Kimenekítik az Afganisztánban rekedt románokat

2021. augusztus 17., kedd, Belföld

Katonai repülőt küldenek a román hatóságok a még Afganisztánban tartózkodó 35 román állampolgár kimenekítésére – közölte tegnap Florin Cîţu kormányfő, aki szerint a Kabulban rekedt román állampolgárok jelenleg biztonságban vannak, a külügyminisztérium kapcsolatban áll velük, hazatérésüket pedig egy hamarosan induló NATO-géppel vagy egy értük küldendő román katonai géppel próbálják megoldani.

Emlékeztetett, hogy kritikus szintre romlott a biztonsági helyzet Afganisztánban, és felkérte azokat az ott tartózkodó román állampolgárokat, akik még nem vették fel a kapcsolatot Románia pakisztáni külképviseletével, hogy ezt mielőbb tegyék meg. Egyúttal a védelmi minisztérium, a külügy és más illetékes intézmények képviselőiből álló válságtörzs megalakulását is bejelentette. Nem sokkal később az államelnöki hivatal közölte: a kormányfő kezdeményezésére Klaus Iohannis államfő tegnap elrendelte, hogy a román légierő „vállaljon szerepet” az Afganisztánban rekedt román állampolgárok kimenekítésében. A közlemény megjegyzi, hogy Románia a továbbiakban is konzultál az EU- és a NATO-tagállamokkal az afganisztáni válsághelyzet kezeléséről. Románia aktív szerepet vállalt az Egyesült Államok oldalán az elmúlt 19 évben az afganisztáni missziókban, amelyekre mintegy hárommilliárd lejt költött az évek során. A román hadsereg 32 ezer katonája teljesített szolgálatot az országban, közülük 27-en életüket vesztették, 227-en megsebesültek. Románia utolsó 140 katonája június végén vonult ki Afganisztánból a NATO-erők összehangolt kivonásakor.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 495
szavazógép
2021-08-17: Belföld - :

Hírsaláta

NEM VÁLTOTTA BE ÍGÉRETEIT IOHANNIS. A hét éve tisztségben levő Klaus Iohannis román államfő nem volt képes mélyreható reformokat véghezvinni, habár normális és tanult Romániát ígért – írja az Augsburger-allgemeine német újság, amely csokorba szedi az államfő mulasztásait.
2021-08-17: Belföld - :

Tisztázná doktorátusát

Saját doktori dolgozatának felülvizsgálatát kérte a bukaresti Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemtől Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. Igénylésébe azt is belefoglalta, hogy ezt követően a felsőoktatási intézmény küldje el disszertációját az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanácsnak (CNATDCU) is ellenőrzésre.