A suszter likas cipője

2021. december 16., csütörtök, Máról holnapra
Nagy D. István

Alighanem bátran pályázhat a legrövidebb időt miniszteri tisztségben eltöltők díjára Florin Roman, tegnaptól már csak volt vezetője a kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős tárcának, miután egy nap híján összesen három hétig melengethette a bársonyszéket.

Nem titok, hogy Románia rendszerváltás utáni kormányai háza táján nem számít fehér hollónak a rövid lejáratú miniszterek jelensége, ám Roman úr igen szűkre szabott karrierjének gyászos vége több szempontból is kilóg a sorból. Elsőként a távozás körülményeit érdemes megemlíteni. Emlékezzünk, eddig nem igazán volt példa arra, hogy „csak” plágiumgyanú vagy vád miatt bárki elengedjen egy komoly hatalommal járó, szépen tejelő, erős kapcsolati tőke kialakítására is prímán alkalmas, és nem utolsósorban az önéletrajzot is alaposan feljavító magas köztisztséget. Amint az sem volt feltétlenül szokás, hogy ilyen botlásért az illetőnek „javasolják” a félreállást. Azt gondolhatnánk, hogy megtört a jég e téren, de sajnos nagy valószínűséggel ez csak a látszat. Florin Roman pár nappal ezelőtti nyilatkozatai ugyanis még arra utaltak, hogy nem készül távozni – sőt az egész plágiumvádat megalapozatlannak, lejáratási kampánynak minősítette –, így valószínűsíthető, hogy fentről érkező utasításra nyújtotta be a lemondását, és a kérés megfogalmazói sem feltétlenül a bűne miatt rótták ezzel, sokkal inkább saját imázsuk volt a meghatározó.

De a körülményeken túl a leginkább kirívó a történetben nyilván maga a távozás oka: plágium alapos gyanúja. Gyorsan tegyük hozzá, mint jelenség ez sem számít újdonságnak a román politikai prérin, a plágiumbotrányok időről időre változó erővel, de felszínre törnek egyik-másik magas állami beosztás, tisztség viselőjével kapcsolatban. Florin Roman esete viszont még ezen a téren is sajátosabb, lévén, hogy mégiscsak a kutatásért és innovációért is felelős tárcát igazgatta volna egy ideig, ha nem jön a botrány. Két olyan területről beszélünk, ahol a plágium egyike a főbűnöknek – ha lehet így mondani –, ahol az egyéni szellemi teljesítmény szentnek számít. Ehhez képest a két terület jövője szempontjából meghatározó állami intézmény vezetőjéről derül ki, hogy magasról tett az egészre, szenvtelenül lopva mások szellemi munkájából. Ugyanez az úr már korábban is hazugságspirálokba keveredett egy általa állítólag megírt, de sehol sem felelhető, tudományosnak szánt könyvről, illetve  egyetemi tanulmányairól is méreteset lódított. Képzeljük csak el, ilyen szellemi „portfólióval” micsoda teljesítményre lett volna képes egy egyébként is jó ideje nehéz helyzetben lévő ágazat (kutatás) ügyes bajos dolgainak rendezésében.

Florin Roman esete egy újabb beszédes példája, hogy miért tart ott Románia, ahol. A volt miniszter viselt dolgai ugyanis nemcsak őt minősítik, hanem azokat is, akik alkalmasnak találták a tisztségre, miközben már korábbról világos volt, hogy nem más ő, mint a közmondásos suszter a lyukas cipőben, aki mégis mester lett a műhelyben. Szerencsére már az első talpalásnál lebukott.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1218
szavazógép
2021-12-16: Közélet - :

Könyv a minorita rendházról (Megjelent)

Megtörtént a kantai minorita rendház felújítása, a munkálat végére pedig napvilágot látott az a kiadvány is, amely összefoglalja az épület újjászületésének történetét és az ingatlannal kapcsolatos visszaemlékezéseket.
2021-12-16: Közélet - Farcádi Botond:

Történelemszilánkokból jövőkép (Múltból jövendő – Történelem hazulról)

A múlt és a történelem mellett talán az optimizmus és a jövő volt a két leggyakrabban elhangzó szó a Múltból jövendőt – Történelem hazulról című könyv bemutatóján kedd este a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében. Már ez is jelzi, nem valamiféle múltba révedő, kesergő kiadvány a Székelyföldi Magyar Újságírók kiadásában megjelent kötet, de optimizmusra adhat okot az is, hogy a járványhelyzet és az érvényben levő korlátozások ellenére is szép számú érdeklődő gyűlt össze az eseményre, mintegy megerősítve: igény van nemcsak az írott betűre, de a kulturális rendezvényekre, könyvbemutatókra is.