Negyvenkét háromszéki iskola pályázott az országos helyreállítási tervben foglalt vállalások részeként az iskolaelhagyás csökkentésére szánt 200 ezer eurós támogatásra, a határidő ma jár le, ezért a lista még módosulhat – közölte lapunk megkeresésére Madár Júlia, a megyei tanfelügyelőség pályázatokért felelős tanfelügyelője.
A kormány tavaly december végén elfogadott határozata értelmében országosan 500 millió eurót fordítanak az iskolaelhagyás tekintetében magas, illetve közepes kockázatú iskolák támogatására, és 43 millió eurót az érintett tanintézmények pedagógusainak képzésére.
Központilag végzett felmérés szerint jelenleg 3235 iskolában magas vagy közepes a lemorzsolódás veszélye (vidéken esetenként eléri a 26 százalékot, az országos átlag 11,5 százalék fölötti), ezek közül legalább 2500-at beválogatnak a programba – közölte a szaktárca vezetője tavaly év végén.
Az oktatási minisztérium által közzétett, 3235 tanintézményt feltüntető listán Kovászna megye 47 iskolával szerepel, közülük 28 a magas kockázatú kategóriába tartozik. Az ennek megállapítására alkalmazott kockázati mutatók alapján az első három helyen szerepel a málnási Tőkés József, a bölöni Bölöni Farkas Sándor és egyenlő pontszámmal a magyarhermányi Máthé János, valamint a sepsiszentgyörgyi Gödri Ferenc Általános Iskola.
Azok az iskolák is pályázhattak, amelyek nem szerepelnek a szaktárca által közzétett listán, de megfelelnek a feltételeknek, és nem biztos, hogy minden pályázó tanintézmény közölte a megyei tanfelügyelőséggel ebbéli szándékát, ezért előfordulhat, hogy pontatlan az intézmény vonatkozó kimutatása – közölte Madár Júlia. Fontos, hogy a nyertesek tudják eredményesen felhasználni a támogatást és valóban csökkentsék az iskolaelhagyást – mondotta.
Nem csak falun magas a lemorzsolódó diákok száma/aránya, néhány városi iskolában is megtörténik, a helyzet ellenben mindenütt egyedi. A sepsiszentgyörgyi Ady Endre Általános Iskola nyolcadik osztályt végzett diákjai akkor is továbbtanulnak, ha nem sikerül a záróvizsgájuk, a kisebb tanulók sorában sincsenek iskolaelhagyók, ellenben a csökkentett látogatású összevont V–VIII. osztályban nagy a lemorzsolódás – tudtuk meg Grüman Rozália igazgatótól. Ide többnyire olyan fiatalok jelentkeznek, akik már dolgoznak, családjuk van, aki komolyan veszi és eljut hetedikig, nyolcadikig, az befejezi és jobb esetben továbbtanul estiben, erre csak Kézdivásárhelyen van lehetőség kilencediktől, a többiek már akár az első tanév felénél abbahagyják a tanulást – mondotta.
Az Ady-iskola az elsők között pályázott a 200 ezer eurós támogatásra, mert úgy vélik, nemcsak az a fontos, hogy minél kevesebben hagyják el az iskolát, hanem hogy akik rendszeresen járnak, érezzék jól magukat. A program részeként meg lehet szervezni a délutáni oktatást, ingyenes meleg ebéddel együtt, valamint olyan szabadidős és sporttevékenységeket, amikor a gyermek érzi, hogy ő is fontos, meg tudja mutatni, mire képes – szögezi le az iskolavezető. Igaz, hogy csak a felzárkóztató oktatásban magas a lemorzsolódás iskolájukban, de abban bíznak, ha megkapják a támogatást, a délutáni oktatás és különböző foglalkozások révén azért is tenni tudnak, hogy javítsanak a nyolcadikosok záróvizsgájának eredményén, és diákjaik ott tanulhassanak tovább, ahol szeretnének, és nem ott, ahová gyenge eredményeik alapján sikerül bejutniuk – mondotta az igazgató.