Egyetemi konzorciumot hozott létre a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE), a Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) és a Protestáns Teológiai Intézet. A Pro Bono Publico egyetemi konzorcium céljait a három egyetem rektora ismertette egy tegnapi kolozsvári sajtótájékoztatón.
Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora elmondta: a három tanintézetben képezik a magyar nyelven tanuló romániai egyetemi hallgatók harmadrészét. A konzorcium célja a közös érdekérvényesítés és a célok közös megvalósítása. Közösen kívánnak fellépni Romániában a felsőoktatási kérdésekben, valamint a magyarországi és a nemzetközi kapcsolatok építésében. A névválasztást azzal magyarázta, hogy a három egyetem az erdélyi magyar közösség javát kívánja szolgálni, semmilyen haszonszerzési érdek nem kapcsolódik a létrehozásához.
Pálfi József, a nagyváradi PKE rektora hozzátette: a konzorcium létrehozásával a formát teremtették meg, amelyet a következő időszakban kell tartalommal megtölteni. Hozzátette: a három egyetem szellemi, fizikai infrastruktúráját kívánják közösen felhasználni.
Kolumbán Vilmos József, a kolozsvári Protestáns Teológia rektora kitért arra, hogy jelenleg egyik egyetem keretében sem működik doktori iskola. Arra készülnek, hogy ezt közösen szervezzék meg a konzorcium keretében.
Tonk Márton azért is fontosnak tartja a közös doktori iskola elindítását, mert – mint fogalmazott – ez az egyetemi oktatói utánpótlás nevelésének a helyszíne. A nyugat-európai egyetemeken doktoráló erdélyi magyar fiatalok közül sokan nem térnek már vissza a szülőföldjükre. Azt is megjegyezte azonban, hogy a hiányszakokon szeretnének doktori képzést indítani: ezek sorában a teológiát, az alkalmazott mérnöki, a biotechnológiai és a jogtudományi képzést említette.
Tonk Márton a célok közé sorolta annak a lehetővé tételét, hogy a három egyetem diákjai hallgathassák a másik egyetem óráit is, és ott osztályzatot, kreditpontokat kapjanak. Hozzátette: az aláírt dokumentumban az is szerepel, hogy közösen használják a három egyetem által birtokolt könyvtárakat, kollégiumokat, közösen fizetnek elő a nemzetközi adatbázisok használatára.
Amint a rektorok közölték: a Pro Bono Publico konzorciumot a három egyetem anyagi forrásainak a felhasználásával kívánják működtetni. Héttagú vezető testületében a három egyetem mindenkori rektora, rektorhelyettese, illetve a Sapientia szenátusának elnöke vesz részt.