A parlamentben kell megoldást találni az igazságszolgáltatásban elkövetett esetleges törvénytelenségeket kivizsgáló ügyészi részleg felszámolása kapcsán kialakult problémára – jelentette ki tegnap Florin Cîţu. A miniszterelnököt arról kérdezték, a koalíció felbomlásához vezethet-e az, hogy az RMDSZ nem hajlandó elfogadni jelenlegi formájában a testület megszüntetéséről szóló tervezetet.
A miniszterelnök leszögezte, a kormány elfogadott egy tervezetet az ügyészi részleg felszámolásáról, az igazságügyi minisztériumnak támogatnia kell a parlamentet ennek jóváhagyásában, a koalíciónak pedig meg kell találnia a módját annak, hogy túltegye magát ezen a helyzeten. Ezeket a dolgokat most meg kell beszélni, majd a parlamentben kell megtalálni a megoldást” – nyomatékosította. Nem sokkal korábban Dan Barna miniszterelnök-helyettes, az MRSZ-PLUS társelnöke leszögezte, amíg nem sikerül közös nevezőre jutni a koalícióban a testület felszámolásáról szóló tervezet kapcsán, a rendkívüli parlamenti ülésszak összehívása korai lenne és eredménytelen. Barna ismét ama véleményének adott hangot, hogy az RMDSZ által benyújtott módosító javaslat elfogadása esetén az ügyészi részleg nem szűnne meg, hanem „más névvel és más címkével” tovább működne, a főügyészség alárendeltségében. Ez a bejelentett reformfolyamat megcsúfolása lenne – vélekedett.
Ezt megelőzően Stelian Ion igazságügyi miniszter vasárnap úgy nyilatkozott a Prima TV műsorában, hogy a speciális ügyészséget azért nem lehetett mindeddig felszámolni, mert a koalíció egy része, vagyis az RMDSZ az ügyészség létrehozásának idején a Szociáldemokrata Párt pártján állt.
Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője tegnap úgy nyilatkozott, hogy Stelian Ion igazságügyi miniszter hozzáállása „teljesen elfogadhatatlan”, Dan Barna miniszterelnök-helyettes pedig „rémképeket lát”. Csoma megerősítette, hogy az RMDSZ törvényhozói által a szenátushoz benyújtott módosító javaslat nem zárja ki az igazságszolgáltatásban elkövetett esetleges bűncselekményeket kivizsgáló ügyészi osztály felszámolását. Leszögezte, az RMDSZ a korrupció elleni harc folytatását óhajtja, de törvényes keretek között. A képviselő szerint hamis az az elképzelés, hogy a romániai igazságszolgáltatás „nagy reformja” attól függene, hogy a korrupcióellenes ügyészségnek visszaadják-e a bírák és ügyészek büntetőjogi kivizsgálására vonatkozó hatásköröket. Csoma Botond hozzátette, nem vonja kétségbe, hogy a bírák között is előfordulhatnak korrupciós esetek, de köztudomású, hogy a nagy korrupciós esetek nem a bírák körében, hanem a társadalom „más területén” történnek.