Baróti iskola-összevonásFontoljuk alaposan meg!

2021. szeptember 3., péntek, Közélet

Derzsi-Ráduly Kázmér, a Baróti Szabó Dávid Technológiai Líceum igazgatója a két baróti tanintézmény összevonását nem ellenzi vehemensen, de úgy véli, azt feltétlen szakmai vitának kell megelőznie, valamint az ott tanuló diákok szüleinek is meg kell adni a lehetőséget, hogy nézőpontjukat kifejthessék. „Nagy felelősség hárul ránk, mert tudom, ha egyszer megszüntetünk valamit, szinte lehetetlen lesz azt szükség esetén újraindítani, ahogy azt is tudom, hogy ha kettőből egy lesz, az mindenképp eggyel kevesebb” – jelentette ki.

  • A két baróti iskolának egy épület ad otthont. A szerző felvétele
    A két baróti iskolának egy épület ad otthont. A szerző felvétele

Mint mondotta, az elmúlt években már többször felmerült az összevonás gondolata – főként pénzügyi szempontokat hangoztattak, és az adminisztráció csökkenésének szükségességét hozták fel érvként –, ám a felsorolt indokokat nem látja elégségesnek ahhoz, hogy elköteleződjön a Gaál Mózes Általános Iskolával való egyesítés ügye mellett. Az épületek karbantartására és a közüzemi számlák kifizetésére, ha egy, ha két intézmény kezelésében vannak, ugyanannyit kellene költeni, mint jelenleg. Számottevően nem csökkenne az iskola működését segítő személyzet száma sem – takarító, sofőr, kapus, titkárság –, ám bizonyos állások megszűnése igencsak megnehezítené egy ilyen hatalmasra nőtt intézmény vezetését.

Azt sem lehet biztosan kijelenteni, hogy az általános és a középiskola osztályai közötti áttanítás vagy a katedrák kiegészítése egyszerűbben menne, mert a líceumi oktatásban részt vevő tanárokkal szemben mások a követelmények, hiszen szükséges a hosszú távú egyetemi végzettség és a pedagógiai kettes modul.

„Jövőre elkészül az új, líceumi oktatásra teljesen felszerelt épület, ezáltal pedig rendeződik mindkét iskola teremhiánnyal kapcsolatos gondja, és orvosolja az adminisztrációs gondok zömét is. De nem oldódik meg a legnagyobb gondunk, a diáklétszám csökkenése, ami országos szinten is általános jelenségnek mondható – nem véletlen csökkentette a minisztérium az osztályok maximális létszámát. És az erdővidéki diá­kok kedvét sem hozná meg a baróti tanuláshoz csupán az, hogy szép az épület – fontos szempont, de nem elég” – fogalmazott az iskolaigazgató.

„Az elmúlt évtizedben elvesztett bizalom visszaszerzésének a lehetőségét abban is látom, ha az összevonás előtt kikérjük a legérintettebbek – a szülők és gyerekek – véleményét és bevonjuk a döntéshozatalba. Ha őket kész tények elé állítjuk, s azt mondjuk, itt van ez a hatalmas, óvodákat, elemi és általános iskolát, elméleti líceumi, szaklíceumi és szakiskolás osztályokat magában foglaló, öt településen szétszórt intézmény, tessék szeretni, a szándékkal ellentétes hatást érünk el, és még többen elvándorolnak” – jelentette ki Derzsi-Ráduly Kázmér.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2021-09-03: Közélet - :

Közel hatszázan kapják (Iskolai meleg ebéd Háromszéken)

Háromszéken három községben: Bereckben, Málnáson és Mikóújfaluban biztosítanak meleg ebédet a nem napközis óvodásoknak és általános iskolásoknak a kormány kísérleti programja keretében.
2021-09-03: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Gyermektáborok az unitárius egyházközségekben

Közel száz gyermek és fiatal kapcsolódott be az elmúlt napokban a kálnoki, valamint a sepsiszentgyörgyi unitárius egyházközségek által szervezett vakációs, szabadidős foglalkozásokba. A bibliai történetekre és gondolatokra épülő sokoldalú tevékenységek jó alkalmat teremtettek nem csupán a tanulásra, de a közösségi lét megélésére is.