A háromszéki cégek 2020-as toplistájaSeregszemle járványban

2021. szeptember 29., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara holnap tartja a cégek toplistáján szereplő vállalkozások díjazását. A tavalyi mérlegek alapján ágazat, tevékenységi terület és méret szerint több száz céget díjaznak. Ugyanakkor ez jó alkalom arra is, hogy az elmúlt év gazdasági folyamataira reflektáljunk, illetve egy sor szempont szerint elemezzük a vállalkozások gazdasági teljesítményét.

A világjárvány közepette a háromszéki gazdaság a legkülönlegesebb gazdasági évet zárta tavaly – állapítható meg már a számok összevetése előtt. Ezt emelte ki Édler András György kamaraelnök is a kamara honlapján közzétett elemzésben, aki ugyanakkor azt is megállapította, hogy a rendkívüli helyzetre rendkívül gyorsan reagáltak a cégek.

Talán ennek is köszönhető, hogy a mérlegfőösszegek alapján – az elemzés idejéig összesen 4844 cég adta le zárómérlegét, míg 2019-ben 4701 – mind a forgalom, mind a nyereség tekintetében enyhe bővülés mutatkozott 2019-hez képest, hiszen előbbinél 1,68, utóbbinál pedig közel 9 százalékos bővülést jegyeztek. Abszolút számokban 2019-ben a mérleget leadó cégek összforgalma 6 867 297 527 lej volt, 2020-ban pedig 6 983 561 526 lej, vagyis a növekmény alig haladja meg a százmillió lejt.

Érdemes megjegyezni, hogy egy évvel korábban, de az elmúlt három évben is mintegy 7 százalékos, vagyis mintegy félmilliárd lej volt a forgalom bővülése, a járvány hatása tehát egyértelmű. Valamivel biztatóbb a bruttó nyereség növekedése, ám az elmúlt esztendőben ez is alig haladja meg az 50 millió lejt.
 

Ágazati felosztásban

A fő ágazatok szerinti összehasonlítás még inkább rávilágít arra, hogy a járványhelyzet milyen befolyással volt a háromszéki gazdaság teljesítményére.

Az elemzés szerint az építőipar, a kutatás-fejlesztés és a high-tech érte el a legjobb eredményeket mind üzleti forgalom, mind nyereség tekintetében. Az építőipari cégek forgalma valamivel több, mint 15 százalékkal, a nyereségük pedig közel 23 százalékkal növekedett. Szerényebb mértékű növekedést jegyeztek az iparban, illetve a kereskedelemben tevékenykedő cégek: előbbieknél a forgalom 2,42 százalékkal, a nyereség 9,89 százalékkal nőtt, utóbbiaknál a forgalom 4,32 százalékos növekedése a nyereség 1,96 százalékos növekedésével járt együtt.

A mezőgazdaságban a jövedelmezőségi ráta jelentősebb, hiszen alig több, mint kétszázalékos forgalomnövekedés mellett a bruttó nyereség közel 21,5 százalékos volt.

Jelentős mértékben csökkent viszont – amint az várható volt – az idegenforgalomhoz köthető úgynevezett HoReCa ágazat teljesítménye. Az ágazat 30 százalék bevételt bukott, a legtöbbet, 46 százalékot a turisztikai ügynökségek, de mind a szálláshelyek, mind az étkeztetési szolgáltatásokat nyújtó cégek forgalma jelentősen csökkent, előbbi 34, utóbbi 25 százalékkal lett kevesebb 2019-hez képest. A bruttó nyereség tekintetében az ágazatban még nagyobb mértékű a zsugorodás, hiszen átlagosan gyakorlatilag megfeleződött az elért nyereség, itt is a vendéglők tudták némileg mérsékelni a visszaesést. Ez azt is jelenti, hogy a vendéglők, bárok és a kateringszolgáltatás kivételével, ahol 2019-hez képest „csak” 63 százalékkal csökkent a nyereség, összességében enyhe, 3,7 százalékos profittal zártak. Ám ami a legaggasztóbb, hogy mind a szállásadók, mind a turisztikai ügynökségek veszteséggel zárták az évet.

Mindeközben érdemes megjegyezni, hogy a HoReCa-cégek csak kismértékben bocsátottak el alkalmazottat, míg 2019-ben 1395-en dolgoztak az ágazatban, addig tavaly 1348-an, a csökkenés alig háromszázalékos. Az sem mellékes, hogy az ágazat a megyei összforgalom nem egészen két százalékát adja. (Azt is jó tudni, hogy az adatok összesítésénél nem vették figyelembe az egyéni vállalkozások teljesítményét, valamint a nagy forgalmat lebonyolító, ám rövid időtartamú szabadidős szolgáltatásokat biztosító cégek, például, a Dinóparkot működtető HCR Kft. adatait.)
 

Nyertesek

Érdekes jelenség – mutat rá a kamara elemzése –, hogy habár az összes szolgáltatásban működő vállalat forgalma 5 százalékkal visszaesett, a bruttó nyereség 15 százalékkal nőtt, ami arra utal, hogy a járványhelyzet ideje alatt kevesebb szolgáltatást sikerült értékesíteni, de azokon nagyobb volt a profit.

Ez azzal magyarázható, hogy például az egészségügyi szolgáltatások terén a forgalomnövekedéshez kimagasló nyereségráta társult. Konkrét példa, hogy a PCR-tesztelést végző Pro Vitam esetében a forgalom megnégyszereződött 2019-hez képest (3 339 664 lejről 12 879 471 lejre nőtt), és a bruttó nyereség a 2019-es 43 200 lejről 4 107 363 lejre emelkedett, tehát majdnem százszor nagyobb nyereséget könyvelhettek el.
 

Egyre kevesebben dolgoznak

A kamara adatai szerint tovább csökkent a versenyszférában dolgozók létszáma. Ha 2019-ben 27 487-en dolgoztak a mérlegképes cégeknél, tavaly az alkalmazottak száma már csak 26 018 volt, ami 5,34 százalékos visszaesést jelent.

Igaz, a korábbi csökkenés dinamikájához képest a fogyás nem kimagasló (mint ahogy a járványhelyzetben az elemzők előrevetítették), hiszen a korábbi években is folyamatos, néhány százalékos volt a szűkülés (2018-hoz képest például 3,06 százalékkal volt kevesebb a munkavállalók száma). Ez azt jelenti, hogy évente több mint ezer alkalmazott „tűnik el” a versenyszférából.
 

Top tíz

A három mutató szerint – forgalom, nyereség, alkalmazottak száma – a top tízbe került cégek többsége „megőrizte” pozícióját, ám közülük is a többség (hét a tízből) forgalomcsökkenéssel volt kénytelen számolni.

Továbbra is a Baróton bejegyzett Brassói Tejgyár (Fabrica de Lapte Brașov SA) áll az élen, amelynek forgalma mintegy kétszer akkora, mint az őt követő, szintén tejfeldolgozó Covalacté (ez utóbbi egyébként 2019-ben még nem volt az első tíz között), illetve a harmadik helyen álló Bertis Kft.-é. A „nagyoknál” is tapasztalható forgalomcsökkenést jelzi, hogy míg 2019-ben nyolc, addig 2020-ban hét vállalat forgalma haladta meg a 100 millió lejt. Az üzleti forgalom szerinti további rangsor csak kismértékben változott: Nexxon, Dunapack Rambox, Zarah Moden, Walor Ro, Lucifer, RGT, Hope Sped. (Közülük mind a Dunapack, mind az RGT veszteséget könyvelt el.)

A nyereség szerinti top tízbe került cégek sorrendje tekintetében viszont már lényegesebbek a változások, hiszen felük „kicserélődött”. Míg 2019-ben a sorrend a következő volt: Brassói Tejgyár, Zarah Moden, Bertikris, Combridge, HCR, Arcon, Compact (DEPO), Nexxon, Bertis, addig a 2020-as sorrend így alakult: Brassói Tejgyár, Bertikris, Covalact, Combridge, Zarah Moden, Agrowest-BMB, Compact, Madexport (Diószegi Pékség). Az Arcon esetében a változás független a járványtól (a cég tulajdonosa eladta a szigetelőgyártó üzemet), de például a Bertis bruttó nyeresége a felére csökkent 2019-hez képest, ezért a 34. helyre esett vissza. A top tízbe került cégek természetesen mind növelték nyereségüket.

Az alkalmazottak számát tekintve nem történt nagy változás a foglalkoztatás nagyjainak tízes rangsorában, a legnagyobb foglalkoztatók továbbra is a készruhaiparban tevékenykednek. Míg a 2019-es rangsor a következő volt (zárójelben az alkalmazottak száma): New-Fashion (944), RGT (833), Zarah Moden (762), Bertis (592), Valkes (525), Secuiana (492), Brassói Tejgyár (404), sepsiszentgyörgyi Közüzemek (323), Dunapack Rambox (323) és Tega (265), addig 2020-ban ez így alakult: New-Fashion (848), Zarah Moden (679), RGT (672), Bertis (616), Brassói Tejgyár (436), Secuiana (435), sepsiszentgyörgyi Közüzemek (304), Covalact (272), Tega (267), Dunapack Rambox (264). Az is érdekes adat, hogy a legnagyobb tíz foglalkoztató közül háromnak csökkent a bruttó nyeresége 2019-hez képest.

Az első tíz cég összforgalma egyébként az összforgalom több mint negyedét adja (26,17 százalék), míg a bruttó nyereség nyolc százalékát, az alkalmazotti arány pedig 13 százalék. A bruttó nyereség tekintetében a listavezetők a mérlegképes cégek össznyereségének 15,31 százalékát adják és közel 2200 alkalmazottat foglalkoztatnak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 514
szavazógép
2021-09-29: Sport - :

Négy dobogós helyezés Nagyszebenből (Cselgáncs)

A kézdivásárhelyi Nagy Mózes SK tizennégy sportolóval vett részt az elmúlt hétvégén Nagyszebenben megtartott cselgáncs Úttörő Kupán (Cupa Temerarul), amelyről három dobogós helyezéssel tértek haza. A hagyományos viadalon tíz országból mintegy 720 dzsudoka lépett tatamira.
2021-09-29: Pénz, piac, vállalkozás - :

Digitalizáció minden területen

Szeptemberben új évadot indít a székelyföldi IT Plus Klaszter, melynek menedzsmentjét az IT Plus Egyesület látja el – adja hírül a Bihari Béla elnök által jegyzett közlemény.