Isten jobbján

2021. december 22., szerda, Jegyzet

Valamikor régen még arról álmodoztam, bárcsak visszautazhatnék az időben az ötvenes évek Amerikájába. Egy kis filmszínházat működtetnék valahol az álomgyár közelében, ahol én lennék a pénztáros, a mozigépész, és még a széksorok között is magam söprögetnék. Persze mostanában inkább a gyermekéveimet élném újra, vagy legalábbis egy napra visszamennék abba az időbe, amikor még gondtalan voltam, és túl fiatal ahhoz, hogy bármi fontosat is megértsek a világból.

Nem feledem azt az időt, amikor még igazán önfeledtek és játékosak voltunk. Fiatalok és szépek. Legalábbis lélekben biztos. Még most is érzem az almás pite illatát, amit nagymamám készített a legjobban. Egyszer felsős koromban érdeklődött, hogy mit süssön, mire megjövök az iskolából. Mondtam neki, hogy legyen lángos, majd megkérdeztem, hogy emlékszik-e még, hogyan kell elkészíteni. Mire ő rávágta, hogy persze. Hazaérve felemeltem a konyharuhát, majd észrevettem a tányéron gőzölgő fánkokat.

– Ez lángos? – kérdeztem.

– Német lángos, kisunokám. Ezek kicsit kisebbek – mondta.

Neki közvetlen kapcsolata volt Istennel. Mielőtt végleg kilépett volna a földi díszletek közül, annyit kért, hogy a távozás pillanata ne fájjon, és mi, akik itt maradtunk, örökké emlékezzünk rá. Imájára biztos felfigyelt az öreg Kaporszakállú, mert boltból hazaérve ledőlt egy kicsit pihenni, és ekkor aludt el örökre. Temetése pedig december 24-én volt. Az asztalán állt egy önarckép. A fotót pár évvel halála előtt készítette egy ismert fényképész, ugyanis nagyanyámnak az volt az álma, hogy egyszer őt is stúdióban fotózzák, ahogy kislánykorában a tehetősebb családok gyerekeivel tették.

A kép hátoldalán a következő állt: „Ezt tegyétek az újságba...”

Az esküvőmön éreztem, ahogy a díszterem sarkából figyel. Majd egyszer csak azt, ahogy a vállamra helyezte kezét, és mosolygott. Ki kellene mennem hozzá a temetőbe... Bár tudom, hogy ő nem a sírban van, hanem a szívemben, és Isten jobbján, ahová örökké vágyott. Kivárta.

Agárdi Gábor (Szabadka)

A Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesülete által kiadott Gúnyhatár – Léphaft-karikatúrák körülírva című kötetből (Illyefalva, 2021, szerk. Ambrus Attila)
A könyv kapható a Háromszék lapterjesztő standjain.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2021-12-22: Közélet - Hecser László:

Fájdalmat okozó szavak

Nem kizárólag az ökölbe szorított kéz és a rúgásra lódított láb tud fájdalmat okozni, esetenként ölni, hanem a gyűlölettel kimondott szó is – hívja fel a figyelmet az RMDSZ Háromszéki Nőszervezete által közzétett, a verbális erőszak jelenségéről szóló online kiállítás. A lélekpusztító – valóban elhangzott – mondatokhoz Szederjesi Szidónia grafikus készített illusztrációkat. A nőszervezet azt tervezi, a tavasz folyamán szakmai programok, előadások kíséretében a megye több településére elvinnék a Valóság képekben – Ütős-gyilkos szavak címet viselő tárlatot.
2021-12-22: Belföld - :

Tesztelési utalványokat ad az állam

Ingyenes utalványokat juttatna a kormány a vállalatoknak a koronavírustesztek elvégzéséhez. Az egészségügyi miniszter szerint ez segítene a gazdasági szereplőknek alkalmazkodni a COVID-igazolvány bevezetése kiváltotta új helyzethez, és elősegítené a járvány terjedésének fékezését.