LeshatáronFélidőben vezet az AUR

2021. október 8., péntek, Jegyzet
Farcádi Botond

Újabb súlyos kormányválságba sodródott Románia, ráadásul egyelőre a megoldás sem látszik, elhúzódó egyeztetések, hosszú viták következhetnek a pártok között, miközben korlátozott hatáskörű ügyvivő kormánynak kell irányítania az országot. Sokakban merülhet fel a kérdés: mégis, kinek jó ez? Kinek érdeke az újabb cirkusz, mi áll az újabb válság hátterében, miért jutottunk ide? Egyértelmű válaszokat talán a tűz közelében lévők, a forrongó bukaresti politikai élet szereplői sem tudnak, de talán segíthet a háttérben zajló folyamatok megértésében, ha számba vesszük, ki mit nyer és mit veszít a jelenlegi helyzetben.

A kormány bukásának másnapján látott napvilágot az az INSCOP-felmérés, amely – mivel még szeptember második felében készült – a politikai válság kirobbanása utáni, de csúcsosodása előtti állapotokat tükrözi. Az adatokból világosan látszik, hogy a kormánypártok népszerűsége zuhan, az ellenzéki alakulatok támogatottsága pedig növekszik. Ebben önmagában semmi meglepő nincsen, a kormányzásnak ugyanis általában velejárója a hatalmon levők pártok „kopása”, támogatottságuk erodálódása – a népszerűségi mutatókat időben ábrázoló görbék íve azonban döbbenetes. A Nemzeti Liberális Párt három hónap alatt, júniustól szeptemberig 5 százalékpontot veszített, 26,6 százalékról 21,9 százalékra zuhant, a 35,4 százalékon álló, három hónap alatt 5 százalékot erősödő Szociáldemokrata Párt így most már majdnem 15 százalékkal előzi őket. A liberálisokhoz hasonló visszaesést könyvelhet el a volt koalíció középső pártja, az USR PLUS: ők júniushoz képest „csak” három százalékpontot estek, de a jelenlegi 9,8 százalékkal a tavalyi választásokon elért 16,7 százalékos eredményükhöz képest majdnem hétszázalékos mínuszban vannak. A felmérés szerint a választások óta eltelt időszak legnagyobb nyertese a Románok Egységéért Szövetség (AUR): kilenc hónap alatt gyakorlatilag megduplázták támogatottságukat, jelenlegi, 17 százalékos népszerűségi mutatójukkal maholnap a liberálisok nyakában lihegnek, miközben simán verik az USR PLUS-t.

Ha a politikai élet résztvevőinek az elmúlt hetekben tanúsított magatartását a felmérés által rögzített trendek tükrében értelmezzük, néhány következtetés kézenfekvőnek tűnik. Az látszik például, hogy az USR PLUS érdekeivel egyáltalán nem ütközik, hogy a minden korábbinál hevesebb belviták sújtotta liberálisoktól eltávolodjék: józan számítás szerint a PNL-ből kiábránduló szavazók bizonyos hányada előbb-utóbb mégiscsak hozzájuk sodródik. Florin Cîțu személyétől függetlenül sem feltétlenül érdekük tehát az eredeti koalíció helyreállítása, hiszen gyakorlatilag egy süllyedő hajóra kéredzkednének fel, amiből ráadásul bármikor újra kilökhetik őket.

Legkényelmesebb és legkedvezőbb helyzetben az AUR leledzik: kőkemény ellenzékként, mindenkit bírálva lovagolhatják meg a nacionalista érzelmeket éppúgy, mint az oltásellenes közhangulatot. George Simionék pártja egyre csak nő, és immár a politikai karanténból is kiszabadultak, hiszen éppen az USR PLUS szövetkezett velük saját bizalmatlansági indítványuk ügyében, mostanság pedig vezetői állítása szerint a szociáldemokratákkal egyeztetnek. Sokak szemében vonzó lehet az is, ahogy a jelenlegi válságból kivezető utat látják: átmenetileg szakértői, úgynevezett nemzeti egységkormányt javasolnak az előrehozott választásokig. Mivel erre sok esély nincs, az AUR továbbra is az ország sorsa iránt elkötelezett, de kőkemény ellenzék szerepében pózolhat és erősödhet.

Az AUR-nál bizonyos szempontból kedvezőbb, más szempontból viszont előnytelenebb a szociáldemokraták helyzete. Szemmel látható volt az a segítség, amit Ciolacuék nyújtottak Florin Cîțunak, amikor addig húzták az időt a bizalmatlansági indítvánnyal, amíg a liberálisok kongresszusa lejárt – ez alapján sokan arra számítanak, hogy a szociáldemokraták némileg hasonló módon járnak el egy esetleges kisebbségi PNL–RMDSZ-kormány esetén is. Vélhetően nem is lenne a szociáldemokrata derékhad és a vörös bárók ellenére egy olyan felállás, hogy valamilyen szinten részesüljenek például a helyi fejlesztésekre szánt pénzügyi forrásokból, jussanak néhány tisztséghez, ne történhessen semmiféle érdekeiket sértő jelentős változás például az igazságügyben – ugyanakkor az ellenzék padsorai közül habzó szájjal támadhassák a kabinetet. Azonban ez a stratégia igen súlyos hitelességi aggályokat vet fel, és azzal a veszéllyel járhat, hogy a kőkemény ellenzék szerepét kisajátítja az AUR (vagy éppen az USR). Nagy kérdés, hogy e dilemmát miként oldja meg a PSD – nagymértékben ezen a döntésen múlik, hogy a politikai válság mennyi ideig tart.

A legrosszabb helyzetben, egyaránt kiszolgáltatva a szociáldemokratáknak és őfelsége, Klaus Iohannis akaratának, kétségkívül a liberálisok vannak. Belülről a szakadás, kívülről a semmibe zuhanás fenyegeti a pártot – két fegyverük azonban mégiscsak van. Az egyik, hogy bár ügyvivőkként, de továbbra is ők vannak kormányon, ők osztják tehát a pénzeket és a tisztségeket, márpedig azzal meglehetősen sok csatát meg lehet nyerni Romániában. A liberálisoknak a kormányzáson kívül egyelőre nincs is más esélyük a gödörből való kimászásra. A másik fegyverük azonban segítheti őket ebben, hiszen az a Klaus Iohannis áll mögöttük, akinek feladata a következő miniszterelnök nevesítése.

Iohannis támogatása azonban, mint bebizonyosodott, igencsak kétélű fegyver: az ugyanis jól látható, hogy a jelenlegi politikai válság kirobbantása valójában egyetlen parlamenti pártnak, így a liberálisoknak sem állt érdekében, csak és kizárólag az államfő teljhatalomra törekvése motiválta. Hogy miként oldódik meg a krízis, az egyelőre megjósolhatatlan, tény azonban: félidőben az AUR vezet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2021-10-08: Jegyzet - Farkas Réka:

Felelőtlenség vagy cinizmus?

Ha azt gondoltuk, nincs még egy román politikus, aki képes Liviu Dragneához hasonló, pártját és országát tönkretevő ámokfutásra, tévedtünk. Klaus Iohannis államelnök elmúlt hónapi háttérmachinációi a volt szociáldemokrata pártelnökénél is súlyosabbak: nagyon jelentős kettős válsághelyzetben okozott egy, az egész országot lebénító harmadikat. Saját érdekében? Pártjáért? Esetleg mások vezényszavára? Nehéz megmondani, de tény, józan ésszel aligha megmagyarázható, ami jelenleg Romániában történik.
2021-10-08: Belföld - :

Növekszik az oltási hajlandóság

Rég nem látott számban kérték a koronavírus elleni oltást tegnap Romániában: 27 674 személy jelentkezett az első oltásért, 3282 a másodikért, 32 040 pedig a harmadikért. Így 5 485 306-ra emelkedett a két oltással vagy az egyadagos vakcinával immunizáltak száma, 290 851-en pedig a harmadik dózist is megkapták.