A sepsiszentgyörgyi pszichológus, dr. Antalka Ágota új könyvét mutatták be kedd délután a megyeszékhelyi LibriM Könyvudvarban. A Párkapcsolati konfliktuskezelés című kötetet első alkalommal ismertették az olvasókkal, a szerzővel Máthé Kincső riporter beszélgetett, az író könyvét több alkalommal is „vagánynak” nevezte, azt is kiemelve, hogy a téma, a hozzá hasonlókkal együtt mifelénk tabunak számít.
Antalka Ágota a Babeș–Bolyai Tudományegyetem óraadó tanára, emellett szakmai képzéseket tart, viszont régóta tollforgató, ennek kapcsán jegyezte meg, „először volt az írás, utána következett az előadó”. Gyermekkora óta számos kézirat lapul fiókjában, az elmúlt években több kötete jelent meg (fekete pedagógia és kiégés témakörökben), Lettországban pedig kiadták doktori disszertációját. Mostani könyvét az erdélyi Mentor Könyvek Kiadó jelentette meg, a kiadó vezetői javasolták a párkapcsolati témát, s mivel a konfliktuskezelés a szakterülete – ezt tanítja az egyetemen is –, így született meg e könyve, noha ő eleinte a munkahelyi konfliktuskezelés témakörére gondolt. Újraolvasva munkáját, azt érezte, még hozzátehetett volna, ma már kétszerese lenne a tartalma, de arra is gondolt, e könyvben már „én is benne vagyok”, ahhoz, hogy hiteles legyen, elengedhetetlen, hogy felvállalja saját magát.
Azt is elmondta, könyve megírásához 330 emberrel – 165 párral – beszélgetett élettapasztalatukról – „kiveséztem baráti körünk magánéletét” –, ez jelentette a kutatási hátteret, mert kellett neki a megerősítés, látnia kellett, hogy a gyakorlati tapasztalás igazolja az elméleti tudását. Könyvét nem szakmai berkeknek szánja, hanem azt szeretné, hogy minél többen olvassák, használják, a könyv ugyanis végigvezeti az olvasót egy párkapcsolati terápia feladatain, s aki azokat elvégzi, meggyőződése, hogy kapcsolata minőségi javuláson fog átesni, célja, hogy a felek még közelebb kerüljenek egymáshoz. A könyv arra hivatott, hogy segítsen, a konfliktuskezelés ugyanis tanulható, mert azt nem hozzuk magunkban génjeinkben, s egy kapcsolat értéke annyi, amennyi energiát abba belefektetünk. Nincs tökéletes kapcsolat, de egy viszony addig él, amíg fel akarom emelni a másikat, hogy több legyen, hogy jobb ember legyen – vélekedett Antalka Ágota, hozzáfűzve, hogy érzelmi kommunikáció terén nagy hiányosságaink vannak, magát az érzelmi intelligenciát is fejleszteni kell, ez egy végtelen tanulási folyamat. A legnagyobb konfliktusok mindig bennünk vannak, először magunkban kell rendet teremteni, ezért soha nem szégyen segítséget kérni. Akármennyire rohanó életet élünk, társunkra mindig kell legyen időnk – hangsúlyozta a pszichológus.
Antalka Ágota azt is elmondta, készül a következő könyvével, az egy novelláskötetet lesz, de írásiban szintén benne van a pszichológus szemlélete. Olyan emberekről írt, akiknek szerepük van az ő életében, példaképekről, mentorokról szól majd a kötet, így akarja megköszönni nekik azt, hogy alkalomadtán fogták a kezét.