A Belgrád és Pristina közötti párbeszéd az európai jövőhöz vezető út záloga mindkét fél számára, az erőfeszítések már eddig fontos eredményeket hoztak állampolgáraiknak – jelentette ki Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője tegnap Brüsszelben.
Josep Borrell a Szerbia és Koszovó kapcsolatának helyreállítását célzó párbeszéd soron következő fordulójára érkezve hangsúlyozta, az Európai Unió a gyors előrehaladásban érdekelt. Célunk, hogy elhagyhassuk a múltat, és átfogó, jogilag kötelező érvényű megállapodást kössünk a Koszovó és Szerbia közötti kapcsolatok normalizálásáról. Ez a záloga annak, hogy az európai jövő valósággá váljon – fogalmazott. Hangsúlyozta, hogy a Nyugat-Balkánról folytatott megbeszélések folyamata új lendületet kapott Európában, és fontosnak nevezte, hogy az egész régió éljen a lendület adta lehetőséggel. Koszovó és Szerbia kapcsolata ugyanis fontos az egész régió hosszú távú stabilitása és a gazdasági fejlődés szempontjából. A kettejük közötti megállapodás nélkül mindez veszélybe kerül – figyelmeztetett az uniós diplomácia vezetője.
Miroslav Lajčák, a szerb–koszovói párbeszédért felelős uniós különmegbízott a megbeszélést követően tartott sajtóértekezletén közölte: nem könnyű, de fontos találkozó zajlott Aleksandar Vučić szerb elnök és a március végén hivatalba lépett koszovói miniszterelnök, Albin Kurti között. Elmondta, a két vezető rendkívül nyitott és őszinte megbeszélést folytatott arról, hogy milyen végeredményt várnak a párbeszédtől. Az Európai Unió szempontjából meghatározó, hogy mindkét vezető megerősítette: nincs más út a felek közötti kapcsolat rendezésére. Mindketten a párbeszéd útján elérni kívánt átfogó rendezés mellett kötelezték el magukat – emelte ki.
Az Európai Unió és a két ország állampolgárai azt várják a vezetőktől, hogy lépjenek túl a múlt örökségén, és tereljék Szerbiát és Koszovót a közös európai jövő irányába – fogalmazott a különmegbízott.