Besúgó volt Băsescu, elveszíti a jogait

2022. március 24., csütörtök, Belföld

Végleges, jogerős ítéletetben mondta ki a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék, hogy Traian Băsescu volt államfő, jelenlegi európai parlamenti képviselő együttműködött az egykori kommunista titkosszolgálattal, a hírhedt Securitatéval. Băsescu – aki folyamatosan tagadta az ellene felhozott vádakat – bejelentette, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul, de addig is elveszíti azon jogait, amelyeket volt államfőként élvezett.

Băsescuról – aki 2004 és 2014 között volt Románia elnöke – a volt Securitate irattárát tanulmányozó országos testület (CNSAS) egymás után négy olyan igazolást adott ki, amely szerint nem működött együtt a hírhedt kommunista titkosszolgálattal: 2002-ben, 2004-ben, 2006-ban és 2013-ban; ezek nélkül nem vállalhatott volna közhivatalt. 2019-ben viszont ugyanez a szerv állapította meg – „újonnan feltárt dokumentumok alapján” –, hogy Băsescut a Securitate már diákkorában, 1972-ben beszervezte, amikor elkezdte tanulmányait a tengerészeti egyetemen, s később Petrov fedőnév alatt írt jelentéseket. Két dokumentumot is találtak, amelyben két volt kollégáját marasztalta el, egyikük emiatt külföldi kiküldetéstől esett el. A CNSAS azonban nem mondhatja ki senkiről, hogy besúgó volt, ez a bíróságok feladata az iratcsomók alapján. A bukaresti táblabíróság néhány hónap alatt elfogadta az átvilágító testület megállapításait, de ezután kilenc hónapra volt szüksége ahhoz, hogy megindokolja döntését. Băsescu fellebbezett, a legfelsőbb bíróság pedig az akta iktatásától számítva csaknem másfél évvel későbbre, 2021 novemberére tűzte ki a másodfokú eljárás kezdetét, amelynek eredményeként megszületett most a jogerős végzés, amely helybenhagyja az elsőfokú ítéletet.

Ennek gyakorlati következményei is vannak: a vonatkozó törvény tavaly októberi módosítása értelmében Traian Băsescu elveszíti azon jogait, amelyek a volt államfőket illetik meg életük végéig: az ingyenes állami prokoll-lakást – amelyben dolgozóhelyiségek is vannak, valamint két (tanácsadói és titkári) alkalmazott –, a hivatalban levő államfő bérének 75 százalékát kitevő havi juttatást, a szintén államilag biztosított személygépkocsit és az állandó őrző-védő szolgálatot. Megtarthatja viszont európai parlamenti mandátumát, és az sem valószínű, hogy büntetőjogilag felelősségre vonják azért, mert hamis nyilatkozatokat adott a múltjáról.

Traian Băsescu 1951-ben született Konstanca megyében, 1976-ban diplomázott az ottani tengerészeti egyetemen, 1981 és 1987 között hajóskapitány volt Románia kereskedelmi flottájánál, 1987-től 1989-ig a Navrom állami hajózási társaság képviselője volt a belgiumi Antwerpenben, majd osztályvezető igazgató a szállításügyi minisztériumban. 1989 decembere után előbb szállításügyi államtitkár-helyettes volt, majd több ízben tárcavezető is. 1992-től Vaslui megyei parlamenti képviselő (előbb a Nemzeti Megmentési Front, majd a Demokrata Párt, illetve az abból létrejött Liberális-Demokrata Párt színeiben), 2000-től 2004-ig Bukarest főpolgármestere. Államfői mandátumai idején kétszer is felfüggesztették tisztségéből, de a leváltását célzó népszavazások sikertelenek voltak: első alkalommal a lakosság kiállt mellette, második alkalommal nem, de az alacsony részvétel miatt érvénytelen volt a referendum. A régi pártjával összekülönbözött Băsescu 2013-ban megalapította a Népi Mozgalom Pártot (PMP), amelynek színeiben előbb szenátor lett, majd 2019-ben európai parlamenti mandátumot szerzett. Pártja a 2020-as parlamenti választáson kiesett a bukaresti parlamentből, mivel nem érte el az ötszázalékos bejutási küszöböt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2022-03-24: Történelmünk - :

Háborúba provokált oroszok, esélytelen magyarok? (A szabadságharc velünk élő mítoszai)

Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc történetéhez számos mítosz és legenda kapcsolódik. Ezek egy része még „a nagy év” alatt vagy közvetlenül utána keletkezett (elég, ha Görgei vélt árulására gondolunk), de vannak közöttük olyanok, amelyek elterjesztésében a későbbi korok történetírása is jeleskedett. Hermann Róbert történész, a Magyar Történelmi Társulat elnöke az alábbiakban ezek közül mutat be négyet.
2022-03-24: Belföld - :

Erdélyben kampányolt Márki-Zay Péter (Magyarországi választások)

Egymillió forint jutalmat ajánlanak fel azoknak, akik választási csalást lepleznek le a magyarországi országgyűlési választásokon – jelentette ki tegnap Marosvásárhelyen az ellenzéki pártok miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter, aki azt ígérte: győzelme esetén nem szünteti meg az erdélyi magyaroknak nyújtott támogatásokat, és nem fosztja meg őket szerzett jogaiktól, például a magyar állampolgárságtól.