Fedélzetén katonákkal és a még Kabulban maradt diplomáciai személyzettel az utolsó amerikai katonai repülőgépek is elhagyták Afganisztánt – jelentette be a washingtoni védelmi minisztérium hétfői sajtótájékoztatóján Frank McKenzie tábornok, a Közép- és Dél-Ázsiáért is felelős Középső Parancsnokság vezetője. Ezt követően nyugati zászlókkal letakart, üres koporsókkal tartott meneteken ünnepelték tegnap a hatalmat Afganisztánban magukhoz ragadó radikális iszlamista tálibok.
„Befejeztük az Afganisztánból történő kivonulást és az amerikai állampolgárok, harmadik országból származó állampolgárok és a kiszolgáltatott helyzetben lévő afgánok evakuálására irányuló missziót” – mondta a tábornok. „Az utolsó C–17-es (katonai szállító repülőgép) augusztus 30-án, washingtoni idő szerint délután fél négykor szállt fel a Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtérről, és a személyzet utolsó tagjait szállító repülőgép éppen most hagyja el az afgán légteret” – tette hozzá.
A tábornok kiemelte: a katonák evakuálása befejeződött, de továbbra is segítenek elhagyni Afganisztánt azoknak az amerikai állampolgároknak, akik távozni akarnak, illetve azon afgánoknak, akik erre jogosultak. McKenzie azt mondta: „A ma esti kivonulás egyszerre jelenti az evakuálás katonai részének, de annak a közel húszéves missziónak is a végét, amely Afganisztánban röviddel 2001. szeptember 11-e után elkezdődött. Nagy árat fizettünk érte. A veszteség 2461 amerikai katonai és civil áldozat, valamint több mint 20 ezer sérült. Sajnos, az Iszlám Állam – Horászán Tartomány nevű terrorszervezet öngyilkos merénylője még a múlt héten is 13 katona halálát okozta. Ma tisztelgünk áldozathozataluk előtt és emlékezünk hősies teljesítményükre” – mondta.
Az amerikai haderő augusztus 14-én kezdte meg az evakuálást, az azóta eltelt 18 nap alatt 79 ezer civilt mentettek ki az országból a kabuli repülőtéren keresztül. Közülük hatezer amerikai állampolgár volt, 73 ezer pedig afgán civil és más országok állampolgára. „Az amerikai és a koalíciós repülőgépek együtt több mint 123 ezer polgári személyt evakuáltak, és mindezt a repülőteret biztosító és működtető amerikai katonai szolgálatok tették lehetővé” – jegyezte meg Mckenzie. A tábornok beszámolt arról, hogy a Kabulból induló utolsó öt evakuációs járatot a még Afganisztánban tartózkodó amerikai állampolgárok közül egy sem érte el, mert nem jutott el a repülőtérre, sőt, az utolsó járatok indulásakor már egyáltalán nem volt kit elvinni onnan.
Nyugati zászlókkal letakart üres koporsók
Gúnyolódás céljából amerikai, brit, francia és NATO-zászlóval letakart, üres koporsókkal tartott meneteken ünnepelték tegnap a hatalmat Afganisztánban magukhoz ragadó radikális iszlamista tálibok a csaknem húsz évig tartó háború végét, és azt, hogy a külföldi csapatok elhagyták az országot – adta hírül a Daily Mail konzervatív brit lap. A honlapján közzétett videofelvételen az látható, amint a megmozdulás résztvevői a magasba emelik a nyugati zászlókkal letakart üres koporsókat, miközben egyesek a tálibok zászlóit lengetik a kelet-afganisztáni Hosztban.
A radikális iszlamisták fellegvárának számító dél-afganisztáni Kandahárban szintén ezrek vonultak az utcákra a tálibok zászlóit lengetve, hogy megünnepeljék a „függetlenség napját”, órákkal azután, hogy az amerikai katonákat szállító utolsó evakuálási járat is elhagyta az országot. A fővárosban, Kabulban tűzijátékok robbantak és fegyverropogás hallatszott az utolsó amerikai evakuálási járat felszállása után.
Zabíhulláh Mudzsáhid tálib szóvivő helyi idő szerint kedd reggel a kabuli repülőtér kifutópályáján – a tálib különleges erők tetőtől talpig amerikai felszerelést viselő tagjainak körében – elmondott beszédében éltette „a nyugati erők felett aratott győzelmet”. „Történelmi nap és pillanat ez (...), amikor felszabadítottuk országunkat egy nagyhatalomtól” – mondta Mudzsáhid, hozzátéve: „az elmúlt húsz évnek nagy leckéül kell szolgálnia más megszállók és a világ számára”. Tegnap az afgán állami televíziónak adott interjújában Mudzsáhid kifejtette: gondolkodnak a légi forgalom újraindításán, de ehhez előbb mindent rendbe kell hozni. Mint mondta: ha ez önerőből nem sikerül, akkor Katarhoz és Törökországhoz fordulnak segítségért.
Az AP amerikai hírügynökségnek Hekmatullah Vasik, a tálibok egyik katonai vezetője nyilatkozott. „Afganisztán végre szabad” – mondta, hozzátéve, hogy a repülőtér katonai és polgári alkalmazottai egyaránt támogatják őket. „Minden békességes, minden biztonságos” – idézte szavait az AP. Vasik egyúttal ismételten arra biztatta az afgánokat, hogy térjenek vissza a munkahelyükre, és megismételte a tálibok korábbi ígéretét, miszerint általános amnesztiát hirdetnek. „Az embereknek türelmeseknek kell lenniük, lassan minden visszatér a normális kerékvágásba, de ehhez idő kell” – fogalmazott.