Háztáji vagy ipari kell nekünk?

2021. július 13., kedd, Gazdakör

Tetszik, nem tetszik, de még mindig nem tiszta a kép a háztáji sertéstartás lehetőségeit illetően. Hogy ki akarják csinálni ezt a fajta gazdálkodást, az egyértelműnek látszik. Hivatkozva ilyen vagy olyan okokra, pestisre és a többi, és a többi. Ne ehesse a saját maga nevelte disznó húsát a falusi gazda, ne segítse kóstolóval blokkos gyermekét, ismerősét, barátját. Inkább vegyenek az üzletből, szupermarketből.

Jó, ha európai a szépen kivilágított pultokra helyezett portéka. De lehet akár dél-amerikai is – ahol nem tiltott a génmódosított takarmánynövények felhasználása takarmányozásra (hogy a szárnyasokról ne is beszéljünk). Nálunk bonyolult, aki próbált génmódosított – nagy termőképességű, ellenálló – szóját termelni, az tudja, miről van szó. Szóval, ha külföldről jön a génmódosított alapanyagú hús, az rendben van. De az nincs rendben, ha a flekkennek, szalonnának való a háztájiból kerül ki.

Mert a háztáji gazdaság nem összeegyeztethető az afrikai sertéspestis terjedése megelőzéséért vívott „küzdelemmel” – ez a hivatalos verzió. Csakhogy ennél több van a háttérben. Ha Józsi bácsi otthon hizlal disznót, levágja, majd a portékával másoknak is kedveskedik, az bevételkiesést jelent a multiknak, akik rengeteg import- vagy saját termelésű hús eladásától esnek el (igaz, a hazai termelés csak egy picinyke szelete a szükségletnek). Aztán, ha Józsi bácsi netán el is ad a vágott disznóból – egy-két szelet karajt, sonkát, oldalast, szalonnát –, azzal jövedelemre tesz szert. Nem is ez a baj, hanem az, hogy a jövedelme után nem adózik. Pedig pénzre van szükség az államkasszában…

Lehet folytatni a példálózást, sokaknak sokféle az érdekük. De azt nem szabad megengedni, hogy elveszejtsük a háztáji sertéstartást. Ez hagyomány, ez szokás, ez a háztáji gazdálkodás egyik lényeges tartóoszlopa, kimondható: megélhetési lehetősége. Feláldozni mindezt a multik oltárán, az ipari sertéstelepek érdekében? Ne engedjük! Politikai, törvényhozási szinten se.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 134
szavazógép
2021-07-13: Gazdakör - Bokor Gábor:

Sürgősségi rendelettel a törvénytervezet ellen?

Újból terítékre került az országos állategészségügyi hatóság (ANSVSA) sürgősségirendelet-tervezete, mellyel a hagyományos sertéstartás körülményeit szabályozzák. Viszont a szabály szerint ennek a rendeletnek nem szabadna érvénybe lépnie, hiszen elkészült a sertéstartást szabályozó törvénytervezet, amelyről már vitáznak a szenátusban. Amíg létezik egy törvénytervezet egy bizonyos témában, ugyanabban a körben nem lehet sürgősségi rendeleteket hozni – szögezte le érdeklődésünkre Könczei Csaba képviselő, az alsóház mezőgazdasági bizottságának tagja. (Az ANSVSA tervezete tanulmányozható az ansvsa.ro oldalon.)
2021-07-13: Gazdakör - Bokor Gábor:

Tapasztalatot ötvözni az új technológiával (Villáminterjú Amstadt Csaba takarmányozási szakértővel)

Érdekes előadást tartott több háromszéki helyszínen is Amstadt Csaba takarmányozási szakértő. Nagybaconban, Oltszemen és Felsőlemhényben találkozott gazdákkal a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete és partnerei által szervezett fórumokon, ahol összességében mintegy kétszáz gazda vett részt. Többségük szarvasmarha-tenyésztő, így a téma e köré fonódott. Amstadt Csabát arról kérdeztük, melyek a leggyakoribb takarmányozási hibák a székelyföldi gazdák körében.