Érdekvédelem helyett érdekkijárás

2021. december 13., hétfő, Máról holnapra
Farkas Réka

Nehéz esztendő áll mögöttünk, és nem volt könnyű politikusaink számára sem. A járvány és az egész világot sújtó energetikai és gazdasági válság mellett Romániában a kormányokat döntő, az országot hónapokra lebénító politikai viszályokkal is meg kellett birkózniuk, így nem csoda, hogy év végi beszámolóikat akárhogy cifrázzák, tupírozzák, igencsak setesuták, silányak, több a hiány, mint a dicsekedni való.

Egy évvel ezelőtt megválasztott szenátorát, képviselőit citálta évértékelő sajtótájékoztatóra a háromszéki RMDSZ, és a szervezési bakikon túl (az elszámított időkeret miatt kérdések megválaszolására nem nyílt lehetőség) szembeötlő, milyen kevés látszata van jól megfizetett honatyáink áldozatos munkájának. Mindannyian felsoroltak számos ügyet, melyet felkaroltak, törvénykezdeményezéseket, melyek mellé felsorakoztak, mégis valahogy rossz szájízzel maradunk a hosszú lajstromok olvastán. Jelentősebbnek talán az általuk képviselt kistérségek ügyei tűnnek, ám visszás, hogy miért a törvényhozásba küldött szenátornak kell egy helyi tejipari szövetkezet fölött bábáskodnia (persze jó, hogy beindulhatott Kézdiszéken a tejfeldolgozás) vagy azzal dicsekednie, hogy rendbe tették a minorita rendházat, illetve a baróti képviselő beszámolójának miért az a legfontosabb pontja, hogy kijárt 100 ezer lejt a bibarcfalvi református templomban található Szent László-freskó felújítására. Többnyire országos ügyeket említettek, akad közöttük fontosabb és kevésbé jelentős, de alig halottunk valamit a magyar kisebbséget érintő kérdésekről. Pontosabban két félmondat hangzott el: Miklós Zoltán egy parlamenti politikai nyilatkozatban tért ki a szimbólumhasználatra, Benedek Zakariás pedig ígéretet tett, hogy a következő időszakban kiemelten foglalkoznak a több mint egy évtizede fiókok mélyén lapuló kisebbségi törvény elfogadtatásával.

A magyar közösség számára kulturális (nem területi!) autonómiát biztosító jogszabályt igen régóta ígéri az RMDSZ, többnyire azért altatták az ügyet, mert a körülmények csak igen megnyirbált változatának elfogadását tették volna lehetővé. Egy évvel ezelőtt a kormányalakítás eufóriájában Kelemen Hunor azt nyilatkozta, 2021 végére megszavaztatják a jogszabályt, most az újabb kabinet újabb kormányprogramjában már 2022-es dátummal szerepel. „A koalíciós válság miatt augusztus óta nem lehetett ezzel foglalkozni, nem volt kivel tárgyalni, ezért csúszunk át a jövő esztendőre” – magyarázta a szövetségi elnök. Ismervén a hazai politikai valóságot, nagy kérdés, hogy megszülethet-e a jogszabály egy újabb politikai válság kirobbanása előtt.

Szép dolog az, hogy az RMDSZ el tudta fogadtatni családpolitikai programját és hogy számos országos ügyben vállal meghatározó szerepet. Az sem elvetendő, hogy települési, kistérségi fejlesztésekért lobbiznak, „pénzt szereznek” fontos beruházásokra, de valahogy mintha a lényeg nagyon elsikkadt volna. A romániai magyarság érdekeinek védelmére született szövetség „érdekkijáróvá” vált (Tamás Sándor megyei RMDSZ-elnök megfogalmazása), ez pillanatnyi fejlődést hozhat, de a hosszú távú megmaradáshoz nagyon kevés.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1219
szavazógép
2021-12-13: Közélet - Fekete Réka:

A neves néprajzkutatóra emlékeztek (Szentimrei Judit 100)

Szentimrei Judit nem azért írta a könyveit, mert pénzt akart belőle, hanem mert hihetetlen tudásvágy vezérelte, és az a felelősség, hogy az a világ, ami készül eltűnni körülöttünk, azt neki a feladata megőrizni számunkra és a következő nemzedékeknek – hangsúlyozta Hegedüs Csilla, az Európai Alapok Minisztériumának államtitkára a száz éve született Szentimrei Judit néprajzkutató és iparművész munkásságát bemutató sepsiszentgyörgyi szabadtéri kiállítás pénteki megnyitóján.
2021-12-13: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Megvehetik bérlakásaikat az államtól

Eladhatóvá váltak az állami alapokból épült tömbházak, a fejlesztési minisztérium által kidolgozott szabályozás szerint a bérlők megvásárolhatják lakásaikat.