Miközben maradandó emléket állítunk a múltnak, felelősséggel építjük a jelent és a jövőt – fogalmazott Brendus Réka, a miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárságának főosztályvezetője csütörtökön A Székely Mikó Kollégium tablói, 1893–2021 című album bemutatóján. A 162 éves sepsiszentgyörgyi alma mater régi dísztermében tartott esemény másik kiemelt mozzanataként leleplezték gróf Mikó Imre, a kollégium alapítója, Csáky Albin vallás- és közoktatási miniszter, valamint szemerjai Szász Domokos református püspök Péter Alpár képzőművész által rekonstruált egész alakos festményeit.
A közösség rendületlen hite tartotta meg az iskolát, és miközben maradandó emléket állítunk a múltnak, felelősséggel építjük a jelent és a jövőt – mondotta Brendus Réka. Ez kötelesség, úgy őrizni meg százhatvan évnyi nemzedék örökségét, hogy ugyanazt a hitet, ugyanazt az értéket, kitartást és tisztelettudatot adjuk át az utánunk jövő nemzedékeknek, hogy töretlenül és megalkuvás nélkül éljünk – hangsúlyozta.
A gróf Mikó Imrét, Csáky Albint és szemerjai Szász Domokost ábrázoló egész alakos festmények korhűek, de korunkhoz is szólnak – mondta Várallyai Réka művészettörténész, aki a rekonstrukció során végzett kutatómunkába avatott be. Az eredeti festményeket, a kollégium főgondnokait ábrázolókkal együtt, valamint az 1940–44 között érettségizettek tablóit az 1944 őszén Háromszéken garázdálkodó Maniu-gárdisták semmisítették meg.
A Székely Mikó Kollégium tablói, 1893–2021 című albumot József Álmos, a kötet egyik szerkesztője mutatta be vetített képes előadáson, kiemelve: legtöbb közülük eredeti, néhány ellenben teljes értékű rekonstrukció. A kiadványban szereplő 141 tabló közül a különlegesebbekről részletesen beszélt. Az első tabló 1893-ban készült az 1889-ben főgimnáziummá alakult kollégium első érettségizői számára, az albumban szereplő utolsó tabló a 2021-es. Voltak esztendők, amikor változott a gimnáziumi évek száma, és kiesett egy-egy érettségiző évfolyam, eddig egyetlen tablóról nem sikerült semmit megtudni, az 1903-asról.
A tablók nem csak az intézmény fejlődési folyamatának lenyomatai, hiszen az oktatást minden időkben befolyásolták a történelmi események – mondotta József Álmos. Az első világháború kitörésével a nyolcadik osztály katonakötelesnek nyilvánított tanulóit besorozták, ők hadiérettségit tettek, de azokban az években egyes évfolyamok el sem jutottak a nyolcadikig, ezért már hetedikben osztálytablót készítettek. A trianoni békediktátum után a hatalom megszüntette a magyar tanítóképzőket, Csutak Vilmos kollégiumi igazgató ellenben befogadta a tanítóképzősöket – József Álmos valószínűsíti, hogy a székelykeresztúriakat –, hogy képességvizsgázzanak a Mikóban, ezért 1920-ban külön tablót készítettek számukra.
A tablósorozatot követve megtudjuk, hogy 1947-ben készült az utolsó olyan tabló a diktatúra 1989-es bukásáig, amelyen a Mikó család és a kollégium címere is szerepel. A tiltások következménye volt az is, hogy az 1959-es tablóra nem kerülhetett fel azoknak a diákoknak a fényképe és a neve, akiket 1958. március 15-én letartóztattak az 1848-as emlékmű megkoszorúzása miatt, ezt ellenben 1994-ben, a negyvenöt éves érettségi találkozó alkalmával pótolták.
A tablók kultúrtörténeti vonatkozásban is értékes dokumentumok, követhető az ifjúságnak a kor divatjához vagy a körülményekhez igazodó korabeli öltözete, kezdve a keménygalléros, csokornyakkendős arcképektől, folytatva a világháború forgatagából hadiérettségire hazatért, katonai egyenruhába öltözött, levágott hajú ifjakkal, a Bocskai-nyakkendős, illetve matrózruhás fiúkkal és lányokkal, az öltönyös, majd a kötelező iskolai egyenruhában készült tablóképekkel, a népviseletben vagy csak ingben-blúzban kamera elé álló évfolyamok fényképeivel – emelte ki József Álmos.
Külön érdeme az albumnak, hogy József Álmos összeállította az 1926 és 1947 között készült tablók címereinek lajstromát, huszonhét színes ábrán mutatva be a változatokat, közülük nyolc Keöpeczi Sebestyén József alkotása.
A bemutatón Szebeni Zsuzsa, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetője ismertette, hogy az iskola fennállásának 160. évfordulós ünnepségére 2020-ban elkészített iskolatörténeti kiállítás a Keresztes-házból a Székely Mikó Kollégiumba költözött, állandó helye a régi díszteremben lesz. Az eseményen közreműködtek Dobra Judit (a kiadvány társszerzője) tanítványai, és elhangzott: a festménysorozat folytatódik, Péter Alpár a kollégium egykori gondnokairól is elkészíti a rekonstruált képet. Az album megvásárolható a LibriM Könyvudvarban.