Ütésállóbb volt a székelyföldi turizmus

2021. július 14., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A megyei statisztikai hivatalok előzetes adataiból az Erdélystat által készített összesítés szerint a 2020/2021-es téli (november–áprilisi) vendégforgalmi idényben Erdélyben a turistaérkezések száma 24,1 százalékkal, a vendégéjszakáké pedig 28,4 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. A visszaesés az országos átlagnál mérsékeltebb (27,8 százalék, illetve 33,1 százalék), ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy a koronavírus-járvány előtti téli idényhez viszonyítva a turistaforgalom közel a felére zsugorodott. Ugyanebben az időszakban a turisztikai szálláshelyek kihasználtsága 16,3 százalékos volt, jelentősen alacsonyabb, mint az előző év hasonló időszakában.

A visszaesés a két magyar többségű székely megyét – Kovászna és Hargita – is érintette, viszont az erdélyi átlagnál kisebb mértékben: az előző évhez képest a 2020. november és 2021. április közötti időszakban 19 százalékkal kevesebb vendégéjszakát regisztráltak Székelyföldön. Az év egészét tekintve, 2019-hez viszonyítva, 2020-ban Erdélyben a turistaforgalom 53 százalékkal csökkent, a legnagyobb mértékben a Bánságban és Közép-Erdélyben.

 

Erdélyben

A hivatalosan bejegyzett turisztikai fogadóegységek 1 308 877 turistaérkezést regisztráltak 2020 novembere és 2021 áprilisa között Erdélyben, ami 414 527 fővel (24,1 százalékkal) alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában. A vendégéjszakák száma ugyanekkor 2 518 305 volt, ami 999 607-tel (28,4 százalékkal) kevesebb, mint a 2019/2020-as téli szezonban. Egy turista átlagosan két napot töltött egy erdélyi szálláshelyen a téli időszakban. Országos összehasonlításban Erdély a romániai turistaérkezések és vendégéjszakák több mint felét adta (51,5 százalék és 52,8 százalék).

A koronavírus-járvány már az előző téli szezon turistaforgalmát is negatívan érintette, megtörve az előző évek növekedési trendjét. Az előző szezon csökkenése elsősorban a koronavírus-járvány február–áprilisra tehető megjelenésének, felgyorsulásának és a válaszintézkedések meghozatalának a következménye. Ezt követően a turizmus a járvány körülményei között lassan újraindult, viszont a járvány előtti utolsó téli szezonhoz (2018/19) viszonyítva az idei idényben az erdélyi turistaforgalom valamivel kevesebb, mint felére esett vissza (46 százalékos csökkenés a turistaérkezésekben és 48,7 százalékos csökkenés a vendégéjszakákban). Ez valamivel mérsékeltebb csökkenés, mint az országos átlag (-48,8 százalék és -51,8 százalék). Az erdélyi régiók közül a legnagyobb – jóval 50 százalék fölötti – visszaesés a Bánságban és Közép-Erdélyben volt, miközben a legkisebb Székelyföldön (-40 százalék alatti csökkenés). 

A téli időszakban az erdélyi turistaforgalom nagy részét, a turistaérkezések 44,5 százalékát és a vendégéjszakák 43,2 százalékát továbbra is a dél-erdélyi megyékben regisztrálták. Brassó megye még mindig nem csak Erdély, de az egész ország magasan leglátogatottabb megyéje, egymaga adta az ország összes turistaérkezésének 16,4 százalékát a téli idényben. További 15,3 százalékkal járult hozzá az erdélyi vendégéjszakák számához a két közép-erdélyi megye (Kolozs és Maros), valamint 13–13 százalékkal a Bánság és a Partium.

Az erdélyi szálláshelyek kapacitáskihasználtsága a téli szezonban 16,3 százalékos volt, amely valamivel magasabb az országos átlagnál, viszont jelentősen elmarad az előző év azonos időszakától. A mutató a partiumi régióban a legmagasabb 18,2 százalékos aránnyal, míg Észak-Erdélyben a legalacsonyabb (11,3 százalék).
Éves összesítés alapján is látható, hogy 2020-ban a koronavírus-járvány hogyan vetette vissza a turistaforgalom 2010 óta tartó stabil növekedését Erdélyben. 2019-hez viszonyítva mind a turistaérkezések, mind a vendégéjszakák száma 53 százalékkal csökkent, amivel a turistaforgalom a 2011-es szintre esett vissza.

 

Székelyföldön

Székelyföldön – pontosabban Kovászna és Hargita megyében – a téli szezonban 98 100 turistaérkezést regisztráltak: 46 652-t Kovászna és 51 448-at Hargita megyében. Ez összesen 229 972 vendégéjszakát jelent (129 132 Kovászna és 100 840 Hargita megyében). Az előző év azonos időszakához viszonyítva ez az erdélyi átlagnál jelentősen enyhébb, 3 százalékos csökkenést jelent a turisták, valamint 19 százalékos csökkenést a vendégéjszakák számában. A két székelyföldi megye közül a mérsékeltebb csökkenés Kovászna megyében volt mérhető (-15,4 százalék a vendégéjszakák számánál), de Hargita megyében is jóval átlag alatti a csökkenés (-23,3 százalék).

Ezzel Székelyföld az összes erdélyi turistaérkezés 7,5 százalékát és a vendégéjszakák 9,1 százalékát adta, ami enyhe bővülést jelent az előző évekhez mérve.

Várható módon csökkenő tendenciát mutatott a székelyföldi szálláshelyek kapacitáskihasználtsága is az előző idényhez viszonyítva. Ez az érték a 2020/2021-as szezonban 17 százalék, míg egy évvel korábban 23,7 százalék volt. A mutató Kovászna megyében a jelentős csökkenés ellenére az erdélyi megyék közül továbbra is kiemelkedő, 24,3 százalékos, miközben Hargita megyében az előző évi 16,9 százalékról 12,3 százalékra mérséklődött.

 

A Partiumban

A másik, jelentős arányban magyarok lakta erdélyi, a Bihar, Szatmár és Szilágy megyékből összesített partiumi régióban az erdélyi átlaghoz közeli csökkenést regisztráltak: 165 356 turistaérkezést és 326 176 vendégéjszakát. Ez továbbra is elsősorban a kiemelkedő Bihar megyei vendégforgalomnak köszönhető (259 449 vendégéjszaka).

Az előző év téli időszakához viszonyítva a régió turisztikai forgalmának visszaesése 18,8 százalék a turistaérkezések és 27,8 százalék a vendégéjszakák számánál. A szálláshelyek kapacitáskihasználtsága (18,2 százalék) jelentősen csökkent a régióban, viszont az erdélyi és országos átlag fölött maradt.

 

Közép-Erdélyben

Az elmúlt téli időszakban a Bánság mellett a két közép-erdélyi megyében (Kolozs és Maros) volt a legjelentősebb vendégforgalom-csökkenés. A turistaérkezések száma 215 879 volt, ami 36,1 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban, a vendégéjszakák száma pedig 385 117 volt, ami 40,3 százalékos visszaesést jelent.

Ugyanakkor a régióban átlagos a szálláshelykapacitás-kihasználtság mértéke: 15 százalék (Kolozs megyében 12,4, Maros megyében pedig 18,5 százalék). Ezek az értékek az előző évhez viszonyítva ebben a régióban is jelentős csökkenést jelentenek. (Erdélystat.ro)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 62
szavazógép
2021-07-14: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Derengés Mikóújfaluban

Nem mintha nem lett volna eddig is alkalom arra, hogy felsoroljuk a községvezetés és a faluközösség által elért eredményeket: a cím arra utal, hogy a megkezdett munkálatokat sikeresen végzik, és derengés vet már fényt a távolabbi elképzelésekre is. 
2021-07-14: Pénz, piac, vállalkozás - Iochom István:

Vállalkozók műhelye Gelencén

A gelencei önkormányzat dísztermében elsÅ‘ találkozóját tartotta a Vállalkozók Műhelye. A rendezvény egy új sorozat kezdetét jelenti Gelencén, ahová a vállalkozókat és a vállalkozni vágyókat hívják meg együtt gondolkodásra, a helyi gazdasági élet fejlesztésére, illetve a fiatalok bátorítására a lehetÅ‘ségek kihasználása érdekében. A közelmúltban megtartott elsÅ‘ rendezvény mottója Új idÅ‘szak, új pályázatok volt.Â