Újrakezdődhet a Ion Iliescu elleni eljárás

2021. december 6., hétfő, Belföld

A legfelsőbb bíróság helyt adott a legfőbb ügyészség kérésének, hogy újraindítsák a bűnvádi eljárást Ion Iliescu volt államfő ellen az 1990. június 13–15-ei bányászjárás idején életét vesztő négy személy halálának ügyében. A bíróság hatályon kívül helyezte a büntetőeljárás lezárásáról szóló 2008. október 10-ei ügyészségi határozatot és elrendelte annak újraindítását.

A nyomozás az úgynevezett Bányászjárás-dosszié egyik mellékszálához kapcsolódik, amelynek során Dan Voinea volt ügyész 2007 júniusában különösen súlyos emberölésben való bűnrészesség miatt vádat emelt Ion Iliescu, Mihai Chiţac volt belügyminiszter és akkori helyettese, Gheorghe Andriţa tábornok ellen. A volt államfő elleni büntetőeljárás megindításáról szóló határozatot azonban Laura Codruţa Kövesi akkori főügyész 2007 decemberében hatályon kívül helyezte, 2008 októberében pedig a főügyészség nyomozati és kriminalisztikai osztályának ügyészei lezárták a Ion Iliescu elleni büntetőeljárást.

A bányászjárásügy fő részében a katonai ügyészség 2017. június 13-án emelt vádat Ion Iliescu volt államfő, Petre Roman volt miniszterelnök, Gelu Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettes, Virgil Măgureanu, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) egykori vezetője ellen emberiesség elleni bűncselekmények elkövetése miatt. Ez a per sem halad: a legfelsőbb bíróság 2020 decemberében visszaküldte az ügyet a katonai ügyészségnek, miután a vádhatóság által összegyűjtött összes bizonyítékot semmisnek nyilvánította, és elrendelte, hogy kezdjék elölről a nyomozást.

A katonai ügyészek szerint 1990. június 11-én és 12-én az állami hatóságok úgy döntöttek, hogy erőszakos támadást indítanak a bukaresti Egyetem (Universităţii) téren békésén tüntető emberek ellen, akik elsősorban a Temesvári Kiáltvány 8. pontjának érvényesítését akarták elérni, és békés módon fejezték ki az akkori politikai hatalommal ellenszegülő véleményüket. A támadásba a gyanú szerint törvénytelenül bevonták a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium, a SRI erőit, illetve több mint 10 000 bányászt és az ország különböző pontjairól érkezett más munkásokat. A támadás 1990. június 13-án volt. Ennek során 4 személyt halálos lövés ért, 3 személyt tűzfegyver sebesített meg, 1388 személynek testi vagy lelki épsége sérült, politikai okokból 1250 személyt fosztottak meg szabadságjogaiktól. Ion Iliescu volt elnököt a katonai ügyészek azzal vádolták, hogy ő adott parancsot a tüntetők erőszakos evakuálására az Egyetem térről, többek között a bukaresti nagyvállalatok dolgozóinak bevonásával.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2021-12-06: Belföld - :

Omikron Romániában: karantén és nyomonkövetés

A lefelé tartó járványgörbe ellenére újabb korlátozásokat vezethetnek be Romániában, mivel szombaton két személynél is igazolták a koronavírus omikron változatát. A szigorítások főként az utazókra és a be nem oltott személyekre terjednek ki, és két-három nap múlva lépnek érvénybe.
2021-12-06: Belföld - :

Hírsaláta

HATÁRVITA A SFINX MIATT. Nem csupán a székely megyékből kívánnak kiharapni a szomszédai: Prahova și Dâmbovița megye már évtizedek óta küzd egymással azért, hogy a Bucsecs-hegység két jelképe, a szél formálta Sfinx és a Babele sziklaalakzatok kinek hajtsanak hasznot, a felvonóval és terepjáróval is könnyen megközelíthető látványosságok ugyanis jó időben több ezer nézőt vonzanak naponta. Perre is mentek, és ezt alapfokon – a vâlceai törvényszéken – a Dâmbovița megyei Moroeni község nyerte meg 2011-ben.