A kétoldalú egyeztetés mellett nemzetközi szintre kell vinni a Magyarország és Szlovákia közötti vitás kérdéseket ― mondta Németh Zsolt, a Fidesz szakpolitikusa. Magyarországnak törekednie kell arra, hogy főbb nemzetközi partnerei előtt világos legyen álláspontja a vitatott kérdésekben. Nemzetközi színtéren is meg kell jelenjenek ezek a kérdések, ami nem jelenti azt, hogy ne lenne lehetőség az esetleges kétoldalú párbeszédre ― hangsúlyozta Németh Zsolt. Sajnálatos, hogy a szlovák miniszterelnök elutasította a magyar kormányfő kinyújtott kezét, mint ahogy az is, hogy a magyar házelnök süket fülekre talált szerdán Szlovákiában.
Mindez azt jelzi, hogy Szlovákia a szélsőséges nacionalizmust választja az európai kisebbségvédelem és a jószomszédi viszony helyett ― tette hozzá. * Nem lehet nemzeti ügyként kezelni, ha a nacionalizmus kormányzati politikává válik ― mondta Kiss Péter kancelláriaminiszter tegnap Budapesten. ,,Az éledő nacionalizmusok kormányra kerülésének kérdése nem nemzeti, elkülönült, saját ügy Európában. Nem lehet a kérdésre úgy tekinteni, hogy először fellépünk ellene, majd a későbbiekben toleráljuk, megszokottként elfogadjuk" ― hangsúlyozta Kiss Péter.
A feszültséget a politikusok keltik
A szocialista politikusok a Duna mindkét partján képtelenek arra, hogy megoldják a lakosság tényleges problémáit, és választ adjanak a jelenlegi globális kihívásokra ― vélekedett a szlovák―magyar viszonyról az MTI-nek nyilatkozva tegnap Mikulás Dzurinda. A kereszténydemokrata volt szlovák kormányfő szerint a két ország jelenlegi vezetői nem a lakosság tényleges problémáinak megoldására helyezik a hangsúlyt, hanem ehelyett ,,a nacionalizmus erősítésére" törekszenek. ,,Az érzelmek azonban nem oldják meg a problémát" ― hangsúlyozta a jelenleg ellenzéki Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió elnöke, aki a berlini Konrad Adenauer Alapítvány rendezvényén vett részt. Dzurinda szerint a szlovákok és a magyarok harmonikusan élnek egymással, a feszültséget a politikusok szítják.
Gazdasági visszaesés Kelet-Európában
Jövőre már mindegyik közép- és kelet-európai gazdaság teljesítménye meredeken lassul ― áll az egyik vezető londoni befektetési ház tegnapi előrejelzésében. A Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének összeállítása szerint jövőre Csehországban 2,1 százalékos, Lengyelországban 1,8 százalékos, Romániában 3,9 százalékos GDP-növekedés várható, Magyarországon ugyanakkor 2 százalékos visszaesést jósol a ház. A reálbérek ugyanakkor Romániában és Lengyelországban zuhannak messze a legnagyobb mértékben, 7,2 százalékkal, illetve 4,5 százalékkal ― ez az ára a korábbi ,,szupergyors" reálbér-növekedésnek.