ÚJABB ZÁSZLÓHISZTÉRIA. A román törvényekkel szembeni ellenszegülésnek nevezte a közösségi oldalán a Szociáldemokrata Párt (PSD) Temes megyei szervezetének elnöke, hogy Magyarország Temesvári Tiszteletbeli Konzulátusán nem tűzték ki a román zászlót.
Tamás Péter tiszteletbeli konzul szerint a nemzetközi egyezmények erre nem kötelezik a diplomáciai képviseletet, és a Bánság fővárosában működő konzulátusok többsége is csak a képviselt állam lobogóját vonta fel. Mihai Ritivoiu felháborodott hangvételű bejegyzést tett közzé a Facebookon, amelyben azt sérelmezte, hogy az Új Ezredév Református Központban, amelyben a tiszteletbeli magyar konzulátus helyet kapott, csak a magyar és az európai uniós zászlót tűzték ki. „Még csak zászlótartó sincs a mi lobogónk részére” – dohogott, arra hivatkozva, hogy a román törvények szerint más ország zászlóját csak a román trikolór kíséretében lehet felvonni. (Maszol)
TOVÁBB GYŰRŰZIK A ȘOȘOACĂ-BOTRÁNY. Elfogadhatatlannak nevezte Nicolae Ciucă miniszterelnök azt az incidenst, amelynek során Diana Şoşoacă konfliktusba került egy olasz forgatócsoporttal, férje, Dumitru Silvestru Şoşoacă pedig a vád szerint bántalmazott egy rendőrt. A kormányfő közleményben hangsúlyozta, hogy az illetékes hatóságoknak sürgősségi eljárásban kell tisztázniuk ez az ügyet. „Románia kormánya határozottan elítél minden, az újságírók megfélemlítésére vagy a polgárok szabad tájékoztatáshoz való jogának korlátozására irányuló cselekedetet. A véleménynyilvánítás szabadsága, a véleménynyilvánításhoz való jog és az információhoz való hozzáférés a demokrácia és a jogállamiság működésének garanciái” – olvasható a miniszterelnöki állásfoglalásban. A külügyminisztérium tegnap arról tájékoztatott, hogy az olasz hatóságok is információkat kértek Románia római nagykövetségétől a hatóságok által foganatosított intézkedésekről. (Agerpres)
AGGÓDNAK A KIZÁRÁS MIATT. A Mentsétek meg Romániát Szövetség elnöke, Dacian Cioloş arról számolt be tegnap Facebook-oldalán, hogy tárgyalt Didier Reynders igazságügyi biztossal, aki megerősítette, hogy figyelemmel kíséri a bírói karból kizárt Cristian Danileţ ügyét. Az ellenzéki politikus szerint az Európai Bizottság tagja további információkat kért a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) döntéséről, és aggodalmát fejezte ki, amiért az Európai Unió Bíróságának idén májusban hozott ítélete ellenére Romániában még nem számolták fel az igazságszolgáltatásban elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészséget (SIIJ). A Kolozs megyei törvényszék bíráját a közösségi oldalakon történő megnyilvánulásai miatt büntette a testület, Danileţ szerint azonban a megosztott tartalmaknak nincs közük bírói hivatásához, ezért nem fogadja el a bírák döntését. (Agerpres)