GúnyhatárSzavak felelőssége

2021. november 23., kedd, Jegyzet

Némának lenni nagy teher, aszkézis, bár egy lépés a lelki tökéletesség útján. Vállalni mégsem fogod a szótlanságot, nagy áldozat volna: inkább a szó, mint a lélek megtisztulása.

Ne bánj hát könnyelműen a szavakkal! Az anyanyelv, ha úgy akarod, drágakő: csillogóra csiszolható, vakítóra fényezhető, lelket gazdagító költészet. Építőeleme szerény házikónak, cifra palotának és sírnak. A szó ivóvíz, csak a hiányát érzed, mert a megléte hétköznapi – ha voltál már gyötrően szomjas, akkor kezded őrizgetni. A szomjúság átértékel, miként a szótlanságra kényszerítő társtalanság vagy az idegen világ.

 

Léphaft Pál karikatúrűja

 

A szó felelősség, úgy, mint a szabadság. Nem tehetsz bármit vele; semmit, ami erkölcstelen. Ha jól használod, üdítő humor, ha rosszul, sajgó ütleg. Reményt és hitet ad, vagy görcsbe rándít. A nyilvánosan kimondott szó valaha szent volt, ma már sokak számára pocsolya, hazugság és ármány, vérben forgó szemek és habzó szájak terméke, dicstelen jellemrajza a beszélőnek: önmaga méltóságát föladó és az anyanyelvét rongyosra tépő megnyilvánulása. A szó jelszóvá zsugorodott: győzni! Becsületesen vagy becstelenül, átgázolva önnön nyelvünkön is. Ha meg igazat mondasz, kimért, de kemény szavakkal – elnémítanak. A szabadság nevében, a szabadság ellenében, mert a szép szótól félni is lehet, a csúnyán megbotránkozni.

Fecseghetnek vagy szitkot szórhatnak ugyan szavaink – a szerepük ez is –, ám mértékkel és a maguk helyén. Mert nyelvünk tiszteletet követel, amely által megőrzi gazdagságát, és újabb paloták épülhetnek általa. Sőt, haza is, ha hiszünk Márai Sándornak: „Az ország, a nép még nem haza. A tényekből – az országból, a népből – akkor lesz csak haza, ha az anyanyelv nevet ad a tényeknek. Nincs más haza, csak az anyanyelv.”
Ne legyen hát mindegy, milyen hazában élsz!

Fodor István (Felsőhegy, Vajdaság)

A Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesülete által kiadott Gúnyhatár – Léphaft-karikatúrák körülírva című kötetből (Illyefalva, 2021, szerk. Ambrus Attila). A könyv kapható a Háromszék lapterjesztő standjain.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2021-11-23: Közélet - :

Vajdaságban tart képzést az Osonó

A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet a sepsiszentgyörgyi Osonó Színházműhellyel együttműködésben közösségfejlesztő hétvégi programokat indított. Ezek első állomása az elmúlt hét végén a nyugat-bácskai Zomboron volt, amit további három szakmai hétvége követ decembertől februárig.
2021-11-23: Belföld - :

Tízből kilenc áldozat nem volt beoltva

Egy nap alatt majdnem duplájára nőtt a koronavírus-fertőzés szövődményeiben elhunytak száma: a hétfői 154 után kedden 273 halálesetet jelentettek. Ebből 30 korábban történt, tehát az elmúlt 24 órában 243 áldozatot szedett a járvány (hétfőn 125 új és 29 korábbi elhalálozást jelentettek). Ugyancsak 243 azoknak a száma, akik nem voltak beoltva; a beoltottak közül 6-nak nem volt más ismert betegsége. A keddi jelentésből az derül ki, hogy tízből kilenc áldozat nem volt beoltva. A legtöbben idősek voltak: 94-en 70 és 79 év közöttiek, 78-an 80 év fölöttiek, 64-en pedig 60-69 évesek.