A magyar–orosz gázszerződés olyan ügy, amelyhez Ukrajnának nincsen semmi köze, ez egy magyar szuverenitási kérdés – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök tegnap a csehországi Ústí nad Labemban. Mint ismert, Ukrajna sérelmezi, hogy a hétfőn aláírt magyar–orosz gázszállítási szerződés alapján többé nem Ukrajnán keresztül érkezik Oroszországból Magyarországra a gáz, emiatt Kijev az Európai Bizottsághoz fordult. Magyar részről tegnap Szijjártó Péter Magyarország hátba szúrásának minősítette az ukrán lépést.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök a cseh kollégájával, Andrej Babišsal közösen tartott sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva szögezte le: „Magyarország szuverén ország, attól veszünk energiát, gázt, akitől akarunk. Kizárólag mi döntjük el, hogy ezt az energiát milyen útvonalon szállítjuk Magyarországra. Amikor választunk a lehetséges útvonalak közül, egyetlen szempont van, az, hogy melyik garantálja a legnagyobb biztonságot. Ahol a legbiztonságosabban tudunk szállítani, ott szállítunk, és ebbe senki sem szólhat bele” – fejtette ki. Majd hozzáfűzte: „azt kívánjuk az ukránoknak, hogy küzdjenek meg a saját problémáikkal, de bennünket ebből hagyjanak ki”.
Keményebb szavakat használt az ugyancsak csehországi látogatásra érkezett Szijjártó Péter. Súlyos támadást jelent Magyarország szuverenitása ellen, hogy Ukrajna az Európai Bizottsághoz fordult a napokban aláírt magyar–orosz hosszú távú gázszállítási szerződés ügyében – szögezte le a miniszter a külgazdasági és külügyminisztérium közleménye szerint. „Őszintén szólva nem igazán érdekelt minket sem az, hogy Ukrajna, sem az, hogy más mit gondol erről a hosszú távú gázmegállapodásról. Hiszen Magyarország energiaellátásának biztonságát a kormánynak kell garantálnia, és senkinek semmi köze ahhoz, hogy ezt hogyan tesszük” – hangsúlyozta a tárcavezető a magyar–cseh kormányzati csúcstalálkozót követően. Arra is rámutatott: nem Magyarország az egyetlen Európában, amely hasonló szerződést kötött Oroszországgal. Budapest a jószomszédi kapcsolatokban érdekelt, ezért is engedett Magyarországra ukrán katonákat gyógykezelésre, ezért nyaraltatott több ezer olyan ukrán gyermeket, akiknek a szülei érintettek voltak a harcokban. „Ehhez képest, amit az ukránok tettek, az nagyon durva hátbaszúrás” – fogalmazott.
Szijjártó Péter szerint a lényeg, hogy a magyar emberek otthonait fűteni lehessen télen, illetve az ipar működőképes legyen, és ehhez földgázra van szükség, amelyet Magyarország elsősorban Oroszországtól vásárol, jó áron, biztonságosan, megbízható módon. „Nyilvánvalóan nonszensznek” nevezte azt a felvetést, miszerint a vitatott nyelvtörvényt azért fogadták volna el Kijevben, mert Oroszország megtámadta Ukrajnát. Mint mondta, a kárpátaljai magyarok nem tehetnek arról, hogy milyen konfliktusa van Ukrajnának az oroszokkal, így jó lenne, ha kihagynák őket ebből az ügyből. „Dacára az ígéreteknek, a szép szavaknak, a konstruktívnak tűnő tárgyalásoknak, lépésről lépésre szorulnak vissza a magyar kisebbségi jogok. Azonban ezt az ukránok más konfliktusaival összekötni nonszensz” – jelentette ki.