Amíg egy adott településen a fertőzési arány nem éri el a 6 ezreléket, minden iskola, óvoda és bölcsőde nyitva tart, és a gyerekek személyes jelenlétével zajlik az oktatás – jelentette be a tanévkezdésre vonatkozó szabályok ismertetése során Ioana Mihăilă egészségügyi és Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter szerdai közös sajtótájékoztatóján. A két tárca véglegesítette az új tanévre vonatkozó közös miniszteri rendeletet, melyből több részletet is közöltek a sajtó képviselőivel.
„A 6 ezrelékes küszöb meghaladása esetén csak a bölcsődék és az óvodák maradnak nyitva, az iskolákban át kell térni az online tanrendre” – fogalmazott Cîmpeanu a sajtótájékoztatón. Az egyetlen kivételt a sajátos nevelési igényű gyermekekkel foglalkozó tanintézetek képezik, ahol a terápiás foglalkozásokat 6 ezrelékes fertőzöttségi ráta fölött is folytatni lehet. Korábban mérlegelték a hatóságok, hogy a beoltott tanulók 6 ezrelékes ráta fölött is személyesen járjanak be a tanintézményekbe, csak az oltatlanok tanuljanak online, de „az előnyöket és kockázatokat figyelembe véve” ezt a lehetőséget elvetették.
A maszkhasználat kötelező lesz az osztálytermekben, de nem kötelező az egészségügyi maszk: textilből készült védőmaszkokat is hordhatnak a gyerekek, de fontos, hogy az takarja el az orrot és a szájat is. A védőmaszk viselése a szabadtéren, udvaron nem kötelező. Kivételt jelentenek a tanévnyitó ünnepségek, amelyeket akkor lehet megszervezni, ha minden résztvevő maszkot visel és nem tartanak másfél óránál hosszabb ideig.
Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter rámutatott, ha egy gyereknek pozitív lesz a koronavírustesztje – akár az iskolai gyorstesztelés nyomán derül ez ki, akár a szülő vagy a megyei közegészségügyi igazgatóság jelenti a megfertőződést – az érintett óvodai csoport, előkészítő osztály vagy I-VI. osztály online tanrendre tér át 14 napig. A nyolcadik naptól azonban már visszatérhetnek az iskolapadba, ha a gyerekeket tesztelik, és az antigén gyorsteszt eredménye negatív lesz.
A tesztelést vagy a tanintézet egészségügyi szakszemélyzete, vagy a közegészségügyi igazgatóság mobil csapata végzi – szögezte le a miniszter. Abban az esetben, ha a szülő megtagadja a tesztelést, gyereke online oktatásban vesz részt a 14. napig, utána visszatérhet az iskolába.
A hetedikesek, nyolcadikosok és a középiskolai osztályok esetében hasonló helyzetben az lesz a szabály, hogy a beoltott vagy a koronavírus-fertőzésen az elmúlt 180 nap során átesett tanulók számára fizikai jelenléttel folytatódik a tanítás, a többiek online tanrendre térnek át 14 napig. Esetükben is lehetőség lesz arra, hogy korábban visszatérjenek az iskolába, ha a nyolcadik napon tesztelik őket és ennek eredménye negatív lesz – ismertette Ioana Mihăilă.
Azoknak a pedagógusoknak, akiket az új tanévben koronavírus-fertőzéssel diagnosztizálnak, azonnal karanténba kell vonulniuk, az iskola vezetőségének pedig meg kell oldania a helyettesítésüket. Fertőzési gócok kialakulása esetén fennáll a lehetősége annak, hogy nemcsak osztály-, hanem iskolaszinten felfüggesszék a tanítást.
A tárcavezetők ismertették azt is: a hatóságok minden pénteken összesítik a járványügyi adatokat és közlik az iskolákkal, a következő héten milyen forgatókönyv szerint folytatódhat a tanítás. Amennyiben egy adott településen a fertőzöttségi ráta meghaladja a 2 ezreléket, és az időjárási körülmények miatt nem lehet a szabadban megtartani a testnevelésórákat, el lehet halasztani, vagy más tevékenységekkel lehet helyettesíteni azokat. A közegészségügyi igazgatóságok honlapján feltüntetett fertőzöttségi rátát tekintik a hivatalos adatnak, ezt veszik figyelembe a tanintézetek működési módjának megszabásakor.
A tanulók iskolában történő beoltására három módozatot vezetnek be: ahol lehetséges – van iskolaorvosi rendelő, iskolaorvos, megfelelő felszerelés – oltópontokat hoznak létre; ahol az infrastruktúra vagy a személyzet nem teszi ezt lehetővé, mobil oltócsapatot lehet kérni az oltóközpontokból; azokban az iskolákban pedig, amelyek közvetlen közelében oltópont működik, az iskola képviselői tájékoztatják és beosztják a gyerekeket, a szülőket és a tanárokat az oltásra.
Azok a 12 éven felüli tanulók, akiknek valamilyen betegség miatt nem javasolt a koronavírus elleni oltás felvétele, vagy akik megkapták a vakcinát, de immunhiányos betegségben szenvednek, online tanulhatnak az új tanévben. A mérsékelten vagy súlyosan immunszupprimált és a daganatos vagy autoimmun betegségben szenvedő tanulók kérelmezhetik, hogy online rendszerben tanuljanak, és az iskolának kötelessége biztosítani ezt számukra.
Az új tanévre vonatkozó közös miniszteri rendeletet véglegesítette ugyan az oktatási és az egészségügyi tárca, a dokumentum aláírására csak az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) jóváhagyása után kerül sor.