Romániában 70 ezer Ukrajnából érkezett személy tartózkodik, közülük több mint 10 ezren igényeltek állami ellátást – adta hírül tegnap elektronikus kiadásában az Adevărul napilap. Az újság a belügyminisztériumot kérdezte az ukrajnai háború elől menekülők helyzetéről. A Román Vöröskereszt illetékesei tegnap arra figyelmeztettek, az országnak fel kell készülnie egy sötét forgatókönyvre, ha Ukrajna keleti részén felerősödnek a harcok.
Az újságnak küldött válaszból kiderült, hogy Romániába eddig több mint 600 ezer személy érkezett az orosz–ukrán háború február végi kitörése óta, de jelenleg csak 70 ezren tartózkodnak az ország területén. A belügyi tárca közölte, hogy a határ közelében felállított 15, összesen 3840 férőhelyes mobil ellátóközpontban eddig 75 ezer menekültről gondoskodtak. A rendelkezésre álló 3840 helyből jelenleg 76 hely foglalt. Ezekben a központokban csak ideiglenesen maradnak a menekültek. Az ország többi részén létezik további 1238 központ, ahol a menekültek hosszabb ideig kapnak ellátást. Ezek 46 881 menekült befogadására alkalmasak, jelenleg 10 406 személy tartózkodik bennük. További 215 ukrán állampolgár a bevándorlási hivatal ellátásában van, hiszen ők menekültstátusért folyamodtak. Ugyanakkor Románia területén több mint 60 ezer, Ukrajnából érkezett személy tartózkodik, akit befogadtak a lakosok, önkéntesek segítenek vagy saját pénzükön élnek.
Ioan Silviu Lefter, a Román Vöröskereszt vezérigazgatója egy tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy Romániának fel kell készülnie egy sötét forgatókönyvre, ha ismét erősödnek a harcok Ukrajna keleti részén, mert akkor növekedhet az országba érkező személyek száma. Lefter úgy vélte, Ukrajnának akkor is humanitárius segítségre lenne szüksége, ha holnaptól már nem szólnának a fegyverek, mert az ország egyharmadát földig rombolta a háború, hiány van élelmiszerből és alapszükségleti cikkekből. Közölte, hogy március végéig 6,7 millió euró pénzbeli adomány és 1,53 millió euró értékű, mintegy 2150 tonna termékadomány érkezett a Román Vöröskereszthez az Ukrajnából menekülők megsegítésére. A szervezet több mint 250 ezer ukrajnai menekültnek nyújtott különböző jellegű segítséget a határátkelőhelyeken, vasútállomásokon, repülőtereken és az A1-es autópályán. A szervezet több megyében szociális boltokat nyitott, ahol az ukrajnai menekültek ingyen hozzájuthatnak alapszükségleti cikkekhez. Gondoskodott továbbá az étkeztetésükről, szakorvosi ellátásukról, illetve anyagilag támogatta őket vonat- vagy repülőjegy beszerzésében.