Háború és gazdaságStagflációs kilátások

2022. április 20., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A lassuló növekedés és az egyidejű magas infláció, vagyis a stagfláció kettős kockázatával szembesül az idén a világgazdaság, mindeközben a koronavírus-járvány utáni globális kilábalást az ukrajnai háború is tovább lassítja a Brookings Institution és a Financial Times közösen vezetett teljesítménymérője szerint.

A tekintélyes nemzetközi gazdaságkutató műhely és a londoni üzleti napilap által kidolgozott Tiger index (Tracking Index for the Global Economic Recovery, a világgazdasági kilábalás követésére szolgáló indexcsoport) a Financial Times ismertetése szerint a növekedési lendület markáns gyengülését jelzi a tavalyi évhez képest a fejlett ipari gazdaságokban és a feltörekvő térségben egyaránt – közli az MTI. Az FT-Brookings Tiger index az aktuális reálgazdasági aktivitást, valamint a piaci és a befektetői bizalmat veti össze e mutatók történelmi átlagával. A mutató jelenleg arra vall, hogy az erősödő inflációs nyomás, a kibocsátás bővülési ütemének lassulása és a gyengülő üzleti-fogyasztói bizalom a legtöbb gazdaságban visszahúzó erővel hat a növekedésre.

Eswar Prasad, a Brookings vezető közgazdásza szerint mindez felveti azt a kockázatot, hogy az idei év a geopolitikai átrendeződések, a beszállítói oldalon jelentkező tartós fennakadások és a piaci kilengések korszaka lesz, és mindezt meglóduló inflációs nyomás egészíti ki, korlátozott szakpolitikai mozgástérrel. Prasad szerint valós a kockázata annak is, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve „elveszíti az inflációs narratíva feletti ellenőrzését”, és végül az általa eddig jelzettnél is agresszívabb monetáris szigorításra kényszerül. A Brookings vezető közgazdásza szerint ez 2023-ban az amerikai gazdaság növekedésének markáns lassulásával járhat.

A tizenkét havi amerikai infláció márciusban negyven éve nem mért ütemben, 8,5 százalékra gyorsult.

Az FT-Brookings Tiger index az ukrajnai háborúnak leginkább kitett Európában az üzleti és a fogyasztói bizalom különösen meredek ívű visszaesését jelzi. Eswar Prasad szerint erre nincsenek könnyű megoldások, de a lehetséges célzott intézkedések közé tartozhat például az infrastrukturális kiadások növelése.

A fejlett és a feltörekvő gazdaságok növekedési lendületének gyengülésére londoni elemzőházak is felhívták a figyelmet. A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő legújabb átfogó negyedéves előrejelzése szerint a koronavírus-járvány utáni világgazdasági kilábalásra mindenekelőtt a potenciálisan hatalmas ellátási oldali sokk gyakorol nyomást, az Ukrajna elleni orosz invázió és az Oroszországra emiatt kirótt szankciók ugyanis globális energiaellátási kockázatot jelentenek.

Oroszország a világ nyersolajkínálatának 12 százalékát, a globális földgázellátás 17 százalékát adja, és ha az orosz szállítások hirtelen leállnak, az közvetlen energiahordozó-hiányt okozhat és az energiaellátás adagolását teheti szükségessé Európában – áll a Fitch tanulmányában. A cég ebben a környezetben 0,7 százalékponttal, az előző negyedéves prognózisában szereplő 4,2 százalékról 3,5 százalékra csökkentette a világgazdaság idei növekedésére szóló előrejelzését. A Fitch Ratings szerint a vártnál gyorsabb ütemű idei monetáris szigorítások áthúzódó hatása még 2023-ban is érezteti hatását, a cég ezért a jövő évi globális növekedésre adott becslését is visszavette, 0,2 százalékponttal 2,8 százalékra.

A hitelminősítő új előrejelzése 2022-re 3 százalékos gazdasági növekedést valószínűsít az euró­övezetben, 1,5 százalékponttal lassabbat a cég eddigi prognózisában szereplő ütemnél.

A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának támogatására 1991-ben életre hívott Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) az ukrajnai háború miatt soron kívül összeállított és jelentősen gyengített térségi előrejelzésében 2,5 százalékponttal, 1,7 százalékra csökkentette a tevékenységi régiójára szóló idei egész éves növekedési becslését. (MTI–Fer-)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 954
szavazógép
2022-04-20: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Új jogszabály serkentené a hazai gázkitermelést (Energiaválság )

A kormánykoalíció a parlament elé terjesztette a fekete-tengeri földgáz kitermelését szabályozó törvénymódosító indítványt, amelyet sürgősségi eljárásban fognak megvitatni. A kiadott közlemény szerint a jogszabálytervezet mind a tengeri (offshore), mind a szárazföldi mélyrétegű (onshore) gázmezők kitermelésének új lendületet ad. Az ellenzék bejelentette, módosító indítványt nyújt be a jogszabálytervezethez.
2022-04-20: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Jubilál a székföldi fürdőzőturizmus

Csak akkor tud valami teljességében újjászületni, ha előzőleg rommá lesz. Minden idők egyik leghíresebb székföldi gyógyfürdője Előpatak volt, amely az eltelt két és fél évszázad alatt kiépült, majd sajnálatos módon romokba is dőlt. A 250 esztendőt mi attól az időtől számítjuk, amikor a hidvégi gróf Nemes és a bodolai Béldi család 1772-ben saját birtokukban levő területükön felépítettek egy-egy hétvégi házat. A kor luxusfürdőhelyévé fejlesztett telep virágzása a második világháború végéig tartott (1772–1945), romlásának folyamata pedig akkor kezdődött meg, amikor görög szabadságharcosokat telepített a fürdőhelyre a hazai szélsőbal vezetés, akik lelakták az egykori villákat, melyekből nehézségek árán tudott csak újra használható állapotba hozni néhányat az 1968-ban létrejött megyei fürdővállalat s a nyomába lépő Megyei Turisztikai Hivatal. Előpatakot már romokban találta az 1989-es rendszerváltást követő privatizációs folyamat, amely sajnos itt sem járt sikerrel, erről is szól összefoglalónk.