Ursula von der Leyen: Ukrajna EU-tagsága hetek kérdése

2022. április 11., hétfő, Világfigyelő

Ukrajnába látogatott Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, valamint Eduard Heger szlovák miniszterelnök pénteken. Az európai politikusok felkeresték Bucsát, ahol szembesültek az orosz agresszorok embertelen tetteivel. A vizitet záró összegzésen Ursula von der Leyen átadott Volodimir Zelenszkij ukrán államfőnek egy dokumentumot, amely az EU-tagság elnyerésének folyamatához szükséges.

Az Európai Bizottság elnöke elmondta: „a kérelem elbírálása nem évek kérdése lesz, mint általában, hanem szerintem hetek kérdése”. Hozzátette: az EU hatalmas befektetéseket fog eszközölni, melyek lerakják Ukrajna előtt az unióba vezető utat.

Josep Borrell a fórumon arról tájékoztatott, hogy az EU külképviselete hamarosan visszatér Kijevbe. A külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szavai szerint ezt követően „sokan visszatérnek”. Jelezte, az EU újabb 500 millió eurót különít el Ukrajna számára fegyvervásárlás céljára.

„Fontos volt, hogy ukrajnai látogatásomat Bucsában kezdjem. Azért, mert Bucsában az emberiesség veszett oda. Üzenem az ukrán népnek, hogy az atrocitások felelősei bíróság elé fognak állni. Az önök harca a mi harcunk is. Ma Kijevben vagyok, hogy elmondjam, Európa az önök oldalán áll” – fogalmazott Ursula von der Leyen.

Borrell eközben elítélte a kramatorszki vasútállomás elleni pénteki támadást, amelyben több tucat ember meghalt és sok megsebesült. Ez egy újabb kísérlet volt arra, hogy elzárják a menekülés útját azok előtt, akik az indokolatlan háború elől menekülnek – hangsúlyozta Borrell.

Pavlo Kirilenko Donyeck megyei kormányzó este közölte, hogy ötvenre emelkedett a vasútállomás elleni rakétatámadás halálos áldozatainak száma, köztük öt gyermek is életét vesztette. Hozzátette, hogy jelenleg 98 sebesültet – köztük 16 gyermeket és 46 nőt – ápolnak kórházban.

A szlovák kormányfő közölte, hogy országa Sz–300 típusú légvédelmi rakétarendszereket ad az ukrán hadseregnek. Ausztrália átadott Ukrajnának húsz páncélozott szállítójárművet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1236
szavazógép
2022-04-11: Világfigyelő - :

A Fidesz–KDNP kétharmados többséget szerzett (Befejezték a szavazatszámlálást)

Befejezték az április 3-ai magyarországi parlamenti képviselő-választáson leadott szavazatok megszámolását, minden egyéni választókerületben megszületett a nem jogerős végeredmény. A Fidesz–KDNP kétharmados többséggel rendelkezik majd az új Országgyűlésben.
2022-04-11: Világfigyelő - :

Az oroszok Donbaszra összpontosítanak (Háborús helyzetértékelés)

Ukrajnában az orosz erők visszavonultak az ország északi részén található megyékből a határ menti régiókba, főleg Donyeck és Luhanszk megyébe. Az alábbiakban Andrzej Wilk és Piotr Żochowski, a varsói Ośrodek Studiów Wschodnich elemzését közöljük Mitrovits Miklós fordításában.