Magyarország nem támogatja az Európai Bizottság által javasolt, az olajembargóra vonatkozó büntetőintézkedéseket, írta Orbán Viktor miniszterelnök Ursula von der Leyennek, a bizottság elnökének tegnapi levelében, miután iparági egyeztetést folytatott Magyarország energiabiztonságáról.
Orbán Viktor szerint jelenlegi formájukban az intézkedések nemcsak Magyarország energiabiztonságát ássák alá, hanem az EU egységét is az ukrajnai invázióval szembeni fellépésnél. Amennyiben az EB ragaszkodik ahhoz, hogy elfogadják javaslatát, felelősséget kell vállalnia történelmi hibájáért – tette hozzá Orbán Viktor, aki ezt azzal indokolta, hogy ez a szankciós csomag jócskán túllép az uniós konszenzuson.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán Strasbourgban, az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén mutatta be az Oroszország elleni hatodik szankciócsomagot, amelyben az Oroszországból származó kőolaj importjának fokozatos tilalmára tett javaslatot. Az Ukrajnában zajló háború társadalmi és gazdasági következményeiről szóló vitán bejelentette, az EU hat hónapon belül szeretné fokozatosan megszüntetni az oroszországi kőolaj-behozatalt, az év végére pedig a finomított olajtermékek importját is. Közölte, az EU gondoskodni fog arról, hogy az orosz olajat rendezett módon vonja ki az uniós piacról, és lehetővé tegye az alternatív szállítási útvonalak biztosítását. Az EU ezzel megnöveli az Oroszországra nehezedő nyomást, ugyanakkor csökkenti a járulékos károkat szerte a világon. „Putyin le akarta törölni Ukrajnát a térképről, de ez nem fog neki sikerülni. Azt akarjuk, hogy Ukrajna megnyerje a háborút. Putyinnak pedig nagy árat kell fizetnie a brutális ukrajnai agresszióért” – fogalmazott.
Az ülés előtt Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter sürgette Ukrajna európai uniós partnereit, hogy mihamarabb vessenek ki embargót az orosz energiahordozókra, és úgy vélte, hogy akik ellenzik ezeket a lépéseket, valójában cinkossá válnak Oroszország ukrajnai bűneiben.
Magyarország nyersolajellátása 65 százalékban, földgázellátása 84 százalékban az Oroszországból érkező importtól függ, és ebből is világosan látszik, hogy az orosz nyersolaj embargójáról szóló brüsszeli javaslat nagyon messze jár attól, ami Magyarország számára elfogadható lenne – mondta Kovács Zoltán államtitkár. Kijelentette: ez nem politikai vagy bármilyen egyéb ízlés miatt van így, hanem azon egyszerű fizikai oknál fogva, hogy nincsenek helyettesítő források, és bármiféle ilyen kérés teljesítése teljesen romba döntené a magyarok életvitelét és a magyar gazdaságot.