A kenderről ma már tudjuk, hogy a ruháktól a kötélen át a pelenkáig rengetegféle termékhez használják. Az ipari kender nem tévesztendő össze a marihuána alapanyagát adó vadkenderrel, ez nem mérgező (0,3% alatti THC), és megújuló anyagként termeszthető. Ez a megkülönböztetés megnyitotta az utat a kender egyre több építőipari alkalmazásban való felhasználásához, például a szigeteléshez.
Mi a kenderszigetelés lényege?
A kenderszigetelés kompozit anyag, de nagyon környezetbarát. Ahelyett, hogy 51% növényi rostból és 49% műanyagból és vegyi anyagokból állna, a kenderszigetelés 92% kendert és körülbelül 8% poliészterszálat tartalmaz. Nem mérgező kötőanyagok és tűzállóságot biztosító anyagok alkotják a keverék kis részét.
A kenderszigetelés leggyakrabban tekercsben vagy táblákban vásárolható meg. Az üvegszál és a hab alternatívájának tekintik, de ez kevésbé terheli a környezetet a gyártás során. Mivel a kender természetes növényi termék, számos előnyt kínál.
Melyek a kenderszigetelés előnyei?
A kender egy rendkívül gyorsan növő egynyári növény, mindössze 70 napra van szükség a vetéstől a betakarításig. A kender egy fenntartható, megújuló termék, nem igényel rovarölő szereket, ráadásul nagyon kevés vizet fogyaszt.
Az élettartam végén a kenderszigetelés újrahasznosítható vagy komposztálható, mivel szerves anyag. A környezetbarát lakástulajdonosoknak figyelembe kell venniük a gyártási folyamat környezetre gyakorolt hatását és az építőanyagok újrahasznosíthatóságát. Az aszfaltzsindelyek újrahasznosításának folyamata közel akkora terhelést jelent a környezetre, mint a termék előállítása.
A kender amellett, hogy remek hő- és hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, képes a hőt tárolni, ami azt jelenti, hogy nagy meleg esetén is védi otthonát a túlmelegedés ellen. Nyílt diffúziójú, tehát lélegzik.
Mind a tekercses, mind a táblás kiszereléssel könnyű dolgozni, bármely vállalkozó állítja, hogy sokkal kellemesebb felszerelni, mint az üvegszálas szigetelést. A BIOKAY vályogvakolatok kenderszigetelései kiváló minőségűek, érdemes körülnézni a webshopban.
Egyes természetes anyagok, például a bambusz, nagyon környezetbarátak, de könnyen karcolódnak, és általában rövid élettartamúak. A kenderszigetelés ezzel szemben sokkal tartósabb.
A kenderrostok nagyon jól szellőznek, így a pára áthalad a szigetelésen – ami előnyös tulajdonság. A kender a páralecsapódás szűrőjeként működik, lassan elvezeti a nedvességet, elnyeli a páralecsapódást, ezáltal segít szabályozni a lakás páratartalmát.
A kender a víznek való kitettség szempontjából olyan, mint egy törölköző vagy szivacs, míg az üvegszál inkább egy vattakoronghoz hasonlít, mivel nedves állapotban szétesik, és veszteséget okoz.
Összességében elmondható, hogy a kenderszigetelés használata nagyon jó és ráadásul környezetbarát döntés. (X)