A kétoldalú kapcsolatok fejlesztésében elért eredményekért Barátságért kitüntetést vehetett át Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Szergej Lavrov orosz külügyminisztertől Moszkvában. A Barátság érdemrend a legmagasabb kitüntetés, amelyben külföldi állampolgár részesülhet.
A magyar politikus hivatalos közösségi oldalán tegnap megjelent bejegyzésében azt írta: büszke rá, hogy az elmúlt évek rendkívül kedvezőtlen globális és regionális folyamatai ellenére – szövetségesi kötelezettségeik tiszteletben tartásával párhuzamosan – fenn tudták tartani a nemzeti érdekeiknek megfelelő, kölcsönös bizalmon alapuló együttműködést Moszkvával.
Szijjártó Péter úgy fogalmazott: „Ha nem tettünk volna erőfeszítéseket ezért, ha nem vállaltuk volna fel a nemzeti érdekre alapuló külpolitikát az elmúlt években, akkor ma kevésbé sikeresen tudtuk volna felvenni a küzdelmet a világjárvánnyal és az európai energiaválsággal szemben; Szputnyik oltóanyagokkal tudtuk tavasszal felgyorsítani az oltási kampányt, a szeptember végén megkötött gázvásárlási megállapodás pedig garantálja hazánk energiabiztonságát.”
Hangsúlyozta, a magyar kormány nyílt és őszinte külpolitikát folytat. „Ugyanazt csináljuk, mint amit mondunk. Ellentétben azokkal a barátainkkal, akik a verbális kritikákkal párhuzamosan csinálnak hatalmas üzleteket Oroszországgal, Oroszországban” – tette hozzá.
Minden idők legeredményesebb éve volt az idei a magyar–orosz együttműködés szempontjából – írta közösségi oldalán a külgazdasági és külügyminiszter tegnap. Szijjártó Péter Moszkvából közzétett posztjában azt írta: ez pedig jó alap ahhoz, hogy jövőre újabb fontos eredményeket érjünk el. Ismertette: Orbán Viktor miniszterelnök február elején találkozik majd Vlagyimir Putyin elnökkel. Hozzátette: az előkészítés már zajlik.
Arról is írt: szeretnék, „ha 2022-ben is lenne néhány mérföldkő a kapcsolatainkban”. Ezek közé sorolta, hogy a létesítési fázisba léptetik a Paksi Atomerőmű projektjét, a Nemzeti Oltóanyaggyár készen fog állni a Szputnyik gyártására, folytatják az űrtechnológiai együttműködést, növelik a záhonyi térség szerepét a kelet-nyugat irányú vasúti forgalomban és újabb magyar élelmiszeripari termékek exportját indítják meg az orosz piacra.