Emlékezetes könyvbemutatónak adott helyet kedd este a kovásznai kulturális központ. Czilli Aranka Késsel és villával című kötetét (Irodalmi Jelen Kiadó, Budapest–Arad, Irodalmi Jelen Könyvek, 2022) mutatták be a nagyérdeműnek – köztük számos fiatalnak, hiszen a szerző magyartanárként (is) tevékenykedik a Kőrösi Csoma Sándor Líceumban. A bemutatón Szebeni Zsuzsa, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetője beszélgetett az íróval.
A jól irányított, az irodalmat, a költészetet és a könyv hátterét érintő társalgás felolvasóestté varázsolta a bemutatót – Czilli Aranka saját maga választotta és beszélgetőtársa által javasolt írásokat egyaránt felolvasott a nagyérdeműnek. Az eseményt a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület keretében működő Ignácz Rózsa Irodalmi Klub szervezte a Liszt Intézettel és a helyi önkormányzattal partnerségben.
Czilli Aranka fiatal íróként már ismertté vált, munkássága elismeréseként a Magyar Művészeti Akadémia Fiatal Alkotói Ösztöndíját, a Térey János alkotó ösztöndíjat is elnyerte. Három önálló kötete jelent meg – Nyitott ablak (Versek; Széphalom Könyvműhely, Budapest, 2018.), A varázslatos szekrény (Mesék és versek gyerekeknek és felnőtteknek; Széphalom Könyvműhely, Budapest, 2020.), harmadik a mostani, Késsel és villával című. A könyv illusztrátora Ördög Fanni, szerkesztője Varga Melinda.
Kérdésünkre Szebeni Zsuzsa méltatta Czilli Aranka eddig pályafutását. „Azt hiszem, egy nagyon sűrű életpálya a Czilli Arankáé. Pedagógusként, íróként folytatja jövőbe mutató útját. Úgy látom – hangsúlyozta Szebeni Zsuzsa –, neki ezzel a kötettel is sikerült ezt megmutatni. Egy energikus, felívelő pályán lévő alkotó, reméljük, folytatja ezt az iramot. Tudatosan is készül erre, úgyhogy egy nagyon szép és virágzó pályának gondolom, szerintem még bőven az elején vagyunk. Kovásznáról indul egy ilyen alkotó, itt él és nagyon fontos, hogy egy mély irodalmi gyökerekkel rendelkező város egy ilyen alkotót üdvözölhet”.
A szerző a bemutató előtt villáminterjúban válaszolt kérdéseinkre.
– Honnan jött az ihlet a kötethez?
– Igazából ez részben régebben megszületett, részben most hozzáírt versekből állt össze. 2020–21-ben Térey-ösztöndíjas voltam, ösztöndíjas vállalásom volt ez a kötet.
– Hogyan határozná meg a könyv hangulatát? Miként befolyásolják az olvasói kedélyeket az írások?
– Nem egy könnyű olvasmány, úgy gondolom. Az egészet összekapcsoló címadó motívum az ember és társadalom közötti, néha képmutatásra épülő viszonyt próbálja körbejárni. Ugye, késsel és villával illik megenni egymást. Van a kötet közepén egy fejezet, Titkok címszó alatt, ez felemelőbb, a szép oldalát is megmutatja a dolgoknak, de alapvetően eléggé nagy mélységeket járnak be az írások.
– Milyen korosztálynak szól a kötet? És egy talán nehezebb kérdés: melyik a kedvenc írása a könyvből?
– Mindenképp a felnőtt nemzedéknek szól. És hogy melyik a kedvencem? Nem tudnék sorrendet felállítani „gyermekeim” között.