Jóváhagyta szombati ülésén a kormány az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) csütörtök esti határozatát, melynek értelmében a koronavírus-járvány újabb hullámának megfékezése érdekében további szigorításokat vezetnek be a nagyobb fertőzöttségi rátát elérő településeken. Lényeges előírás, hogy az iskolákat akkor sem zárják be, ha az adott településen a fertőzési ráta meghaladja a hatot. A korlátozások többsége alól mindenki mentesül, aki beoltatta magát. Az új intézkedésekről Raed Arafat belügyi államtitkár, az országos katasztrófavédelem vezetője számolt be.
Ezentúl az utcán is védőmaszkot kell viselni a közterületen azokon a településeken, ahol a megelőző két hétben a lakosság több mint 6 ezrelékénél diagnosztizálták a fertőzést. A határozat másik újdonsága az, hogy az éjszakai kijárási korlátozásokat kiterjesztették mindenkire, aki nem kapta meg legalább tíz napja a koronavírus-elleni oltás második (a Johnson&Johnson vakcina egyetlen) adagját, vagy nem szerzett ideiglenes védettséget azáltal, hogy több mint 15, de kevesebb mint 180 napja mutatták ki nála a koronavírus-fertőzést.
Fontos, hogy a friss negatív teszttel rendelkező beoltatlan személyeket már nem tekintik védetteknek, tehát az ilyen alapon szerzett uniós digitális COVID-igazolvány már nem nyújt felmentést a beoltatlanokra érvényes szigorú korlátozások alól.
A 6 ezreléket meghaladó fertőzöttségi rátájú településeken csak hétvégén (péntektől vasárnapig), a 7,5 ezrelék felettieken pedig a hét minden napján korlátozzák az éjszakai kijárást: este 8 és hajnali öt óra között ebben az időszakban csak a beoltottak, illetve a fertőzésből kigyógyultak hagyhatják el lakhelyüket, védettség nélkül pedig csak munkahelyi igazolással, vagy a sürgősséget indokló írásos nyilatkozattal szabad kimenni az utcára. A 6 ezrelékes fertőzöttség feletti településeken az üzleteknek legkésőbb 22 órakor be kell zárniuk.
Vendéglátók, előadótermek, sport
Esküvőket és keresztelőket 6 ezrelékes fertőzöttség fölötti településeken csak a terem befogadóképességének maximum 50 százalékáig lehet szervezni, és csak olyan emberek vehetnek részt ezeken, akik be vannak oltva, illetve akik nem több mint 180 napja átestek már a fertőzésen. A résztvevők megengedett maximális száma 200.
A sportvetélkedők zárt és nyílt téren egyaránt csak a terem vagy terület befogadóképességének 50 százalékos kihasználásával bonyolíthatók le, és csak az említett két kategóriához tartozó személyek vehetnek részt rajtuk. A nézők között egyméteres távolságot kell biztosítani, és minden nézőnek maszkot kell viselnie.
A mozik, előadótermek, koncerttermek szintén nézőterük kapacitásának 50 százalékával működhetnek, és kizárólag beoltottakat vagy betegségből kigyógyultakat fogadhatnak. A nézőknek itt is maszkot kell viselniük. Ugyanez érvényes a szabadtéri művészeti, kulturális rendezvényekre, előadásokra is.
A sport- és rekreációs kültéri tevékenységeket maximum 10 fős csoportokban szabad végezni 6 ezrelék fölötti településen, ha a csoport tagjai nem élnek egy háztartásban.
Arafat azt is elmondta, hogy a 12 év alatti gyermekekre nem érvényesek ezek a korlátozások.
A különböző rendezvények szervezőinek vagy a vendéglátóhely üzemeltetőinek ellenőrizniük kell a belépők megfelelő védettségét az uniós digitális COVID-igazolványon szereplő QR-kód leolvasása által. Minden rendezvényteremnek legkésőbb éjfélkor be kell zárnia.
Tanügyi intézmények
A kormány döntése értelmében az adott település fertőzési arányától függetlenül nyitva maradhatnak az iskolák, az oktatást csak azokban az osztályokban, illetve tanintézményekben kell az internetre költöztetni, amelyekben koronavírus-fertőzést diagnosztizálnak. Az országos járványügyi bizottság (CNSU) ajánlása alapján az iskolákban a diákokat és oktatókat rendszeresen tesztelnék, erre a célra nem invazív (nyálból vett mintát használó) antigén gyorsteszteket akarnak használni, amelyekhez Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter szerint nem szükséges megszerezni a szülők beleegyezését. A tárcavezető az iskolák nyitvatartásának járványügyi kockázatával kapcsolatos aggályokra azzal reagált: „nem a gyermekek felelősek a beoltatlan szülők, nagyszülők egészségéért, hanem éppen fordítva”.
A járvány negyedik hulláma során immár másodszor lazítják az iskolákra vonatkozó szabályozást, hogy ahol lehet, elkerüljék a távoktatás bevezetését. A múlt tanévben már egyezrelékes fertőzési arány felett korlátozták az óralátogatást az iskolákban, augusztusban úgy döntöttek, hogy a tanulók mindaddig bejárhatnak az iskolákba, amíg az adott településen el nem éri a hat ezreléket a fertőzöttek aránya, most pedig ezt a határt is eltörölték. Az országban eddig 6900 osztály kényszerült távoktatásra, többségük azért, mert megjelent a közösségben a fertőzés. A szaktárca honlapján elérhető adatok szerint 8500-hoz közelít a fertőzött tanulók és 2700-hoz a fertőzött oktatók száma.
A kijárási korlátozásokat elsőként Románia legnagyobb városaiban vezették be, ugyanis a fertőzési arány mára már Bukarestben és Temesváron átlépte a 9 ezreléket, Kolozsváron pedig a 7 ezreléket. Az elmúlt héten többször is megdőlt az egy nap alatt diagnosztizált fertőzések rekordértéke, a szombati jelentésben szereplő 12 590 új eset több mint 70 százalékkal haladja meg az utóbbi két hét átlagát.