Készülnek a tanévkezdésre az egyetemek

2021. augusztus 2., hétfő, Belföld

Eltérő járványellenes stratégiával készülnek a romániai egyetemek a 2021–2022-es tanévre. Míg a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) közölte, hogy jelenléti oktatásra csak a beoltott, a betegségen átesett vagy negatív tesztet felmutató diákokat fogadja, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) valamennyi diákját jelenléti oktatásra várja, védettségtől függetlenül.

A BBTE szenátusa csütörtökön fogadott el döntést arról, hogy azok a hallgatók lehetnek a tantermekben az órákon, akik több mint tíz nappal korábban megkapták a koronavírus elleni védőoltást (kétdózisos oltástípusok esetén a második dózist), továbbá akik több mint 15 napja, de kevesebb mint 180 napja átestek a fertőzésen, vagy akik 72 óránál nem régebbi PCR-teszttel vagy 24 óránál nem régebbi antigénteszttel igazolják, hogy nem fertőzöttek. Azok a hallgatók, akik nem tartoznak ezekbe a kategóriákba, az interneten keresztül hallgathatják az órákat. A hallgatói szervezetek képviselőinek javaslatára ezen feltételek alapján fogadják be a BBTE hallgatóit az egyetemi kollégiumokba is. „A BBTE arra törekedett, hogy lehetőséget biztosítson azoknak, akik szeretnének visszatérni a hagyományos módon történő oktatáshoz, de az egyetem teljes közössége és a város számára is biztonságos körülmények között, és tiszteletben tartva azoknak az oktatáshoz való jogát is, akik úgy döntöttek, még nem oltatják be magukat” – idézte a BBTE közleménye Daniel David rektort.

Ezzel szemben a magyar állam által fenntartott Sapientia EMTE valamennyi hallgatóját várja a tantermekbe a következő tanévben, ha nincsen rendkívüli helyzet. Tonk Márton rektor az MTI-nek elmondta: az egyetem szenátusa jelenléti oktatásról döntött, és a tanórákon való részvételt nem kötötték a járvány elleni védettség igazolásához. A rektor azt is megjegyezte, hogy a nappali tagozatos hallgatók esetében az érvényes törvények sem teszik lehetővé az online oktatást. „A mi olvasatunkban, ha nincs vis maior (rendkívüli helyzet), a nappali képzésben nincsen online oktatás” – jelentette ki. A kollégiumok, étkezdék, könyvtárak használatánál az egyetem szenátusa a különböző helyszíneken működő karokra bízta a döntéshozatalt. „A karok megtehetik, hogy oltáshoz kötik a különböző oktatási szolgáltatásokhoz való hozzáférést” – magyarázta Tonk Márton. Szerinte azért indokolt ez a megközelítés, mert az elmúlt évben is nagy mértékben különbözött a járványhelyzet azokon a településeken, amelyeken a Sapientia-egyetem különböző karai működnek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2021-08-02: Világfigyelő - :

Erdőtüzek pusztítanak

Évtizedek óta nem látott erdőtüzek pusztítanak Európa több országában, így Olaszországban, Görögországban, Finnországban, és súlyos a helyzet Törökországban is. Olaszországban csak szombaton több mint nyolcszáz kisebb-nagyobb tűzesethez riasztották a tűzoltókat – közölték a helyi hatóságok. Közben Törökországban a tűzoltók immár negyedik napja küzdenek az erdő- és bozóttüzekkel.
2021-08-02: Világfigyelő - :

Tüntetések Franciaországban

Párizsban és több más francia nagyvárosban is tüntettek a hétvégén a közeljövőben bevezetendő COVID-igazolás ellen. Párizsban mintegy háromezer rendőrt mozgósítottak a megmozdulásokra. Ez már a harmadik egymást követő szombat tüntetésekkel az igazolvány ellen, eddig minden alkalommal voltak erőszakos mozzanatok is.