Meredeken emelkedik a járványgörbe, a legutóbbi 24 óra alatt diagnosztizált új fertőzések száma csaknem kétszerese az utóbbi két hét átlagának, az áldozatoké pedig meg is haladja a kétheti átlag kétszeresét. A koronavírus terjedésének megfékezésére az iskolákban és egyetemeken is oltási kampányt indítanak.
Fiatal áldozatok
Kétezer fölé ugrott a 24 óra alatt újonnan igazolt koronavírus-fertőzések száma, és az elhalálozásoké is magas: egy nap alatt 48 áldozatot szedett a járvány, köztük egy 17 éves, beoltatlan kamaszt, és egy 34 éves fiatalembert, aki nem hitt a vírusban, és nagyon súlyos állapotban került a temesvári Victor Babeș Kórházba, egyenesen az intenzív osztályra. Ott napokig kezelték, ám mikor kicsit jobban lett, saját felelősségére – orvosai javaslatait elutasítva – elhagyta a kórházat, de nem sokkal hazaérkezése után rosszul lett és meghalt.
A kedden jelentett 2033 új fertőzésből 3 háromszéki; megyénk fertőzöttsége jelenleg 0,11 ezrelék, de vannak már 1 ezrelék fölötti vidékek is (Bukarest, Ilfov, Temes, Szatmár, Beszterce-Naszód és Kolozs megye). A kórházban ápolt fertőzöttek száma meghaladta a 3500-at, közülük több mint száz kiskorú. 426 súlyos állapotban lévő fertőzöttet (köztük 6 gyermeket) az intenzív osztályon ápolnak.
A közegészségügyi intézet (INSP) kedden közzétett elemzése szerint már közösségi szinten terjed a delta-vírusvariáns: a kórokozót az ország valamennyi régiójában és a megyék többségében (93 százalékában) kimutatták, s többségben vannak a belföldi (nem külföldről behurcolt) fertőzéses esetek. Eddig 45 olyan koronavírusos halálesetet azonosítottak, amelyben az elhunyt a delta-vírusmutációval fertőződött meg, közülük öten voltak beoltva. Az országban eddig 807 esetben azonosították a delta-variánst, az esetek 23 százalékában olyan pácienseknél, akik be voltak oltva koronavírus ellen. Az INSP azonban felhívja a figyelmet, hogy a szekvenciális vizsgálatra nem véletlenszerűen választják ki a teszteket, tehát a kimutatás következtetéseit nem lehet kivetíteni a teljes lakosságra.
Oltanak az oktatásban
A tanévkezdéssel egy időben két hónapos koronavírus elleni oltási kampány is rajtol az iskolákban és egyetemeken a diákok, szülők, pedagógusok és kisegítő személyzet számára – jelentette be Valeriu Gheorghiță katonaorvos, az oltási kampány koordinátora. A közoktatásban szeptember 13-ától november 15-ig az iskolák orvosi rendelőiben, mobil oltópontok felállításával vagy olyan közeli oltóközpontokban oltanak (a kiskorúakat továbbra is a szülők vagy gyámok jelenlétében és írásos beleegyezésével), ahol a 12 év feletti kiskorúaknál engedélyezett Pfizer vagy Moderna vakcinát használják. A felsőoktatásban október elsején kezdődik és december elsején ér véget a kampány.
Az oltási kampányt koordináló bizottság (CNCAV) tervei szerint Romániában októbertől válik lehetővé a koronavírus elleni oltás harmadik adagjának beadása az mRNS (hírvivő ribonukleinsav) alapú (a Pfizer vagy a Moderna által gyártott) vakcinák esetében, de Románia megvárja a döntéssel az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ajánlását. A harmadik oltást az immunbetegségben szenvedők, szervátültetésen átesett páciensek, rákos vagy kezeletlen AIDS-es betegek az immunizációs menetrend részeként eleve megkapják, a lakosság többi része – a veszélyeztetettség függvényében – a második adag után legkevesebb fél évvel igényelheti majd a harmadikat – magyarázta Gheorghiță.
Jelenleg országos szinten 31 százalékos az átoltottság Romániában. A legmagasabb, 49 százalék feletti arányban Bukarestben igényelték a 12 év feletti lakosok a védőoltást, a toplistán Kolozs megye következik 46, Szeben megye 39, illetve Konstanca és Temes megye 36 százalékkal. Másfelől Giurgiu és Suceava megyében a jogosultak kevesebb mint 20 százaléka van beoltva.
Romániában szeptember 13-án mindenütt jelenléti oktatással indul a tanév, és csak azokon a településeken térnek át online oktatásra, amelyeken hat ezrelék fölé emelkedik a fertőzöttségi ráta. Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter korábban elmondta: a közoktatásban dolgozó tanárok mintegy 60 százaléka van beoltva, az Európai Unióban hatályos Általános Adatvédelmi Rendelet (GDPR) miatt azonban a szülők csak statisztikai adatokat kérhetnek az iskolák vezetőitől, névre szóló nyilvántartást a beoltott vagy be nem oltott pedagógusokról nem.