Farsangkor a konyhában

2022. március 1., kedd, Gasztronómia

Békeidőben általában mulatozástól, báloktól, maszkos ünnepségektől, téltemető megmozdulásoktól hangos a farsang időszaka, amikor nem csak mókás pillanatokra, de bőséges falatozásokra is időt szakítanak a mulatozók, s gyakran kerülnek terítékre húsban gazdag vagy zsírosabb fogások, illetve az elmaradhatatlan édes kísérő, a farsangi fánk. Bár a világot uraló járvány idén is rányomja bélyegét a farsangi hagyományok nagyobb közösségekben való megélésére, egy-egy finom ételt vagy nagyobb adag szalagos farsangi fánkot, csörögét családunknak is elkészíthetünk. Alábbi válogatásunkkal erre ösztönzünk, emellett főételt és desszertet is ajánlunk.  

Nem csupán az év végi, de gyakran a farsangi mulatozások másnapján is népszerű étel a

korhelyleves

amely sokféle formában készülhet: ünnepek idején füstölt csülökkel, kolbásszal vagy virs­livel, de gazdagítható aszalt szilvával vagy ízlés szerint akár szárított gombával is.

Hozzávalók: 15 dkg húsos szalonna, 2 fej hagyma, fél kg disznóhús (legjobb a lapocka), 1 szál kolbász (lehet füstölt is), ízlés szerint só, bors, csombor, pirospaprika, valamint káposztalé, 75 dkg savanyú káposzta vékonyan felcsíkozva, fél liter víz. 

A szalonnát kockázzuk és zsírját kiolvasztjuk, majd rádobjuk a felaprított hagymát és megdinszteljük. A húst kockázzuk és fehéredésig kavarjuk a hagymával, sózzuk és borsozzuk, majd rászórjuk a káposztát és a pirospaprikát, s jól elkeverjük a hozzávalókat. Felöntjük egy pohár káposztalével, illetve vízzel, beledobjuk a csombort, majd a forrástól számított 20–25 percig főzzük. Ezt követően a leveshez adjuk a kolbászt, és mindent készre főzünk, végül két kanál lisztből készített rántással is sűrítjük. Tejföllel, friss, ropogós házikenyérrel kínáljuk. A szalonna elhagyható az ételből, ez esetben olajat hevítünk, és abban fonnyasztjuk üvegesre a hagymát.

 

 

Káposztás-almás sertéssült

Hozzávalók: személyenként egy-egy nagy szelet tarja, illetve egy-egy nagyobb marék savanyú káposzta, egy nagy fej vöröshagyma, 2–3 alma, néhány szem magozott aszalt szilva, 1–2 evőkanál zsír. 

Áztassunk be húsz percre hideg vízbe egy sütésre alkalmas cserépedényt, római tálat, ennek hiányában használhatunk tűzálló jénai tálat is. Mossuk meg a hússzeleteket, itassuk le a vizet róluk, majd sózzuk, borsozzuk mindkét oldalukat. Hámozzuk meg és szeleteljük fel az almákat és a hagymát. A sütőtál aljára sorakoztassuk az almaszeleteket, majd szórjuk meg a hagymával, simítsuk rá a vágott savanyú káposztát, tűzdeljük bele a szilvát, végül helyezzük rá a húst, s osszuk el az étel tetején a zsírt. Ha római tálat használunk, födjük be a tetejével, ha jénaival dolgozunk, borítsuk be szorosan alufóliával, és toljuk a 180 fokra előmelegített sütőbe. Előzőleg érdemes kivenni a sütőből a rácsot, hogy hideg maradjon, így biztonságban ráhelyezhetjük a beáztatott római tálat, illetve a jénait, együtt melegednek át. Egy óra elteltével ellenőrizzük a húst: ha kellően puhának találjuk, tegyük vissza fedő, illetve fólia nélkül az ételt a sütőbe a legerősebb lángon, hogy kissé megpiruljon. Friss, ropogós kenyérrel, natúr krumplival kiváló, laktató fogás. 

 

 

Részeges csirke

Magyarlakta vidéken gyakran kerül asztalra farsangkor, de szüret idején is a részeges csirke, melynek számtalan változata elérhető a világhálón. Egy azonban minden leírásban közös: fehérbort adnak hozzá, sokan pedig gyümölccsel, almával, körtével vagy szőlővel gazdagítják. Készülhet egész csirkéből is, leggyakrabban azonban a csirkecomb a fő alapanyag. 

Hozzávalók: 4 egész csirkecomb vagy nyolc felső comb, nyolc szelet vékony húsos szalonna (a boltokban kapható, csomagolt, igen vékonyra szeletelt császárszalonna a legmegfelelőbb), 4 evőkanál olaj vagy olvasztott vaj, 2–3 dl száraz fehérbor, 1 nagyobb hagyma, néhány cikk fokhagyma, só, bors, majoránna, kevés tejföl. 

Ha egész combokkal dolgozunk, két részre vágjuk, majd mindegyik darabot befűszerezzük sóval, borssal, majoránnával, és betekerjük egy-egy szelet szalonnába. A hagymát, fokhagymát megtisztítjuk, előbbit nagyobb darabokra szeleteljük és egy magasabb falú sütő­edénybe terítjük, erre helyezzük rá a csirkecombokat, meglocsoljuk az olajjal vagy olvasztott vajjal, alá öntjük a bort. A tepsit alufóliával szorosan letakarjuk és 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk. Egy óra elteltével ellenőrizzük a húst, ha átsültek a combok, visszatoljuk a sütőbe fólia nélkül, hogy kissé megpiruljanak. A sütés során keletkezett szaftot tejföllel elkeverjük és összeforraljuk, majd a párolt rizzsel, krumplipürével tálalt sültre locsoljuk.

 

 

Krapfen, az osztrák farsangi fánk

A hagyományos farsangi eledelt az osztrák konyhákban leggyakrabban kajszibaracklekvárral töltve készítik. A klasszikus krapfen leírása egy, a Stájerország fogásait és különlegességeit népszerűsítő honlapról származik. 

Hozzávalók: fél kg finomliszt, 1 teáskanál só, 1 kis kocka friss élesztő, negyed liter tej, 4 dkg vaj, 4 dkg cukor, 4 tojássárgája, 1 stampedli rum (hozzáadásával megelőzhetjük, hogy a fánk sütés közben túl sok olajat szívjon magába, alkoholtartalma elpárolog), kevés resztelt citromhéj, 1 liter olaj a sütéshez, illetve 20 dkg kajszibaracklekvár és porcukor a szóráshoz. 

Langyosítsuk meg a tejet, adjunk hozzá két csipet cukrot, majd morzsoljuk bele az élesztőt. Amíg felfut, olvasszuk meg a vajat, ha kissé kihűlt, adjuk hozzá az élesztős tejet, melyben elkavartuk a tojások sárgáját, a maradék cukrot, valamit a rumot. A lisztet egy nagyobb tálba öntjük, elkavarjuk a sóval, majd hozzáadjuk a tejes keveréket és robotgéppel vagy kézzel kidagasztjuk. A tésztánk akkor jó, ha szép sima és leválik a tál oldaláról. Ezután kelni hagyjuk, első alkalommal fél órát, majd átgyúrjuk és újabb negyedórát kelesztjük. Ha ez megtörtént, daraboljuk a tésztánkat, majd lisztezett deszkán, enyhe nyomással és körkörös kézmozdulatokkal alakítjuk sima golyókká. Következő lépésként a fánkokat kissé ellapítjuk, egy lisztezett konyharuhára sorakoztatjuk, egy másikkal befedjük és ismét kelni hagyjuk. Ezután hevítsük fel az olajat egy nagyobb, mélyebb edényben, serpenyőben. A recept szerint az olaj hőfoka akkor megfelelő, ha az abba belemártott fanyárs vagy fogpiszkáló mentén buborékok keletkeznek. A fánkokat belehelyezzük a felhevített olajba, 3–4 percig lefedve sütjük, majd megfordítjuk, s további 3 percig, immár fedő nélkül, aranybarnára sütjük. A fánkokat konyhai papírtörlőre szedjük és kissé hűlni hagyjuk. Utolsó lépésként töltsük meg a lekvárral (a művelethez habzsákot, fecskendőt is használhatunk, és ha szükséges, szűrjük át a lekvárt, hogy simább, könnyebb legyen a töltelék), végül szórjuk meg porcukorral a fánkokat. 

 

 

Almás fánkocskák

Aki gyorsabb, egyszerűbb fánkot készítene, annak egy egyszerű, almás változatot ajánlunk. Porcukorral, de akár fahéjjal is megszórva ízletes desszert. 
Hozzávalók (a nosalty.hu nyomán): 5 dkg cukor, 25 dkg finomliszt, 1 evőkanál sütőpor, csipet só, 2,5 dl tej, 3 evőkanál olvasztott vaj, 2 tojás, 1 nagyobb alma. 

A cukort, lisztet, sütőport és sót egy nagyobb tálban elkavarjuk, egy másikban pedig a tejet, vajat és a tojásokat kavarjuk össze, majd a lisztes keverékhez adjuk és simára elegyítjük a fánk hozzávalóit. Az almát megtisztítjuk, apróra felkockázzuk vagy lereszeljük, majd beledogozzuk a fánktésztába. Egy mélyebb lábosban fél liter olajat felhevítünk, majd kanállal beleszaggatjuk a fánkot, mindkét oldalukat aranybarnára sütjük. Ha elkészültek, papírtörlőre szedjük, majd tálra rendezzük a fánkokat s végül porcukorral megszórjuk. 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 918
szavazógép
2022-03-01: Kultúra - Vargha Mihály:

A magyar Gauguin (Vargha Mihály Somogyi Győző sepsiszentgyörgyi kiállításáról)

Vannak olyan nevek a magyarországi képzőművészeti életben, amelyekről feltétlenül tudni kell – mondja a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója. Vargha Mihály szerint ezek közé tartozik Somogyi Győző is, az egyik legnagyobb kortárs magyar képzőművész, akinek március első felében nyílik kiállítása Sepsiszentgyörgyön a Lábas Házban.
2022-03-01: Gazdakör - :

Szomszédolás Dobrudzsában /2./

A mamaiai konferencia programja kerekre, tartalmasra sikeredett: elsőként Pierre Jarreau ismert francia-román biogazdálkodó, ökoaktivista beszélt az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásához kapcsolódó kibocsátáskereskedelmi rendszer adásvételi szabályairól, valamint azok megszerzési eljárásáról, ugyanakkor a biora való átállás nehézségeiről, buktatóiról, de ezek leküzdéséről is.