Olyan két tanév fordulóján állunk, amelyekre rányomta bélyegét a koronavírus-járvány, és minden bizonnyal továbbra is rákényszerít bizonyos szokások, jól bevált programok megváltoztatására – ezekkel a szavakkal nyitotta meg Kiss Imre megyei főtanfelügyelő a tegnapi tanévnyitó igazgatói találkozót. Ezért az eddigieknél is jobban fel kell készülni a váratlan helyzetekre, szavatolni a diákok biztonságát minden körülmények között és még hatékonyabbá tenni az egymás közötti kommunikációt – hívták fel a figyelmet a megyei tanfelügyelőség és a pedagógusok háza képviselői.
Hagyományosan ezen a napon adja át Kovászna Megye Tanácsa az előkészítő osztályba induló kisdiákoknak a háromszéki önkormányzat tanév eleji ajándékát: a ceruzával, tolltartóval, tízórais dobozzal, kulaccsal ellátott iskolatáskát, amelyből idén 2178-at készítettek elő az iskolába indulóknak. Az alkalomból Tamás Sándor elnök ismertette: a megyei önkormányzat 2013-ban indította az iskolatáska-programot, azóta több mint 17 ezer diáknak juttattak ily módon kezdőcsomagot. Folytatják a vidéki óvodákat, iskolákat, helyi közösségeket érintő programokat (épület, sportterem, sportpálya, kultúrház felújítása és felszerelése), és visszatérnek egy korábbi kezdeményezéshez: pénzjutalomban részesítik a megyei tantárgyversenyek díjazottjait és a diákok felkészítő tanárait – mondotta az elnök.
Illyés Rudolf, a megyei készenléti felügyelőség kapitánya a tűzvédelmi engedélyek beszerzésének fontosságáról beszélt, és ígérte, szakmai tanácsadással segítik a hozzájuk forduló intézményeket, Bobeș Luminița Elena főtanfelügyelő-helyettes pedig arról tájékoztatta az igazgatókat, hamarosan megkezdik a IX. osztályban tanító pedagógusokkal a módszertani felkészítőt: hogyan tanítsanak a régi tankönyvek alapján új módszerek szerint. Erre azért van szükség, mert a jelenlegi kilencedikesek kezdettől új tantervek alapján tanultak, de a folyamat megszakadt, nem készültek el az új programok és óratervek, így a tankönyvek sem, és vissza kell térniük a húsz évvel ezelőtt kiadottakhoz.
A járvány sok mindent megváltoztatott, a helyzethez a pedagógusoknak is alkalmazkodniuk kellett, többek között fejleszteniük kellett digitális készségeiket – mondotta Barabás Andrea, a sepsiszentgyörgyi Csutak Vilmos Pedagógusok Háza igazgatója. Tavaly közel kétezren végezték el az erre vonatkozó tanfolyamot, idén folytatják a képzést és elsősorban a hatékony kommunikációra fektetik a hangsúlyt – emelte ki.
Nyolc háromszéki tanintézményben (a sepsiszentgyörgyi Néri Szent Fülöp Általános Iskolában és a Gulliver Napközi Otthonban, a baróti Gaál Mózes Általános Iskolában, a kézdivásárhelyi Manócska Napköziben, a szentkatolnai, hidvégi és sepsiillyefalvi általános iskolában, a bodzafordulói szakközépiskolában) új igazgatókkal kezdődik a tanév. Ők is, mint a többi pénzügyi központ vezetői, ideglenes megbízást kaptak az első félévre az őszi igazgatói versenyvizsgát követően, 2022 januárjától a legjobb eredményt elért vizsgázókat nevezik ki négy évre.