Megrökönyödve olvasom a Háromszék hasábjain, hogy ezentúl nem választhatunk gyermekeinknek óvodát, iskolát. Sok kérdés merül fel számomra ezzel kapcsolatban. Elsősorban, miért marad ki a szülő ebből a fontos döntési folyamatból, hogyan lehetséges, hogy a megyei tanfelügyelőség a helyi tanáccsal ,,karöltve" olyan határozatot akar elfogadtatni, amelyben az egyik érintett fél (a család) nincs megkérdezve, egyáltalán számba véve.
De miért is ragaszkodunk annyira mi, szülők a szabad választás jogához? Egyrészt azért, mert egy olyan világban nőttünk fel, amelyből ez a jog hiányzott. Miért mondanánk le most róla? Másrészt minden szülő a legjobbat akarja gyermekének. Joga kellene legyen kiválasztani azt a tanítót, intézményt, amely a család értékeit képviseli, illetve a gyermekének legjobban megfelelő módszerrel dolgozik. A tanítók saját képzettségük, tapasztalatuk, elveik, elhivatottságuk és nem utolsósorban feletteseik jóváhagyása alapján döntenek egy-egy módszer, irányzat mellett.
A kicsit is érdeklődő szülő ma már sok mindent hall, olvas az iskolaválasztás fontosságáról, mikéntjéről. Nem kell nagyon távolra menni, sőt, elég a Duna Tévé adásait nézni, vagy Vekerdy Tamás könyveit olvasni ahhoz, hogy lássuk, mi mindent kínálhat egy oktatási intézmény: erdei iskola, környezetbarát óvoda, játszva tanulás, úszás, drámajátékok stb., a tanuláson kívül vagy a tanulás megsegítésére. Mifelénk sok tanító, tanár próbálkozik ezekkel a módszerekkel, vagy már sikeresen alkalmazza őket, érthető, hogy miért van túljelentkezés ezekben az osztályokban (nem feltétlenül iskolákban).
A túljelentkezés kérdése, illetve az elnéptelenedő iskolák problémája valóban megoldásra vár. Többek között azzal, hogy bővítik a kis iskolákban a szolgáltatások körét, és ezeket folyamatosan ismertetik, mert ha egy iskola valami vonzót, figyelemre méltót, többletet nyújt, akkor a szülő nem feltétlenül fogja a távol eső ,,mamutiskolákat" előnyben részesíteni. Ehhez a pedagógusok, iskolavezetők többletmunkájára van szükség, és állandó kommunikációra az iskolák és szülők között. Persze a megyei tanfelügyelőségnek is lenne itt feladata, nem a felülről jövő körzetesítés bevezetésével, hanem az alulról építkezés, intézményfejlesztés, szolgáltatásbővítés erőteljes támogatásával.
Demény Márta, Sepsiszentgyörgy
Ui. Kérem azokat a szülőket, akik tiltakoznak a körzetesítés ellen, fejezzék ki ez irányú akaratukat minél előbb, írjanak levelet a nemakorzetesitesre@yahoo.com címre, hogy adott esetben továbbíthassuk a megyei tanfelügyelőségnek és a helyi tanácsnak.