A kovásznai Kádár László Képtár valóságából a virtuális térbe költözött a csütörtökre beharangozott, Mi a te mítoszod? című idei Csoma-tárlat megnyitója. A drasztikus lépésre a fürdővárosban jegyzett magas szintű koronavírus-fertőzési arány miatt került sor, sem Kányádi Iréne és Vécsi Nagy Zoltán zsűritagok, sem a díjazottak nem vállalták a megjelenést, ezért is döntöttek az online közvetítés mellett.
Az interneten mintegy százan követték a megnyitóbeszédet, ennyien nem lettek volna jelen a képtárban – tudtuk meg Konnáth Rita képtárvezetőtől. Azt is elmondta, korábban a Maros Művésztelep kiállításának megnyitóján is csupán ketten vettek részt – oltási igazolvánnyal.
Az online térben elhangzott megnyitóbeszédében Kányádi Iréne a kiállítás kiindulópontjára is rávilágított: jelen kiírás arra kereste a választ, hogy a művészetben szükség van-e, és ha igen, hogyan nyilvánul meg a kollektív identitás igazolásának igénye a személyes teremtő aktusban – magyarázta a Partium Keresztény Egyetem adjunktusa, a tárlat szakmai zsűrijének tagja. Az idei kiírás szervesen kapcsolódik a tavalyihoz, mondhatni, folytatásának is tekinthető, ugyanakkor tág teret biztosít az alkotó képzeletnek kibontakozni – értékelte a művészettörténész. „A tavalyi kiírás tematikáját a távol-közelség szubjektív megélésének a problematikája adta, a keresés-megtalálás, az elidegenedés-hazatalálás közötti örökös ingadozásaink feszültsége, míg az ideiét az önmagunkra való találás materializálódását az alkotás folyamatában vagy a megszületett műalkotás” – tette meg az összehasonlítást dr. Kányádi, aki mellett Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész, az EMŰK nyugalmazott igazgatója, valamint Dimény András volt a zsűri tagja.
A bírálók döntése nyomán a Kőrösi Csoma Sándor-díjat Nagy Dalma Fehéren-fehéren-fehér, keresztszem és boszorkányöltés szabadon című alkotásával nyerte el, míg a Szentimrei Judit-díjat Bács Emese Itt élünk mi IV. című művével érdemelte ki.
A Kovászna Megyei Művelődési Központ szervezésében csütörtökön megnyílt kiállítás december végéig tekinthető meg a Kádár László Képtárban a járványügyi szabályok betartása mellett.