Szigorúbban lép fel a regionális ivóvÃz- és szennyvÃzkezelÅ‘ szolgáltató, a sepsiszentgyörgyi székhelyű Közüzemek Rt. az adósságot felhalmozó ügyfeleivel szemben, megvonva a szolgáltatást tÅ‘lük – jelentette be a vállalat vezetÅ‘sége. A cég ezzel a lépéssel a felgyűlt kinnlevÅ‘ségeit szándékszik begyűjteni, mivel a megugrott energiaárak miatt nehezebb anyagi helyzetbe került. Kozsokár Attila igazgató érdeklÅ‘désünkre közölte, kinnlevÅ‘ségeik elérik a hétmillió lejt.
A szolgáltató közleménye Kozsokár Attilát idézi, aki szerint a koronavÃrus-járvány idején olyan intézkedések léptek életbe, melyek tiltották, hogy a közüzemek szolgáltatásait megvonják a fogyasztóktól, amennyiben nem törlesztik annak ellenértékét. A hatóságok arra gondoltak, hogy amennyiben valaki a betegség miatt nem tud dolgozni, Ãgy jövedelme sincs, ne maradjon sötétben, vÃz nélkül. A járványügyi korlátozások feloldásával viszont a szolgáltató ezen kötelezettsége is megszűnt, ugyanakkor azt tapasztalják, hogy sokan elmulasztották a vÃzszámla kifizetését, és emiatt a vállalat kinnlevÅ‘ségeinek összege jelentÅ‘sen megnÅ‘tt. Ezzel párhuzamosan az elszabadult energiaárak miatt működési költségeik is számottevÅ‘en megugrottak, ráadásul sok ipari fogyasztóhoz hasonlóan a Közüzemek Rt. sem ismeri még a valós helyzetet, mivel az összes számlát még nem kapták kézhez. Mintegy három-ötszörös árnövekedésre számÃtanak. A teljes ivóvÃzellátó, valamint szennyvÃzkezelÅ‘ hálózat árammal működik, ha megszűnik a szolgáltatás, akkor a teljes rendszer leáll, ezt mindenképp el kell kerülni – jelezte az igazgató. Kozsokár Attila szerint nem korrekt, hogy mÃg a legtöbb fogyasztó tisztességesen fizet a szolgáltatásért, addig egyesek nemtörÅ‘dömsége miatt tetemes tartozásokat halmoznak fel. A vállalat vezetÅ‘sége úgy döntött, hogy noha rég nem tettek ilyet, de a komoly adóssággal rendelkezÅ‘ fogyasztóktól megvonják a vÃzszolgáltatást. A folyamatot már e hónap elsÅ‘ felében elindÃtják.
Az igazgató lapunk megkeresésére elmondta, hogy a kinnlevÅ‘ségek összege hétmillió lej körüli. Hogy pontosan hány fogyasztót érinthet a szolgáltatás megvonása azt nehéz megÃtélni, ugyanis 16 közigazgatási egységben biztosÃtja az ivóvÃzellátást és a szennyvÃzkezelést a vállalat, és nem számolták pontosan össze, hogy egységenként, hány adóssal van dolguk. A vÃzlezárási folyamat elején a jelentÅ‘s tartozást felhalmozó fogyasztókat (intézmények, vállalatok, magánszemélyek) célozzák meg annak reményében, hogy a fellépés nyomán az adósok elkezdenek törleszteni.