Călin Popescu Tăriceanu szerdán este úgy állt a kormánypalota mikrofonja elé, mintha frissen felkent, nem pedig leköszönÅ‘ miniszterelnök lenne. Négyéves válságkezelÅ‘ és országfejlesztÅ‘ programot mutatott be, tÃzmilliárd eurós beruházásokról beszélt, öt százalék kedvezményt Ãgért a jó adófizetÅ‘nek, 200 millió eurós támogatást a munkahelyteremtÅ‘ vállalatoknak, kilátásba helyezte, hogy tÃz százalékkal csökkentik valamikortól a társadalombiztosÃtást, eltörölik az új autókra a környezetvédelmi adót, kiemelten támogatják a kis- és közepes vállalatokat, a fiatal házasoknak lakásokat épÃtenek, nem adózzák meg az újra befektetett profitot, 1000 eurót fizet majd a kormány minden új munkahelyért stb., stb.
Nos, folyt az Ãgéret, akár a Duna, mikor megárad, természetesen, nyakon öntve a liberalizmus és hazafiság olcsó édeskés szószával. Egy idÅ‘ után kényelmesen hátradÅ‘lhetett az ember, s mintegy megnyugodva vehette tudomásul, a miniszterelnök nem hozzá beszél, nem Å‘t kábÃtja, nem Å‘t bolondÃtja. Ugyanis majdnem minden második mondatban az hangzott el, a románoknak ezt adnak, a románok azt kapnak, a románoknak jó lesz, a románok boldogok lesznek, mert hazájuk felvirágzik, s mikor felszólÃtotta hallgatóságát, legyenek boldog és büszke románok, megnyugodtunk, s helyeseltünk. Legyenek! Azt ugyanis nem román ésszel felfogni, mit akar távozása elÅ‘tt bÅ‘ két héttel az ország meglehetÅ‘sen levitézlett miniszterelnöke ezzel a négy évre szóló gazdaságélénkÃtÅ‘ és válságkezelÅ‘ programmal, aligha lehet. Ha a románoktól szavazatokat kÃván szerezni, rendben van, illetve az sincs rendben, mert most inkább a végsÅ‘ számvetést kellene kabinetjének elkészÃtenie, s végre tisztáznia, mennyi pénz van még abban a bizonyos államkincstárban, mire számÃthat az új kormány, mibÅ‘l gazdálkodhat, mit Ãgérhet majd a forrongó szakszervezeteknek, s a birtokukban lévÅ‘ információk tükrében milyen mértékben sújtja majd az országot, azaz a románokat a pusztÃtó viharként közeledÅ‘ gazdasági válság. ErrÅ‘l ugyanis pontos képet nekik kell adniuk, Å‘k ismerik naprakészen a helyzetet, s ha valamelyes felelÅ‘sséggel kezelik ennek az országnak a dolgait, kötelességük lenne tájékoztatni, nem távlati tervekkel altatni. Legalább a románokat.
Különben rossz vicc és nyomasztó álom az egész. Most, a kampányban mindenki Ãgér, tervez, beszél, altatja a közvéleményt, pocskondiázza ellenfelét, miközben a jobb sorsra érdemes románokkal együtt még csak nem is sejtjük a jövÅ‘t.