Vállalkozók javasoljákLegyen részvételi költségvetés

2022. február 2., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A gazdasági szereplők javaslatai nyomán a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara jogszabály-módosítást kezdeményez. Az intézmény honlapján közzétettek szerint a javaslat megfogalmazása után olyan partnereket keresnek, akik a javaslatot jogalkotási kezdeményezéssé alakíthatják.

A következő időszakban Édler András György, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke találkozókat kezdeményez olyan politikai szereplőkkel, akik támogathatják ezt a javaslatot, és a Román Kereskedelmi és Iparkamara támogatására is számítanak. A kezdeményezés lényege, hogy minden társaságiadó-fizetőnek lehetőséget biztosítsanak arra, hogy az állami költségvetésbe befizetett társasági adójának 25 százalékát egy bizonyos célra (szakoktatás, közúti közlekedési infrastruktúra, egészségügy, kutatás és fejlesztés) fordíthassa.

Jelenleg sok adófizető számára hazánk költségvetése egy rejtély, egy fekete lyuk, amelybe belekerül az összes befizetett adó és illeték, de nincs lehetőség a befizetett adók és illetékek felhasználását célirányosan meghatározni – áll a javaslat indoklásában. Újra és újra halljuk, hogy az állam nem jól gazdálkodik az adófizetők pénzével, hogy sok gazdasági szereplő éppen azért vonakodik adót fizetni, mert a pénzüket nem olyan célokra fordítják, amelyek jobban szolgálnák a gazdasági környezet érdekeit.

Márpedig a megfelelő, a gazdaságot ösztönző környezet még mindig hiányzik, több mint harminc éve még mindig nincs jól fejlett közúti közlekedési infrastruktúránk, komoly problémák vannak a következő nemzetékek képzésével, a szakoktatással, a munkaerőképzéssel. Ugyanakkor komoly gondok vannak a romániai vállalatok versenyképességét illetően, és ez annak is betudható, hogy hazánkban nagyon kevés pénz jut kutatásra és fejlesztésre – áll az indoklásban. Egy másik elhanyagolt terület az egészségügy, aminek hiányosságai a gazdasági környezetre is hatással vannak, mivel a kórházba kerülő betegek többletidőt töltenek inaktívan.

A javaslattevők szándéka ugyanakkor az együttműködés, hiszen a gazdasági környezet és a kormány közötti partnerség akkor erősödhet meg, ha a kormány figyelembe veszi az üzleti környezet kívánságait és törekvéseit, amely aktív szereplője akar lenni országunk gazdasági fejlődésének. Ezért a javaslat szerint minden cégnek lehetőséget kell adni arra, hogy a fizetendő társasági adó 25 százalékát a fejlesztés eme négy pillérének egyikére fordítsa, vagyis támogathassa a szakképzést, a közúti közlekedési infrastruktúra fejlesztését, az egészségügyet, illetve a kutatás-fejlesztést.

Ennek érdekében a meghatározott fejlesztési pilléreknek Románia nemzeti költségvetésében különálló költségvetési fejezeteket vagy alfejezeteket kell képezniük, és az erre a területekre rendelt nyereség­adó kizárólag az adott költségvetési fejezethez/alfejezethez kapcsolódó kiadások finanszírozására legyen fordítható. A javaslat példaként a közúti közlekedési infrastruktúra pillért emeli ki, az ebbe a fejezetbe/alfejezetbe utalt társasági adó csakis utak és autópályák építésének finanszírozására legyen felhasználható.

Mindehhez természetesen jogszabály-módosításra van szükség, így mind az adótörvénykönyv (2015/227-es törvény), mind az államháztartásról szóló törvény (2002/500-as törvény) előírásainak változtatására – áll az indoklásban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2022-02-02: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Mi újság Oltfejben?

Hiába tombol a járvány, az Olt mente településeinek életét leállítani nem tudja teljesen, bár fékezni azért fékezi. Sepsibükszádon téli fronton dolgoznak az óvoda falújításán és készülnek a bérmálásra, Mikóújfaluban a magyar kultúra napjára emlékeztek, Málnásfürdőn a park rendezését készítik elő. Gidófalván már elkezdték a Czetz János-emlékév egyik fő eseményének számító szoborállítás szervezését, Kálnokon nemrég ért véget az imahét, és már munkára készülődnek a helyiek.
2022-02-02: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

A járvány második éve (Visszapillantó / 5.)

Folytatjuk az elmúlt esztendő néhány fontos, lapunkban is megjelent gazdasági vonatkozású eseményének felele­venítését.