KármentőHírzárlat és propaganda

2022. március 9., szerda, Jegyzet
Mózes László

Szinte mindenki nehéz helyzetben van, aki hiteles, pontos és kiegyensúlyozott képet akar látni az orosz–ukrán háborúról, pontosabban, az orosz hadsereg ukrajnai inváziójáról. Tájékozottnak lenni, ok-okozati összefüggéseket teremteni bizony embert próbáló, időt és energiát kívánó feladat térségünkben is.

A hírműsorok és hírek rövidek, jó közülük többet is követni, s talán indokoltabb higgadt, kiegyensúlyozott, nem részrehajló elemzőket hallgatni, illetve elemzéseket olvasni.

Mifelénk az érdeklődő, a világ alakulását figyelő polgár szerencsés helyzetben van, mert maga válogathat, illetve döntheti el, mit követ s mit nem. Ám a megbízható információ megtalálása különösen nehéz a háborúzó felek országaiban, nem könnyű az ukránoknak sem, ám az oroszországi média régi, letűntnek hitt időkre emlékeztet, hírzárlat és propaganda uralja. Mindez mai kelet-közép-európai szemmel is elképzelhetetlennek tűnik, a hasonlóság kedvéért egykori romániai analógiák említhetők. Leginkább azok, amelyek a kommunista diktatúra legsötétebb, legnehezebb korszakaira emlékeztetnek, de az is találó, ha valaki a nyolcvanas évek valóságtól teljesen elrugaszkodott, hiteltelen sajtójára, hírműsoraira, agitátorokra, hamis és álságos hírek terjesztőire gondol. Amikor csak a diktátort éltették, dicsőítették, s aki a pártpropagandával egy picit is szembehelyezkedett, azonnal a kommunista hatalom és a Securitate elnyomó, akár megsemmisítő gépezetével szembesült. Most újólag megerősítést nyer: jó nem elfeledni azt, ami 1989 előtt országunkban történt.

A mostani háború szörnyűségei, pusztításai mellett figyelmet érdemelnek azok az oroszországi, még gondolkodni akaró és tudó polgárok is, akik nem kívánnak azonosulni a Kreml ideológiájával. Ők ugyanis évek óta azzal szembesülnek, hogy az ellenzéki politizálást csírájában számolják fel, nemcsak a szó átvitt, hanem valós értelmében is, mindenkinek hallgatnia, lapulnia kell, aki nem áll be a Putyint vakon követők sorába. Márpedig a 144 milliós országból bizonyosan nem mindenki véli úgy, hogy az a jó irány, amit a vezető és köre mutat. Mégis eszköztelenek és kiszolgáltatottak az oroszországi másként gondolkodók, a tiltakozókat brutálisan büntetik, s most a szabad sajtó maradékát is teljesen ellehetetlenítették. A háború – a moszkvai szóhasználat szerint: „különleges hadművelet” – kezdete óta jobbára csak a hivatalos propaganda és a hatalom szócsövei szólhatnak, a valós politikai és háborús helyzetről pedig Oroszországban egyre nehezebb hitelt érdemlő információkhoz jutni.

Ráadásul az orosz parlament március 4-én elfogadta a rémhírterjesztést és a szankciófelhívást büntető törvényt, amely büntetőjogi felelősségre vonást ír elő az orosz hadsereg hadműveleteire vonatkozó rémhírek terjesztése és az Oroszország elleni szankciók sürgetése esetén. Csakhogy míg a rémhír fogalma értelmezhető, a megtorló intézkedések nagyon is konkrétak: az orosz fegyveres erőkre vonatkozó hamis hírek terjesztéséért 1,5 millió rubelig terjedő pénzbírság vagy három évig terjedő szabadságvesztés szabható ki. Mi több, olvasható a hírügynökségi jelentésben, ha ez szolgálati pozícióval történő visszaéléssel vagy anyagi haszonszerzés szándékával társul, a büntetési tétel 5 millió rubelig terjedő bírságra és 10 évig terjedő börtönre nőhet, ha pedig a rémhír komoly következményekkel jár, a szabadságvesztés 15 évig terjedhet.

Eme egyhangúan elfogadott törvény következményeként több meghatározó s mindeddig kitartó sajtótermék azonnal megszüntette oroszországi tevékenységét. Ezt cselekedte a brit közszolgálati médiatársaság, a BBC is, mely biztonsági okokból felfüggesztette újságíróinak oroszországi tevékenységét. Bejelentésük szerint intézkedésük indoka az új orosz törvény, amely börtönnel fenyegeti a média munkatársait. A BBC közölte azt is, olvasható az MTI tudósításában, hogy blokkolták orosz nyelvű hírportáljukat is, ugyanakkor az orosz tömegtájékoztatási és távközlési felügyelet korlátozta az oroszországi hozzáférést a Lettországból üzemeltetett Meduza hírportál és az amerikai költségvetésből finanszírozott Szabadság Rádió orosz nyelvű híroldalához is. Sőt, a moszkvai főügyészség kérésére megakadályozták a hozzáférést az Eho Moszkvi rádióállomás és a Dozsgy online televízió adásához, az Eho Moszkvi igazgatótanácsa később úgy döntött, hogy felszámolja az 1990 augusztusa óta sugárzó adót. Mindemellett a közösségi médiát is blokkolták az orosz hatóságok. Tim Davie, a BBC vezérigazgatója a történtek kapcsán kiemelte: az új orosz törvény a független újságírás folyamatát minősíti büntetendő cselekménynek (a BBC News orosz nyelvű hírszolgáltatása továbbra is működik, de Oroszország határain kívülről). Mint fogalmazott, a BBC számára elsődleges fontosságú munkatársainak biztonsága, és nem kívánják kitenni őket annak a kockázatnak, hogy büntetőeljárás indul ellenük csak azért, mert végzik a munkájukat. Az Ukrajnában és a világban máshol dolgozó BBC-újságírók természetesen folytatják tudósításaikat az Ukrajna elleni invázióról.

Minden lehetséges fronton támadnak tehát, nem csoda, ha milliók hiszik, hogy az oroszok valóban felszabadítják Ukrajnát. A „rémhírterjesztést” megakadályozó törvénnyel Putyinék egyértelműen megadták a kegyelemdöfést a még kitartó, független hírforrásoknak is. A sajtó- és véleményszabadságnak se híre, se hamva a mai Oroszországban, s ez immár nem csak hírzárlat és propaganda, hanem agymosás a legmagasabb fokon.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2022-03-09: Közélet - Iochom István:

Kiválasztották a diákszónokot (Zúg Március szónokverseny Kézdivásárhelyen)

Tizenhetedik alkalommal szervezte meg a középiskolások számára kiírt Zúg Március szónokversenyt az RMDSZ kézdivásárhelyi szervezete.
2022-03-09: Közélet - Nagy D. István:

Kezdődik a munka (Kisstadion)

Az önkormányzatnak sikerült kivitelezőt találnia, alá is írták a szerződést, így amint az időjárás megengedi, várhatóan már márciusban újraindulnak a munkálatok a kisstadionnál – jelentette be február végén Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint a beruházás önkormányzati részén – a Vasile Goldiș utca felől – jövő évben sikerül befejezni a munkálatokat. Tudomása szerint a tanügyi és a fejlesztési minisztérium által finanszírozott résznél is rendben vannak a dolgok, és a két munkálat egy időben tud majd haladni.