Egy tegnap ismertetett felmérés szerint az erdélyi magyarok otthoni internet-hozzáférése jelentős mértékben meghaladja a romániai átlagot, és esetükben az országos átlaghoz képest kisebb a különbség a város és a falu között az internethasználat terén.
A Bálványos Intézet 2020 decembere és 2021 márciusa között az erdélyi felnőtt magyarokról reprezentatív mintával, 1839 válaszadó bevonásával készült internethasználati kutatása első eredményeit egy kolozsvári sajtótájékoztatón ismertette Toró Tibor, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) oktatója, az intézet kutatási igazgatója, Tőkés Gyöngyvér, a Sapientia EMTE oktatója és Varga Szilvia doktorandusz, a Bálványos Intézet kutatója.
A felmérés kimutatta, hogy az erdélyi magyarok 84 százaléka, a 74 év alatti felnőttek 89 százaléka használta már életében az internetet, ami – a román statisztikai intézet hasonló tematikájú kutatásának 2020-as adatait figyelembe véve – három százalékponttal haladja meg az országos átlagot.
Az otthoni internet-hozzáférés terén jóval nagyobb különbségre derült fény: míg a megkérdezett erdélyi magyarok 87 százaléka mondta azt, hogy otthonában rendelkezik internet-kapcsolattal, 2020-ban a romániai átlag még csak 78 százalékos volt, de az otthoni internet-kapcsolattal rendelkezők aránya a fejlettebbnek számító erdélyi, bánsági, partiumi térségben sem sokkal haladta meg a 80 százalékot. Ezt annak tulajdonítják, hogy az erdélyi falvak az országos átlaghoz képest kevésbé elmaradottak a városokhoz képest. Ezt tükrözi az is, hogy míg a falun élő erdélyi magyarok 87 százaléka internetezett már életében, a romániai falusi lakosság egészét tekintve az internetezők átlaga alig 79 százalék.