Szent Mártonra emlékezve

2021. november 12., péntek, Közélet

A sepsiszentgyörgyi Gulliver Napközi Otthon és az isztambuli Papatya Anaokulu óvoda között létrejött stratégiai partnerség, az Erasmus+ projekt gyakorlatba ültetési időszaka 2019 decemberétől 2022 júniusáig tart. Az eddig eltelt időszakban változatos tematikák kerültek feldolgozásra az interkulturalitás jegyében. Ezen a héten tevékenységünk a Szent Márton-ünnep  köré épült, a Gulliver Napközi Otthonhoz tartozó 5-ös tagóvoda munkaközössége vezetésével.

  • Fényt vittek a manóknak a gyermekek. Fotó: Ferencz Ancsa
    Fényt vittek a manóknak a gyermekek. Fotó: Ferencz Ancsa

Óvodánkban a Márton-ünnepet először 1998-ban tartotta a Waldorf-csoport, és örvendetes módon ma már városszerte belopódzott a pedagógusok, gyerekek, szülők szívébe. Az ünnep üzenete: Segíteni jó! Adni jó! Megosztani jó!

November 11-én Szent Mártonra emlékezünk, aki a legenda szerint egy hideg novemberi napon kardjával kettévágta széles köpönyegét, megosztva azt egy koldussal. Ő valósította meg az Újszövetség igéit: „Amit a legkisebb testvéreim közül eggyel tettetek, azt velem tettétek.” (Máté 25,40) Ezért lett Márton a keresztény testvéri érzés példája. Az ember saját fényét viszi a külvilágban eluralkodó sötétbe, ezáltal készíti elő szíveinket az adventre.

Hogyan is visszük be ezt a motívumot az óvodai tevékenységekbe? Megfigyeljük a természetet, amely novemberre elhal, lassacskán téli álmába merül. Egyre rövidebbek a napok, hamarabb sötétedik, egyre hidegebb van, az apró élőlények téli álomba szenderülnek. A hideg elindítja a kristályosodást a föld alatt, mivel fagyni kezd a föld. A gyerekek tudják, hogy a törpék és a manók azok, akik erre figyelnek, és egész télen át vigyáznak a fák, bokrok, a földben telelő növények gyökereire, hagymáira.  

Különféle népszokások is fűződnek a Márton-naphoz, mint a libalakoma. Az 1171-ből származó első írásos beszámoló szerint ez a nap jelentette a paraszti év végét, amikor a cselédek az évi bérük mellé ráadásként egy libát is kaptak.

Mindezek fényében a héten versekben, mondókákban, kiszámolókban, dalokban, mesékben, tevékenységekben megelevenedtek a manók, a törpék, lámpások, a legenda és a libás játékok – sajnálatos módon csak online formában. Az eddigiekben lámpásokat készítettünk különféle technikákkal és Márton-cipót sütöttünk. Az ünnep napján az előző években, a szülőkkel együtt, kis lámpásaink fényét megosztottuk a törpékkel, manókkal, hogy ezt a fényt vigyék ők a fáknak, bokroknak, bogaraknak, rovaroknak. Az erdőszéli tisztáson vagy a városi parkban közösen énekelve megosztottuk a Márton-cipót vagy libazsíros kenyeret ettünk. Kívánjuk, hogy „Jézus szava gyújtson lámpásunkba fényt, azt hordozzuk széjjel s vesszen a sötét!”

Pál Emese

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1014
szavazógép
2021-11-12: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Orbaitelek „a világ közepe” (Mesélő falvaink)

Alaposan felruházták a környékbeliek ezt a falut ragadványnevekkel. A Barátos községhez tartozó település a Kézdi-Orbai Mezőség nyugati szélén fekszik, a helyiek szerint, ha valaki magasabban áll, netalán felmegy a református templom harangtornyába, kivált őszi tiszta időben az egész körültáj kitárulkozik előtte. Olykor még részletezik is: „hogyha egy körző hegyes felét Telek nevére szúrjuk be a földabroszon, és a Kárpát-kanyar környékétől másik karját körbeforgatjuk, pont azt a tájat kerekíti be, amit innen Telekről lehet látni tiszta őszi időben!”
2021-11-12: Közélet - :

Sátoraljaújhelyen át Párizsig

A Lingua Materna Kárpát-medencei Anyanyelvi Vetélkedő döntőjét Sátoraljaújhelyen szervezték meg november 5-én és 6-án a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága és a Rákóczi Szövetség jeles képviselői. A versenyen a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum csapata harmadik lett, és jutalmul Párizsba kirándulhat.