A takarékosság és a fenntarthatóság felé mozdul Sepsiszentgyörgy önkormányzata, e célból több határozatot is elfogadtak a decemberi tanácsüléseken, köztük többéves programot is. Ezek gyakorlatba ültetése nem csupán az energiaszámlákat csökkenti, hanem a környezetet érő káros hatásokat is.
A város energiagazdálkodására vonatkozó program többéves: 2013-ban készült, 2018-ban frissítették, 2020-ban pedig lejárt, ezért 2025-ig meghosszabbították – közölte Tóth-Birtan Csaba alpolgármester. Mint elmondta, az abban foglalt intézkedések egy része megvalósult, egy része folyamatban van, és újakat is tesznek hozzá, három év múlva például klímavédelmi csomaggal egészítik ki. Eddig a középületek és közvilágítás energiahatékonyságát próbálták újragondolni (hőszigetelésekkel, napenergia felhasználásával, a fogyasztás csökkentésével), de ide tartozik a közszállítás korszerűsítése, az emeletes parkolóházak építése is. A továbbiakban a zöldenergia arányának növelése (a napelemek minél szélesebb körű elterjesztése, a napelempark bővítése) és egy hálózatba foglalása a cél, ezt pályázatból kívánják megvalósítani.
Az eddigi eredmények közül az utcai égőkről vannak konkrét adatok: a 3075 villanykörtéből 746-ot cseréltek korszerű, LED-es világítótestre, és ezzel 2017-hez képest 4 százalékkal csökkent a villanyszámla. A jövőben 70 utca közvilágítását kívánják korszerűsíteni, ami 1334 égő kicserélését jelenti 1265 oszlopon. Ezeket egy közös rendszerbe foglalnák, amely távirányítással is működtethető; az oszlopok külön-külön is ki-, illetve bekapcsolhatóak lennének, a fényerősség pedig szabályozható. Így a becslések szerint majdnem egyharmadára csökkenthető az utcai világítás évenkénti energiaigénye (a jelenlegi 665 632 kilowattóráról 240 664-re), és a szén-dioxid-kibocsátás is ugyanolyan mértékben (2,7-szer) apasztható, a mostani 176 tonnáról évi 64 tonnára.
Az önkormányzat a középületek energiafogyasztását is mérsékelni akarja hőszigetelésekkel, napelemes vízmelegítéssel és a villanyhálózat korszerűsítésével.