BarótPert nyert a város

2022. január 12., szerda, Közélet

Benedek-Huszár János baróti polgármester közösségi oldalon közzétett bejegyzésében számolt be arról, hogy a városháza pert nyert egy bibarcfalvi juhásszal szemben. Mint fogalmazott, azért tartotta fontosnak közzétenni a hírt, mert az ügynek minden juhtartó gazda számára üzenete van: aki nem tartja be a legeltetésre vonatkozó szabályokat, büntetésre számíthat. A továbbiakban arra kérte a települések lakóit, ha legeltetési kihágást tapasztalnak, jelentsék a hivatalnak, hogy intézkedni tudjanak.  

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Az elöljáró beszámolója szerint a juhászt tavaly előbb szóban, majd írásban figyelmeztették, hogy az előírások szerint december 6. és április 24. között nem szabad a juhokat a mezőre kihajtani, hiszen a földnek is szüksége van nyugalmi időszakra. Az állattartó nem vette komolyan a felszólításokat és naponta kihajtotta – általában mások földjére – a juhait. A polgármesteri hivatal végül kénytelen volt hétszáz lejes büntetést kiszabni a juhászra. Az illető nem fizette be a kirótt büntetést, inkább jogi útra terelte az ügyet, a pert azonban a bíróságon, majd a fellebbezést követően a törvényszéken is elvesztette.

„Nem tűrhető el, hogy falvanként egy-két állattartó a többiek rovására kedvére legeltessen ott, ahol akar, akkor, amikor akar. Nem tűrhető el, hogy a kaszáló, a legelő, sok esetben a szántó, amelynek adóterhét egész évben a gazda viseli, csak nyáron legyen ténylegesen az övé, ősztől tavaszig más bitorolja, csökkentve ezáltal a jövő évi termést. Alapelvünk, hogy minden gazda tartson annyi állatot, amennyinek a takarmányt meg tudja termelni vagy vásárolni!” – fogalmazott Benedek-Huszár János.

Kérdésünkre, hogy látni-e jelét annak, hogy az ügy kimenetelét a juhászok komolyan veszik – azaz betartják-e az előírásokat –, Benedek-Huszár János válaszában úgy fogalmazott: érzékelhető a változás. Míg tavaly számos panasz érkezett a törvénytelenül legeltetők miatt, a mostani – december 6-án kezdődött – tilalmi időszakban egyetlen ilyen panaszt sem iktattak.

„Soha nem az a célunk, hogy büntessünk, hanem az, hogy rábírjuk az embereket: tartsák magukat a szabályokhoz. Ezért is vittük végig az igazságszolgáltatáson ezt az ügyet –  tizenegy hónapot tartott –, hogy az előírásokat kijátszani készülők számára precedensként fel tudjuk mutatni, hogy jelezzük: próbálkozni sem érdemes” – nyilatkozta Barót polgármestere.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2022-01-12: Közélet - :

Idén is lesz hallgatói ösztöndíj

Kilencedik alkalommal ír ki pályázatot Sepsiszentgyörgy önkormányzata végzős egyetemisták számára.
2022-01-12: Közélet - :

Az önszerveződés lépcsőfokai (Székely / székelyföldi személyi kártya)

A Székely Nemzeti Tanács Állandó Bizottsága (SZNT ÁB) által múlt év december elején közvitára bocsátott székely/székelyföldi személyi kártya rég nem tapasztalt visszhangot váltott ki a hazai közéletben, médiában. A tervezetről, illetve a kialakult vitáról Izsák Balázst, az SZNT elnökét kérdeztük.