Második alkalommal szervezte meg a Székelyföldi búzaösszeöntés ünnepét a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete (SZGE). Tavaly Csernátonban, múlt vasárnap a Gyergyószárhegy melletti Tatárdombon került sor a Magyarok Kenyere, 15 millió búzaszem program eseményére. A szervezésben részt vállalt a dévai Szent Ferenc Alapítvány is. A szeles, hideg idő ellenére több százan jelentek meg az ünnepségen, önkormányzati, egyházi vezetők, honatyák mellett Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa és agrárminisztériuma is képviseltette magát. Közreműködött a Karcfalvi-Csíkjenőfalvi Gyermek és Ifjúsági Fúvószenekar. Háromszékről nyolc búzaösszeöntő csapat volt jelen, falugazdászok vezetésével.
A Tatárdombot nem véletlenül választották a búzaösszeöntés helyszínéül, a Gyergyói-medence egyik jeles emlékműve található itt, hősi halottak emléke előtt kegyelettel adózni zarándokolnak ide a vidék lakói és a távolról érkezők.
„Egyértelmű számunkra, hogy a rendezvény legnagyobb főszereplői a dévai Szent Ferenc gyermekotthon gyerekei, otthonosai, vezetőjükkel, Böjte Csaba testvérrel együtt” – jelentette ki köszöntőbeszédében Szárhegy polgármestere, Tankó Ervin. Az ünnepség első mozzanataként Böjte Csaba celebrált szentmisét, a résztvevők együtt imádkoztak a mindennapi betevő falatot asztalra tevő gazdákért, az iskolát kezdett gyermekekért. A szentmisét követően a magyar és székely himnuszt énekelte el a közönség, majd a díszbeszédek következtek.
Becze István SZGE-elnök kifejtette: „ha közösen gondolkodunk, közösen tűzünk ki célokat, összefogunk ezek érdekében, egymást segítjük, akkor sikeresek tudunk lenni, nem egy korlátozó, hanem erősödő része a magyar nemzetnek”. Érdeklődésünkre Becze elmondta: fontosnak tartják, hogy évente össze tudjanak gyűlni a székelyföldi búza összeöntésére. „Ezzel is mutatjuk, hogy közösen dolgozunk, összetartozunk, bár sokszor különbözőek vagyunk, egyes témákban másképp gondolkodunk. De a lényeg, hogy a nap végén mindig kézfogással tudunk búcsúzni” – értékelte Becze István.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a gazdatársadalom fontosságára utalva mondta: „köszönet azoknak az embereknek, akik korábban kelnek, mint mi. Azoknak a gazdáknak, akik korábban kelnek, mint a társadalom többi része, azoknak, akiknek a munkája után a betevő falatot mi is az asztalra tudjuk tenni. Köszönet és hála”.
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének elnöke felszólalásában Böjte Csaba atyának mondott köszönetet azért a lelkierőért, melynek nyomán a Magyar Örökség-díjas Magyarok Kenyere Program sikeres lehetett. Az elnök ugyanakkor háláját fejezte ki „székelyföldi barátainak” is, akik komoly részt vállalnak a programban. „Becze István volt, aki a székely megyék gazdáit összefogva igazi erőteret alakított ki” – mondta az elnök, aki a székelyföldi megyék tanácselnökeinek is köszönte a hozzáállást. A programról szólva elmondta: tizenegy éve indult, az első esztendőben tíz tonna gabonát gyűjtöttek össze, az elmúlt évben több mint ezer tonnát, ennek egytizedét a székelyföldi gazdák adták össze.
Könczei Csaba parlamenti képviselő kérésünkre értékelte az eseményt. „A csernátonit újabb nagyon jó, kedves esemény követi. Felemelő volt a szentmise, ez volt igazából, ami különlegessé tette a mai napot. Kell lennie folytatásnak, hiszen óriási jelentőségű eseményről van szó, amely hozzájárul közösségünk, a gazdatársadalom összekovácsolásához” – emelte ki Könczei.
A búzaösszeöntést követően a résztvevők a hősök emlékművénél koszorúztak, majd közös ebéden vettek részt. Az ünnepen a Böjte Csaba atya által megszentelt több száz kenyeret vihettek el a jelenlévők. A szükséges búzát háromszéki gazdák ajánlották fel, a csíkszentdomokosi malomban őrölték meg, a Bocskor Pékségben sütötték kenyérré.
A délután folyamán sportesemények várták az érdeklődőket, sor került a III. Tatárdombi Kupa ökölvívó mérkőzéseire.