Megválaszolhatatlan a kérdés, bizonyára emiatt született túlontúl sok definíció.
A líra magasságába emelkedő nyelvi szöveg attribútumait viszont már könnyedén sorolni lehet, ezt teszi kiváló költőnőnk, Varga Melinda is, Farkas Árpádot idézve írja, hogy „a vers megtisztítja az érzelmi járatainkat.” (Helikon, 2019/I)
Egyed Emese verseskönyvét, a Paiant elemzi Varga, s gondolatfutamából kiderül, hogy a vers, a líra, a költészet lélekgyógyító erővel bír, Paian ugyanis az olümposzi istenek orvosa volt.
Erdély emblematikus lírikusa, Egyed Emese új kötettel jelentkezett, és ez esetben is mitológiai nőalak nevét emeli a címlapra: Daphne ideje.
Kevés manapság a mitológiákban járatos személy, a drónok korát éljük, ezért nem árt, ha három Egyed-könyv névadó, címadó alakjait megvilágítjuk.
Briszéisz (ilyen címen jelentek meg versei, prózái 2011-ben) Briszész király leánya volt, Achilleusz kapja meg hadi vállalkozásai jutalmául, de a fővezér is beleszeret, a nő miatti vetélkedés már-már az achájok harci sikereit kérdőjelezi meg Trója ostroma előtt, ezért Agamemnon visszaadja Briszéiszt a görög hősnek.
Paian az isteneket gyógyította testi-lelki nyavalyáiból.
Sokkal összetettebb, izgalmasabb alak Daphne. Görög nyelven babért jelent.
Ladón és Gaia lánya volt ő, tehát a természet szülte, s szépsége földi halandót és örökéletű istenséget egyaránt elbűvölt.
Leukipposz szeretett belé, lányruhába öltözött, hogy a közelében lehessen.
Apollón isten is égett a vágytól, üldözőbe vette, de a szülőanya megmenti, úgy sietett lánya védelmére, hogy elsüllyesztette, s azon a helyen babérfa nőtt, növény lett az emberből. Olyan híres és beszédes ez a metamorfózis, hogy még a Pompejiben kiásott vázák festményein is látható.
A dolgok természetéből ered a második kérdés:
Miért lett Egyed Emese a görög mitológia szerelmese?
Azért, mert Erdély is a mítoszok földje. Különösen Erdővidék az, ahonnan származik a család. A híres tudós édesapa, Egyed Ákos a tündéri kis településen, Bodoson született, nem messze Kisbacontól, Benedek Elek szülőfalujától, de minden dűlő, völgy, dombél ősökről, természetfölötti erőkről mesél, a monda szerint Attila hun király feleségét itt temették el, erről suttog a suttogó erdő, Rika, vagyis Réka, de első nagy folkloristánk, Kriza János is Erdővidéken látta meg a napvilágot.
Ezt a szellemet hordozza Egyed Emese, ezt dúsítja föl Mátyás király szülővárosának, kincses Kolozsvárnak csodás történeteivel és a Házsongárd szellembeszédével.
Adva van tehát Göröghon egykori pompás kultúrája, a Székelyföld csodás darabja és Kolozsvár tömegvonzása. Ebből a három forrásból táplálkozik Egyed Emese, de talán jobb szó, ha azt mondjuk, sáfárkodik, úgy támasztja fel a múltat, hogy annak köveit a jelenkor védőbástyáiba rakja bele.
Igen, Egyed Emese építkező költő, az volt Trianon után az erdélyi triász egyik tagja, Reményik Sándor is, mérnök apjától tanult vers- és szövegszerkesztést, úgy nevezték társai, hogy az építész fia.
Az idő imperatívuszai nem változtak azóta, védőfalak, bástyák emelésére most is égető nagy szükség van, Daphne idejét éli az erdélyi magyarság, a megmaradásért, az életben maradásért a lehetetlent is vállalni kell, át kell alakulni, át kell bújni a szivárvány alatt, babérfává kell változni, aminek – tudjuk –, gyógyhatású a levele, varázserőt kölcsönöz, és költők koszorúzására is alkalmas.
Az alapegység mindig a szó, de Egyed keze nyomán azok is részesülnek az átváltozás csodájában, szóképekké, rendszerint metaforákká alakulnak, a verssorok is ismerik a rendet, szerzőnk rendszerint ciklusokat szerkeszt, a Daphne ideje kötetben összesen tíz ciklust.
Nem öncélú az eljárás!
A versfüzér alkalmas arra, hogy a szerző fogalmakat, eseményeket, sokszor alakokat, személyeket helyezzen egymás mellé. Az Ajánlás ciklus Gondolatutak versében azt a világot ismeri és szereti meg az olvasó, amely meghatározta és még most is meghatározza Egyed Emese gondolati és érzelmi világát, a kedves szülőföld településnevei, Bodos, Uzonka, Nagybacon sorjáznak, és természetesen Kolozsvár, ahol él, és Házsongárd, a magyar panteon.
Szereti megnevezni a konkrét földrajzi neveket, mert tudja, az életünk nem (csak) a metafizikai világban zajlik, a Keltezés című ciklusában kedvenc európai városa előtt tiszteleg. (Adieu, Paris)
Akkor is a ciklus a keret, a kötés, amikor nemzedéktársairól, kollégáiról, sorstársairól ír, azokhoz szól, nekik ajánl verset. A Genethliacon ciklus felfogható portrésorozatnak, arcképcsarnoknak is, Király Lászlóval, Ilia Mihállyal, Orbán Gyöngyivel találkozunk-szembesülünk, így gondoskodik arról Egyed Emese, hogy a felépített vagy éppen most épülő vár ne kongó, üres falakból álljon, ellenkezőleg, az élet hangjaitól visszhangozzon.
Ugyanezt cselekszi a múlt kedves alakjaival is, a Könyvjegyek ciklusban Petőfit, Krúdyt, Adyt, Tóth Árpádot, József Attilát „ébreszti”, de nem a szó lejáratott, kompromittált értelmében, a tudós költőnő szava zeng, peng, néha fájdalmasan sikolt, s aki azt az Egyed Emesét is ismeri, aki egyetemi katedrán nemzedékeket nevelt, az tudja, hogy a tanítás „nem középiskolás fokon”, hanem magas, igen magas szinten folyhat, s mi, olvasók örülhetünk, ha ilyen nagyszerű közvetítő médiumon keresztül jut el hozzánk az irodalom.
Pedig tudja, ő tudja legjobban, hogy milyen nehéz akár szóban, akár írásban megszólalni, a nyelv ezerfényű tünemény, a nyelv kétélű fegyver, áld és átkoz, zsolozsmát zeng vagy jégesőhöz hasonlatosan kopog.
Milyen meghatóan őszinte és töredelmes a költői szó (és az aggodalom!) a Rosette-i kő versében:
„Szólni nehéz: kimondod
mást jelent
szél fújja szét a jelentéseket
egy arc kísér,
kísért a félelem.”
Szereti a képzőművészetet, a zenét, áthallásos verseket ír, amelyekben fúgák futnak magasba, vagy vonalak, színek, sziluettjeit véljük látni. Az egyik legnagyobb erdélyi grafikust és festőt szólítja meg, s töpreng munkái előtt: Vetró András tárlatán.
Ligeti György orgonajátéka bűvöli, s keresi a tér pontjait, ahol találkozhat a líra és a muzsika. (Volumina)
Végigjárta az utat, imádkozik (nagyon szépek az istenes versei!), áldozati zsolozsmát mormol, érzi, észleli a természet változásaiban március idusának hevét (Felengedéshó), csupán azt nehéz megszokni, hogy az örök fiatalnak, lenge-karcsúnak, örök lánynak képzelt Egyed Emese önfeledten köszönti versben az unokáját. A női sorsok költője a nagyanya boldogságát örömmel éli.
„Aztán mi végre az egész teremtés?” – hangzik el a félelmetes kérdés a madáchi műben, a Tragédiában.
Mi végre egy ma élő, magyar művész gondja, szívszorító aggodalma, törődése, míves munkálkodása Erdélyben?
Erre sem egyértelmű a válasz, akárcsak akkor, ha a vers definícióján töprengünk.
Közszájon forog egy mondás, talán szállóige, egyházi méltóságok, művészek, filozófusok egyaránt citálják:
„Csoda ott van, ahol hisznek benne.”
Egyed Emese versvilága, lírai univerzuma alkalmas arra, hogy (legalábbis a rajongói számára!) az olvasó belépjen a csoda templomába.
*Egyed Emese: Daphne ideje. Lector Kiadó, Marosvásárhely, 2020