Valóra vált képzelet címmel Gyulai Líviusz (1937–2021) baróti származású grafikusművész munkásságát bemutató kiállítás nyílt szerdán a budapesti Műcsarnokban.
Gyulai Líviuszt a művészettörténészek az úgynevezett nagy grafikus generációhoz szokták sorolni: Kondor Béla, Würtz Ádám, Hincz Gyula, Reich Károly és Rékassy Csaba mellett ő volt a „legkisebb fiú” – emlékezett ez idén elhunyt művészre a kiállítás keddi sajtóbemutatóján Orosz István kurátor. A szerdától 2022. február 20-ig látogatható tárlat bejáratánál Gyulai Líviusz egyik legismertebb munkája, a Kecske rinocérosszal című litográfia nagy méretű reprodukciója fogadja a Műcsarnok Kamaratermébe belépőket, bent pedig egy másik közismert alkotása, Az öreg Casanova című litográf tollrajz kapott kiemelt helyet.
Orosz István hangsúlyozta: Gyulai Líviusz munkássága a grafikai technikák és művészeti stílusok széles tárházát vonultatja fel, így a kiállítás egyfajta bevezetést nyújt a grafika műfajába is. Két linómetszet elé a nyomódúcokat, külön vitrinekbe pedig a grafikus munkaeszközeit is elhelyezték, s a bemutatott anyagban helyet kaptak többek között rézkarcok, litográfiák és eredeti tollrajzok is.
Gyulai Líviuszt sokan könyvillusztrátorként ismerték meg Weöres Sándor hetvenes években megjelent, nagy sikerű Psyché kötetével, és mivel a grafikus később még számos könyvet illusztrált, ezekből a kiállítás is bemutat egy válogatást.
Az autonóm képzőművész és az illusztrátor mellett a tárlat megidézi az animátor Gyulai Líviuszt is, akinek több animációs filmjét is megtekintheti a közönség.