Szerdáig tehetik le beiratkozási iratcsomójukat a középiskolák és szakiskolák kilencedik osztályaiba bejutott diákok annak az iskolának a titkárságán, ahol ősztől folytatják tanulmányaikat, aki ezt nem teszi meg, annak a helyét nem tartják fenn, az érintett jelentkezhet a felvételi második fordulójára.
A megyei tanfelügyelőség hétfői tájékoztatása szerint Háromszéken a meghirdetett 1076 középiskolai helyből 821-et foglaltak el a nyolcadik osztályt végzett diákok elméleti és szaklíceumi osztályokban, valamint 203-at a vokacionális vonalon, a 700 szakiskolai helyből 295 maradt üresen az első szakaszban. Ötven diák nem jelölt meg elégséges számú opciót, ezért nem kapott helyet a számítógépes elosztáson, velük együtt felvételiznek a második fordulóban azok, akik július 28-ig nem teszik le iratcsomójukat az adott iskolában, illetve nem vettek részt a felvételi első fordulóján. Említettek augusztus 5-ig nyújthatják be felvételi kérelmüket személyesen a megyei tanfelügyelőség 22-es szobájában vagy elektronikusan a bartokenikoanna@isj.educv.ro internetes levelezőcímre.
Az elméleti és szaklíceumi magyar osztályokban nem maradt üresen egyetlen hely sem, ellenben a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum képzőművészeti osztályában még kilenc magyar tannyelvű betöltetlen helyet hirdetnek meg a második fordulóra. A román osztályokban negyvenhárom helyre felvételizhetnek még a diákok a sepsiszentgyörgyi Mihai Viteazul Főgimnáziumban és a Constantin Brâncuși Szakközépiskolában, valamint a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceumban és a bodzafordulói Nicolae Bălcescu Szakközépiskolában. A hároméves szakiskolai osztályok közül a sepsiszentgyörgyi Berde Áron Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskola és a Constantin Brâncuși Szakközépiskola kivételével a többi háromszéki szakközépiskola mindenikében maradtak betöltetlen helyek.
Azt ugyan még nem tudni, hogy az idén végzett nyolcadikosok körében milyen mértékű a lemorzsolódás, hisz még hátravan a felvételi második fordulója és a harmadik szakasznak számító utolsó elosztás, de azt már tudjuk, hogy több mint háromszázan nem jelentkeztek a záróvizsgára, a vizsgázók közül közel négyszázan pedig megbuktak, és az eredményektől függetlenül eddig 821 középiskolai és 405 szakiskolai helyet (összesen 1226-ot) foglaltak el az általános iskola idei végzősei, pedig tanév elején 1794-en szerepeltek a nyilvántartásban.