ELLEP A SZEMÉT. Nyugatról és keletről is tonnaszámra küldik Romániába a szemetet, illegálisan. 2021-ben ijesztően megugrott az országba illegálisan behozott szemét mennyisége, pontosabban a hatóságok által felfedezett illegális hulladék mennyisége.
2019-ig csak elvétve fedeztek fel nagyobb szemétszállítmányokat, 2020-ban már 382 tonnát, az idei év első felében pedig már 1812 tonnát találtak – és ez csak a konstancai kikötőkbe behozott adag. Vagyis vélhetően csak egy része a szemétmaffia által Romániába szállított mennyiségnek, hiszen a szárazföldi határátkelőkön keresztül is özönlik a szemét. Teodor Niţă konstancai ügyész szerint a globális szemétmaffia azért szereti Romániát, mert itt nagyon olcsó a szemét tárolási díja (tonnánként mindössze 17 euró, miközben más EU-tagállamokban ez az ár 500 euróra is rúghat). Korábban, 2016-ig Kína volt az illegális szemétexport fő célállomása, ám ők akkor leállították ezt az üzletet. (Főtér)
RÖVIDÍTENÉ A VAKÁCIÓT A MINISZTER. 2022 őszétől változtatná meg a romániai oktatási rendszert Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter egy olyan szisztémára, melyben többet tanulnak és kevesebbet vakációznak a diákok. Cîmpeanu a Digi24-nek nyilatkozva elmondta, ő már a 2021/22-es tanévtől bevezette volna a változtatásokat, azonban lebeszélték erről. Azzal győzték meg, hogy ez ártana az előreláthatóságnak, ami a tanügyben fontos. Szerinte Románia az utolsó országok között van Európában a tanév hosszának tekintetében. Azazhogy egyike vagyunk azon országoknak, ahol rövid a tanév és hosszú a vakáció. Rámutatott: Romániában jelenleg a tanév 34 hétből áll. Eszerint egy 12 éves ciklus alatt egy Németországban tanuló diák két és fél évvel jár többet iskolába, mint egy romániai. (G4media/Transindex)
VALLÁSI ÉRTÉKEKET, HAGYOMÁNYOS CSALÁDOT AKARNAK. Az INSCOP tegnap közzétett felmérése szerint a megkérdezettek 59,5 százaléka szavazna egy nacionalista pártra, amely a vallási értékeket és a hagyományos családot támogatja, de ezek kétharmada már nem szavazná meg az említett nacionalista pártot, ha az támogatná Románia kilépését az Európai Unióból, Oroszországhoz való közeledését vagy a nemzeti kisebbségek jogainak korlátozását. A megkérdezettek 70 százalékának támogatását veszítené el az illető nacionalista párt, amennyiben a nemzeti kisebbségek jogainak korlátozását kezdeményezné. A közvélemény bizalmatlansága: Nyugat vs. Kelet, a nacionalista mozgalom felemelkedése a félretájékoztatás és az álhírek korában című közvélemény-kutatás június 1–15. között készült telefonos interjúk útján egy 1100 fős reprezentatív mintán. A hibahatár 2,95 százalék. (Agerpres)